"Gelukkig, die A4 is niet voor niets verlengd" OPEN kaart 36 I "Wat is het effect van de A4?", vraagt het NRC zich af in haar de digitale editie. Geen gekke vraag, gezien de langdurige aanleggeschiedenis. Pogingen om de 7 km tussen Delft-Zuid en het Kethelplein aan te leggen liepen keer op keer op niets uit en er werd uiteindelijk meer dan 40 jaar over de aanleg gepraat. Het doorgaande verkeer kon niet anders dan gebruik maken van de parallelle A13 waar het verkeer, met 160.000 tot 180.000 voertuigen per etmaal, regelmatig van begin tot eind vaststond. Om het effect van de openstelling van de verlengde A4 op de snelwegen rond om Rotterdam te kunnen laten zien, visualiseerde het NRC meetgegevens van de Nationale Databank Wegverkeersgegevens in de vorm van een dynamische kaart met de verkeersstromen van zaterdag 12 december tot en met woensdag 20 januari. Geo-Info 1 2016-2 Vrijdag IS December 2016 0 □,ifi Rd1 It rd Jm BnrcfKl recht te *-ia«i www.nrc.ni/nieuws/2016/02/03/ wat-is-het-eïïect-van-de-04 Jan-Willem van Aalst (imergis.nl en opentopo.nl): Altijd leuk om de tijddimensie in een kaart te zien. Het "data verzamelen" beginnen we in Nederland goed onder de knie te krijgen. "Data betekenisvol presenteren" is de volgende uitdaging, en dat is hier heel aardig geprobeerd. De spitstijden op de doordeweekse dagen worden goed zichtbaar. Gevoelsmatig zou het misschien logischer geweest zijn om standaard groen te gebruiken voor het verkeer, en het rood alleen voor de snelheden die ver onder de bedoelde snelheid liggen. Verder zou het tonen van de bebouwde kom vlakken iets meer hou vast geven. Tot zover over visualisatie. Dan over de zin van het kaartje: wie kijkt op van wat we hier zien? Er komt een snelweg bij en die wordt zowaar gebruikt. Gelukkig, die hebben we niet voor niets aangelegd! Bestuurders kunnen weer rustig gaan slapen. En ja, dat het effect zuid waarts wat minder groot is dan verwacht, kan allerlei redenen hebben. Misschien moet de A4 eerst verder verlengd worden tot aan Numans- dorp, want pas dan is de route Amsterdam - Antwerpen echt voltooid. En laten we de weg ook wat meer tijd gunnen: ze ging i8december open, vlak vóór Kerst, en de animatie stopt alweer op 20 januari. Als het filmpje tot medio maart had geduurd, was het beeld misschien alweer positiever. Kortom: een leuk idee; mis schien iets te snel conclusies getrokken. Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur 'HandboekGeo-visualisatie'): Deze dynamische kaart maakt deel uit van een interessant achtergrondartikel, inclusief een serie grafieken. De kaart is functioneel, met zijn prachtige vorm, als publiekstrekker. Maar de leek uit het publiek, die op deze manier (kort) geraakt wordt, is misschien niet de doelgroep. De grafieken bij het artikel hebben allen een eenduidige boodschap, mede door hun eenvoud. De kaart daarentegen bevat zoveel informatie, dat de lezer, zeker die leek, alleen data ziet en nauwelijks in staat is om te zien wat veel of weinig, afwijkend, snel of langzaam, laat of vroeg is. Je ziet alleen minder of meer. Maar of iets, ten opzichte van een gemiddelde weg, de wegen er omheen, heen of terug, voor en na de aanleg, boven of onder een norm, is? Geen idee. Dat er niet gewerkt wordt met (verschillende) kleuren en dat een legenda met echte getal len ontbreekt helpt ook al niet. Jammer, want de software en de data zijn prima. De enige conclusie die ik kan trekken is dat de Nationale Databank Wegverkeersgegevens inderdaad

Geo-Info | 2016 | | pagina 38