Bijeenkomst GIN regio Noord Verslag De Centrale As centrale Op 1 februari jongstleden organiseerde de regio Noord van GIN een bijeenkomst in het Provinciehuis van Fryslan te Leeuwarden. De opkomst was iets geringer dan de vorige editie. De regiocommissie wist echter met de bijdrage van genoemde sprekers weer een boeiend programma samen te stellen. 28 I Geo-Info I 2016-2 Het Gebied Kansen in Kernen De Weg Erik Post beet als gastheer het spits af. Hij ging in op de nieuwe huisvesting van de Provin cie na diverse verbouwingen. Ondanks alle ingrijpende veranderingen werd het oude gedeelte van het Provinciehuis behouden. Verder vertelde Erik over diverse aspecten van de verhuizing. Indruk maakte de hoeveelheid aanwezige boeken in de bibliotheek en het feit dat deze ooit allemaal met de hand wer den overgeschreven! De originele exemplaren liggen bij het Tresoar (het provinciale archief). Erik ronde af door aan te geven dat bij alle provinciale kerntaken geo-informatie wordt gebruikt. Jeen Bruinsma en Jan Glazenburg namen het stokje van Erik over. Zij gingen in op de aanleg van de Centrale As en het gebruik van geo-informatie daarbij. De Centrale As betreft één van de grote infrastructurele projecten in Friesland. Het tracé loopt namelijk van Dokkum via Garyp en Hurdegaryp naar de Waldwei te Drachten. Selfie van aandachtig publiek (Dank Paul!). Het project startte in 1995 met een open planproces. Het eerste PIP in Nederland met een doorlooptijd van uiteindelijk 5 jaar. Voor de start van de bouw moesten echter de contracten worden geregeld wat tevens een eigen dynamiek en doorlooptijd had. De ople- De Centrale As: weg, gebied en kernen. vering van het tracé aan zeven beheerders werd daarin meegenomen. In 2012 werd met de bouw gestart en 3 oktober 2016 wordt de weg opgesteld. Inclusief sociaal- economische verbeteringen in het gebied kost de aanleg bijna een half miljard. Jan Glazenburg ging in op de vele aanbestedings procedures en de afspraken met alle betrokken aannemers. Ook vertelde hij over de grote hoeveelheden te realiseren en aan te passen objecten, zijnde wegsegmenten, kunstwerken, waterwegen, et cetera. Om het tracé op de juiste plaats te krijgen, werd gebruik gemaakt van geo-informatie: DTM, 3D-animaties en diverse kaartbestanden zoals de GBKN. Veel aandacht ging uit naar de te stellen toleranties. Deze werden visueel in de bouwtekeningen aangebracht. Alle objec ten zijn binnen de gestelde toleranties geplaatst Een geweldige prestatie. Jan Jaap Buyse ging in zijn bijdrage in op waterwinning en droogteschade en de wijze waarop Vitens GIS daarbij inzet Vitens beschikt over een eigen topografische basiskaartom hun leidingnette kunnen beheren. to a rut ïienu faarüt Romrr Huntafaryp lurtun

Geo-Info | 2016 | | pagina 30