Wat is een talweg? ■JW 2016-2 I Geo-Info Eerdere correctie bij kanaal 23 Een talweg is de lijn die de laagste punten in de vallei van een helling met elkaar verbindt. Een talweg geeft zo ook het natuurlijke profiel weer van een waterloop. Het woord is afkomstig uit het Duits: Tal (vallei) en Weg (weg, route). In het internationaal recht wordt gesproken over de Thalweg Doctrine (talwegprincipe): het trekken van een grens tussen twee staten op basis van een waterweg, waarbij de grenslijn langs de talweg wordt getrokken. er alleen met grote moeite kan komen", zoals omwonenden verklaren. Er hebben „hasjboten" gelegen, vertellen ze, en de laatste jaren is het eilandje vooral in trek als seksueel „homotrefpunt", tot verdriet van onder anderen Peter Skibicki, eigenaar van een jachthaven en een grandcafé ernaast. „Mannen komen hier naartoe in auto's met de kinderzitjes achterin, om hier hun tweede leven te leiden. Hun gedrag leidt tot overlast." Tot zover die kwaliteitskrant met nog een sterk gegeneraliseerde kaart van de correcties van de hand van Maps4News ook. Kadaster Huub Bouwmeester, projectmedewerker Landregistratie en Geografie_Materiebeleid van het Nederlandse Kadaster, weet er meer van. Zijn samenvatting: 'Er gaan vijf stukjes Nederlands grondgebied over naar België en omgekeerd. Erworden, zoals je in de pers al hebt kunnen lezen, stukken rivier en 3 stukjes land zonder gebouwen (natuur) geruild. Het betreft aan beide zijden geen privaat bezit, maar overheidsbezit. Voor ons LKI (Landmeetkundig Kartografisch Informatiesys teem) is dit geen probleem. De 'uitbreiding' valt binnen de ingebouwde range/marge van LKI. Wij splitsen van tevoren de stukjes rivier/land af die naar België gaan. Met andere woorden: we maken daar op voorhand afzonderlijke percelen van, zodat er gehele percelen middels het traktaat overgaan. Ook voor ons AKR (Automatisering De tabel bevat de nieuwe grenspunten in coördinaten in LB72 (B), RD (NL) en ETRS89. Bij de adviserende 'gemengde Grenspaal 48N. www.ivn.nl/afdeling/eijsden/de-eijsder-beemden Op 23 juni 1999 wijzigde de Belgisch Nederlandse grens na de inwerkingtre ding van de Overeenkomst tussen het Koninkrijk België en het Koninkrijk der Nederlanden tot wijziging van de grens in het kanaal van Terneuzen naar Gent die op 6januari 1993 in Brussel werd ondertekend. Door deze overeenkomst werd een aantal percelen grond geruild, die voordien door het kanaal van de rest van het Belgisch respectievelijk Nederlands grondgebied waren gescheiden (wikipedia). Kadastrale Registratie)-systeem levert dit geen probleem op. We kunnen nieuwe percelen vormen die, zoals we dat kadastraal zeggen, "uit niets" komen. De stukjes die we van België krijgen, waar van tevoren de oppervlakten van bekend zijn, kunnen we natuurlijk nog geen kadastrale perceelnummers geven. Dit kan pas gebeuren na 1 januari 2017, wanneer de ruil middels het traktaat en een notariële akte zijn officiële beslag gaat krijgen.' Officieel is het overigens op dit moment nog niet voor 100% zeker of deze grenscorrectie ook daadwerkelijk zijn beslag zal gaan krijgen. Van beide zijden zal er, wanneer het eenmaal zover is, een ministeriële goedkeuring moeten komen. Slot Grenspalen zijn 'in' om langs te wandelen en ze te fotograferen. Hier betreft het de palen 45-49. Hier bij de genoemde talweg van de Grensmaas staan grenspalen vanouds dubbel: van elk num mer eentje op elke oever van de Maas. De grens loopt immers in de Maas. Ter verduidelijking: gp45B is grenspaal 45 aan de Belgische zijde en gp45N die aan de Nederlandse kant, etc. Adri den Boer is hoofdredacteur van het tijdschrift De Hollandse Circel en redacteur Geo-Info. Adri is bereikbaar via adri.den.boer@geo-info.nl

Geo-Info | 2016 | | pagina 25