82% aan directe schade bij woningbranden wordt voorkomen GPS voor alle ouderen? 2016-2 I Geo-Info 21 financiële schade bij woningbranden. Brand weerkorpsen evalueren met risicoprofielen hun gevoerde beleid. Ten opzichte van de bestaande expertise gedreven meetmetho den om het risico te bepalen is een datagedre- ven methode meer objectief en nauwkeurig, en biedt daarom meer leermogelijkheden. Ten derde zal vervolgonderzoek uitgevoerd worden naar het gebruik van meer significante ruimtelijke, bouwkundige en brandincident- gegevens voor de modelontwikkeling, waar door de robuustheid en de verklaringskracht van de modellen verder kunnen toenemen. Afsluitende opmerkingen Huidig overheidsbeleid Om als organisatie goed te kunnen presteren moet er duidelijkheid zijn over wat de doelen zijn. Voor de brandveiligheidssector is dat onder meer het beperken van economische schade is. Vanuit de wetgever bestaat echter een enigszins dubbelzinnige houding ten opzichte van dit doel. In de Nota van Toelich ting bij het Besluit Veiligheidsregio's staat dat de 'normen in dit besluit niet de strekking [heb ben] burgers te beschermen tegen vermogens schade.' En in de toelichting van het Bouwbe sluit staat min of meer hetzelfde. De wetgever probeert via deze uitleg de aansprakelijkheid van de overheid voor de financiële gevolgen van onder meer een suboptimaal brandweer optreden te beperken. Onbedoeld wordt hierdoor één van de belangrijke doelen, het beperken van economische schade, van de brandweer en de brandveiligheidssector op een zijspoor gezet. Dit heeft allerlei negatieve neveneffecten. Hetverkleint bijvoorbeeld de mogelijkheden van de brandweer om te leren welke vernieuwingen leiden tot meer economi sche toegevoegde waarde. Voor een even wichtig stuurmodel dat helpt bij het vergroten van de transparantie en het leervermogen van publieke organisaties is het daarom cruciaal geen onduidelijkheid te laten bestaan over wat de doelen zijn. De rol van de media De nieuwsmedia zijn, volgens de Raad voor Maatschappelijk Ontwikkeling, de decorbou wers van de publieke zaak geworden: 'door selectie, interpretatie en 'framing' beïnvloeden ze de ruimte voor politici en burgers om standpunten naar voren te brengen, debatten aan te gaan en belangen te behartigen'. Hier bij kiezen de spelers die in de media opereren, zowel journalisten en experts als politici, met een zeker gemak frames waarin 'falen' en 'schuld' centraal staat. In termen van presta tiesturing zijn de nagestreefde doelen van de discussies in de media over publieke zaken, zoals brandveiligheid, bijna altijd 'oordelen' en 'afrekenen'. Dit bemoeilijkt de introductie van nieuwe, datagedreven vormen van presta tiesturing in publieke organisaties. Voor de brandweer en de brandveiligheidssec tor is het, zoals uit dit artikel blijkt, (nog) niet zinvol om hun economische toegevoegde waarde te normeren of hen af te rekenen op economische targets. Als de ontwikkeling van het inzicht in de economische toege voegde waarde echter te nadrukkelijk in de media wordt gepresenteerd als een geweldig nieuw inzicht, dan moet niet vreemd worden opgekeken als die media daar dan ook gebruik van gaan maken als er een discussie is over brandveiligheid. De ontwikkeling van een evenwichtig stuurmodel voor de brandweer en de brandveiligheidssector zal daarom zeer zorgvuldig en beheerst in het publieke domein moeten worden geïntroduceerd. Big data De toenemende stroom aan big data biedt enorme mogelijkheden om de transparantie en het leervermogen van de publieke sector verder te versterken. Het is daarvoor noodza kelijk om te investeren in aftastende, dynami sche en voorspellende vraag-aanbod-model. Publieke organisaties moeten regie voeren op de ontwikkeling en implementatie van deze modellen, bijvoorbeeld door duidelijk te zijn over de doelstellingen die gerealiseerd moeten worden, expliciet aan te geven welke producten en diensten onderzocht zouden moeten worden en de resultaten met de nodige terughoudendheid te presenteren. Als dit niet gebeurt dan is de kans groot dat het verkregen inzicht niet de gewenste resultaten oplevert maar klassieke tegenstellingen, bij voorbeeld tussen verzekeringsmaatschappijen en overheden, en het beeld van de publieke sector in de media als 'onderpresterend' en 'fouten makend', juist helpt versterken. Referenties Brandweer Nederland, RemBrand, Brandveiligheid is coproductie - Minder branden - minder slachtoffers - minder schade!, 2015. Barocas, S., Nissenbaum, H., Big data's end run around anoni- mity and consent, in: Privacy, Big Data and the Public Good, eds. Lane, J., Stodden, V,, Bender, S., Nissenbaum, H., 2014, Cambridge University Press. Bruijn, H. de, Prestatiemeting in de publieke sector. Den Haag, 2006. Bruijn, H. de, Prestatiesturing en ketensamenwerking. Tijd schrift voor Veiligheid. 6(1), 2007, 51-62. Flynn, J.D., Fire Service Performance Measures. Quincy, MA: National Fire Protection Association, 2009. Heij C. et al., Econometric Methods with Applications in Business and Economics, 2004 Jellema, M., Autar A., Hermes-Model: Universal Model to Esti mate the Rebuilding Costs of Houses, FIG-congress 2015, 2015 Koonin, S., Holland, M., The value of big data for urban sci ence, in: Privacy, Big Data and the Public Good, eds. Lane, J., Stodden, V., Bender, S., Nissenbaum, H., 2014, Cambridge University Press. Ministerie van Veiligheid Justitie, Ter Plaatse! Onderzoek naar de opkomsttijden en dekkingsplannen van de brand weer, Den Haag, 2012. Pentland, A., Social Physics, 2014, The Penguin Press. Pestman, P., NPM Instrumenten in de praktijk: Van ideologisch debat naar kritische toepassing, 2007. Bestuurskunde. 3, 104-114. TNO, RemBrand Fase 1 - Niet harder rijden, maar voorkomen en slimmer bestrijden, Den Haag, 2013. UNISDR, Sendai Framework for Disaster Risk Reduction 2015 - 2030, www.unisdr.org/we/coordinate/sendai-framework, 2015 Raad voor maatschappelijke ontwikkeling, Medialogica, 2003, Den Haag, pp. 42-43 Verbeek M., A guide to modern econometrics, 2008 Vries, M., de, Framing crises - Response patterns to explosi ons in firework factories, Administration Society, vol. 36 no. 5, 2004 594-614. drs. Barry van't Padje. Barry is informatiemana ger bij Brandweer Amsterdam-Amstelland en bereikbaar via b.vantpadje@brandweeraa.nl. dr. ir. Michiel Jellema is directeur van infofolio BV en bereikbaar via m.jellema@infofolio.nl. dr. dipl.-ing. Sisi Zlatanova is Associate Professor bij de Technische Universiteit Delft en bereikbaar via S.Zlatanova@tudelft.nl. Ashwan Autar is Medewerker econometrische modellen bij infofolio BV en bereikbaar via a.autar@infofolio.nl. 'Er zijn vele toepassingen voor de GPS- halsbanden, zoals het volgen van huisdieren. Dit is met name nuttig als u uw honden vrij laat lopen of als er kans is dat ze weglopen. Maar ook kunt u er kinderen, ouderen en auto's mee volgen.' www.trackyourpet.nl/gps-trackers/

Geo-Info | 2016 | | pagina 23