Snippergroen: restgrond of nestgrond? Verslag Bureau's en Kadaster premiejagers Snippergroen- van wie is hef en wie gebruikt het? Snippergroenpercelen, gemeente lijke restgronden, zijn van 'beperkte' afmetingen en kennelijk van geen betekenis meer voor de openbare ruimte. De bij het Kadaster en soms in media voorkomende interpretatie dat snippergroen slechts door landjepik van vastgoedeigenaren ontstaat is fout. Kijk bijvoorbeeld maar naar advertenties op diverse gemeentelijke websites. Voorbeeld verkoopadvertentie snippergroen 32 Geo-Info I 2016-2 m-r Wilt u ftlf> gemeente Inzldit In het gebruik van uw grond? Het Kadaster maakt vuur een volledige Inventarisatie van snippnrgrnnn. iM print Kadastraal beeld van snippergroen (www.kadaster.nl). 'Er is sprake van snippergroen wanneer een groenstrook, grenzend aan een woning, in eigendom van de gemeente, geen openbare functie (meer) heeft en geen noemenswaar dige meerwaarde levert aan de beleving van de woon- en leefomgeving', aldus de notitie Snip pergroen 2013 van de gemeente Enkhuizen. 'Snippergroen ontstaat meestal als gevolg van in het verleden uitgevoerde projecten en veranderde inzichten en/of herinrichtingen van openbaar gebied,' aldus een nota uit 2011 van de fusiegemeente Zuidplas van 2010, één van de vele harmonisatiestukken vanuit de oude drie gemeenten daar. Met toen in twee van de drie gevallen verkoopprijzen van eiso/m2. In die regio waren zulke verkopen al jaren 'business as usual' voor die prijs bij gemeentelijke grondbedrijven, al dan niet extern geassisteerd. Hellendoorn had volgens BB in 2011 nog herrie bij ezo. Landjepik Burgers namen soms en minstens gedoogd gemeentelijk groen, grenzend aan hun perceel, in gebruik en onderhoud en richtten het vaak in alsof het privégrond betrof. Overigens bleef dan nog de gemeente de bestemming (vaak: verkeer, verblijf of groen) bepalen en al dan niet handha ven. Onbekend is welk percentage van alle snip pergroen landjepik betreft. Er ontstonden daarbij wel onduidelijke eigendomssituaties. Logisch en vooraf al bekend bij een negatief kadastraal stelsel met verkrijgende verjaring bij - afhankelijk van de trouw - tien of twintig jaar. Al jaren kan intussen voor meer kennis zelfs worden verwe zen naar Verjaring en Grondzaken op websites als www.vng.nl. (De DHC-tijdschriftendatabank geeft van eerder al 111 treffers met verkrijgende en nog eens 27 met acquisitieve verjaring.) Kadaster en externe bureau's Voor het Kadaster is volgens hun website snip pergroen een maatwerkproduct. ('Tijdens een verkennend gesprek geeft u aan wat uw wensen zijn. Op basis van dit gesprekontvangt u een offerte.') Het hanteert daarbij haar eigen definitie, probleemstelling en oplossing: 'Regelmatig 'Wanneer is er sprake van uitgeefbaar snippergroen? U kunt als inwoner van Zuidplas snippergroen kopen tot een grootte van maximaal 100 m2. Dat kan alleen als de groenstrook geen openbare functie heeft. Dat wil zeggen dat het perceel grond geen verkeersgroen, gebruiksgroen of beeldbepalend groen is en/of dat het perceel groen niet wordt gebruikt ten behoeve van kabels, leidingen, rioleringen en overige nutsvoorzieningen en of voor monumentale bomen. Prijs snippergroen De prijs voor snippergroen bedraagt 169,- per m2 (prijspeil 1 januari 2016) kosten koper. De voorwaarden voor aankoop van snippergroen staan in de beleidsnota snippergroen.' www.zuidplas.nl nemen burgers of bedrijven stukjes gemeente grond in gebruik zonder hiervoor toestemming te vragen. Het zogenaamde snippergroen. Vaak hebt u als gemeente maar beperkt de tijd om de grond terug te vorderen of een beta lingsregeling te treffen. Met een juiste aanpak van snippergroen genereert u inkomsten en bespaart u op onderhoudskosten.' Het Kadaster kan net zoals bureaus een precieze en volledige inventarisatie maken van snippergroen. Men ver gelijkt hiervoor gegevens van de Kadastrale

Geo-Info | 2016 | | pagina 34