horus software actionable data or situational awareness Sheet uit presentatie Dick Albers. 2016-2 I Geo-Info Bert Gerlofs 29 - Mobile mapping Safety Security Sports& Entertainment Vlnr Dick Albers (Horus), Jan Jaap Buijse (Vitens) en Erik Post (provincie Frysian) en op de rug Sieb Dijkstra (dagvoorzitter GIN Noord). Vitens onttrekt ongeveer 343 miljoen m3 water uit haar gebied, waarvan 48 miljoen m3 uit Friesland. Jan Jaap gaf aan dat door verzilting, verdro ging en weersomstandigheden het quotum voortdurend aan verandering onderhevig is. Hij toonde met GIS-visualisaties de veranderingen in de ondergrond aan. Deze visualisaties zijn het resultaat van meten, modelleren en analyseren. Daarbij wordt gebruik gemaakt van het Dino- loket, AHN en Regis. Het vereist nog wel enige nabewerking en rekenen. Op basis van boringen worden GIS-3D-mo- dellen vervaardigd. Ook daarvoor geldt dat aanvullende nabewerking en interpretatie is vereist. Het model bij het intrekgebied Soestduinen laat het wegvallen van kwel zien. Dat tast de natuurwaarden van het gebied aan en compenserende maatregelen moeten dan ook worden getroffen. Al met al betreft het enorme hoeveelheden data. Het toewerken naar één database biedt Vitens volgens Jan Jaap veel voordelen. Vervolgens ging Jan Jaap in op droogteschade en de bepaling daarvan met behulp van GIS. Droogteschade wordt onder andere veroor zaakt door het drinkwaterbedrijf. De schade ligt tussen 1 en 15% van de gewasproductie en kost Vitens tussen 1 en 2 miljoen euro per jaar, afhankelijk van de jaarlijkse weersgesteldheid. Vitens tracht evenwel de schades te schat ten zeker aangezien meteogegevens sneller beschikbaar komen. Voor het bepalen van de schade en de scha devergoeding wordt gebruik gemaakt van GIS-modellen. De RVO-percelen worden als basis gebruikt, welke reeds zijn ontdaan van bebouwing en wegen. Vitens staat open voor nieuwe technieken ter bepaling van droogte schade. Van remote sensing/satellietbeelden wordt echter nog geen gebruik gemaakt vanwege de (nog) te geringe resolutie. Na de lunch, die tevens door de Provincie Fryslan werd aangeboden, nam Dirk Aalbers van Horus het woord. Hij waarschuwde het publiek voor veel plaatjes. Horus staat namelijk voor het werken met beelden. Daarvoor heeft Horus zelf appratuur en software ontwikkeld. Slim zijn met technologie is Horus' devies. De toepassingen zijn ongekend: GIS-platen mappen op asfaltbeelden, inspecties op beel den presenteren, visualisatie van scheefstand van wegmeubilair, inventarisatie van moeilijk bereikbare plaatsen, inspecteren van geleide- rails, bij ongelukken plaats delict vastleggen en later analyseren enzovoort. Voor al deze toepassingen heb je in de regel nauwkeurige GPS-apparatuur nodig. Vervolgens kun je bestaande datasets over het beeld projecteren. Ook sensoren worden ingezet, bijvoorbeeld voor het in beeld brengen van waterbodems en het uitbaggeren daarvan. Samenvattend biedt de projectie van datasets op beelden nieuwe mogelijkheden en toepas singen. Een plaatje vertelt over de conditie van het object en de exacte locatie. Beelden zijn voor sommige leveranciers en bureaus een toevoeging op hun bestaande diensten en producten. Tegenwoordig kun je zelf al tegen geringe kosten aan de slag! Alle aanwezigen kunnen terugkijken op een boeiende en leerzame avond. Het regiobe stuur bedankte de inleiders en met name de Provincie Fryslan voor het beschikbaar stellen van de locatie en de lunch.

Geo-Info | 2016 | | pagina 31