Naar geodata met 5 sterren Verslag Linked Data zijn goud waard 11 ^EDjöSÉSÏDAT* Our data 5 In februari van dit jaar presenteerde Peter Lentjes (Kadaster) een Linked Data-versie van TopioNL, de Basisregistratie Topografie. Wat gebeurt er nog meer in Nederland en in Europa? De conferentie Geodata on the Web deed een poging om dat te presenteren. Georganiseerd door EuroSDR en het Platform Linked Data Nederland gaf de bijeenkomst een idee van de stand van zaken op zowel strategisch als operationeel niveau 24 Geo-Info I 2016-2 Vijf sterren voor Linked Open Data Ontheweto Machine-reattatjle M Movpnopfieiary fiDF standards Linked RDF A Wat gebeurde waar? De conferentie "Geodata on the Web" was op io februari 2016 in Amersfoort, in het gebouw van de Rijksdienst Cultureel Erfgoed. Het programma was opgesteld door EuroSDR, de Europese organisatie voor Spatial Data Research, samen met het Platform Linked Data Nederland. De dag erop was er een workshop van EuroSDR bij het Kadaster in Amsterdam over hetzelfde onderwerp. De combinatie van Europese insteek met het Nederlandse platform leverde voor het plenaire deel van de conferentie een deels internationaal publiek van circa 100 deelne mers op. Na de koffiepauze 's ochtends volgde een klein deel daarvan de parallelsessie, net als 's middags. Die was gewijd aan de resultaten van de werkgroep 'OGC/W3C Spatial Data on the Web' en uitkomsten van Geonovum's 'Spatial Data on the Web Testbed'. Waarom Linked Data? Een uiterst compacte beschrijving van wat Linked Data is staat in het kader Vijf sterren voor Linked Open Data. Maar waarom ernaar streven? Volgens Frans Knibbe (Geodan) gaat het om het 'smart' maken van data. Dat doe je door verbindingen te leggen tussen data. Pas dan kun je het onbenutte potentieel van geodata aanboren. Pas dan wordt data goud waard. Ingo Simonis van OGC formuleerde het zo: we willen interoperabiliteit bevorderen om geodata en geokennis te kunnen uitwisselen. Dat gaat nog niet geweldig. Jeremy Tandy (UK Met Office) noemde als voorbeeld het INSPIRE Geoportal, waarin hij niet kan vinden wat hij zoekt. Volgens hem komt dat voor een deel doordat het 'geospatial'-domein zich te lang als speciaal heeft beschouwd en de door OGC ontwikkelde standaards voor webgebruik niet genoeg passen bij hoe de rest van de web-wereld (W3C) zich ontwikkelt. Interactie via het web gaat nog niet goed, als er geodata bij betrokken is. Hij vroeg om feedback op het 'Spatial Data on the Web Best Practices'-document dat in januari 2016 op het web is gezet. Linda van den Brink gaf een kort overzicht van het door Geonovum georganiseerde "Spatial Data on the Web Testbed". Behalve het titelthema was ook de komende Nederlandse Omgevingswet met zijn informatiehuizen daarvoor aanleiding. In het testbed zijn verschillende zaken getest, waaronder de bruikbaarheid van Spotzi als geodatapublicatieplatform. Hun rapport komt uit in maart 2016. Linked Data in Nederland In Nederland zijn minstens twee overheids organisaties duidelijk actief met Linked Data: het Kadaster en de Rijksdienst Cultureel Erfgoed (RCE). Erwin Folmer (Kadaster) demonstreerde gereedschap om Linked Data te maken van een Web Feature Service zoals die in het Nationaal Georegister staat. Meer voorbeelden: zie het Linked Data Theatre, data.test.pdok.nl/ldt Zijn collega Peter Lentjes gaf een al te korte presentatie, meer een sneak preview, van de manier waarop hij de BRT tot Linked Data heeft omgewerkt. Menno den Engelse (RCE) toonde kort hoe de woonplaats Hongerige Wolf gelinkt kan worden naar twee verschil lende collecties plaatsnamen: Geonames en de Getty Thesaurus of Geographic Names (TGN). Opvallend was dat Hongerige Wolf in de beide datasets niet op dezelfde locatie blijkt te liggen. Zie erfgeo.nl/ voor plaatsen in de tijd (PiTs) en relaties daartussen. Hij gaf aan dat RCE behoefte heeft aan een dataset Bron: www.cafepress.com/w3c_shop.5979921i8 In 2009 stelde Tim Berners-Lee, uitvin der van het web, voor om data op het web vijf sterren te geven als aan vijf voorwaarden is voldaan: de data moet op het web staan en 'Open' zijn, het moet machine-leesbaar zijn, niet in een eigen format, de inhoud moet volgens de RDF-standaard beschreven zijn en tenslotte moet de data verbonden zijn met andere data op het web. Om hier aan te kunnen voldoen zijn er natuurlijk technische, inhoudelijke en organisato rische consequenties. Een belangrijk inhoudelijk aspect is die RDF-standaard. Het Resource Description Framework schrijft voor, dat eigenschappen van objecten (inclusief relaties tot andere objecten) worden vastgelegd in een subject-predicaat- object-structuur, een 'triple' Voorbeeld: trein - rijdt op - rails. Door het geheel van zulke relaties krijgt het semantisch web gestalte. Verder lezen: zie www.w3.org/DesignIs- sues/LinkedData.html

Geo-Info | 2016 | | pagina 26