Alterra Wageningen UR, Nexpri en Ruimteschepper ontwikkelen de Benchmark Kwaliteit Geodata Persbericht Wageningen, 15 maart 2015 Nexpri, Ruimteschepper en het Expertisecentrum Kwaliteit van ruimtelijke data (onderdeel van Alterra Wageningen UR) hebben een convenant ondertekend waar mee de doelstelling en samenwer king van de te ontwikkelen en te beheren benchmark is vastgelegd. 2016-2 I Geo-Info Over Nexpri 37 mooie gegevens heeft. En dat een statische (verschil-) kaart, twee kaarten naast elkaar of een staafdiagram met de drukste locaties, grootste snelheden of meeste toename meer kan zeg gen. De kaart is in deze vorm enkel geschikt voor de intrinsiek zeer gemotiveerde analist. Winifred Broeder (zelfstandig kartograaf): 12 december stond ik in de ochtend in mijn hardloopkleren op het nieuwe asfalt van de verlengde A4 te wachten op het startschot van de hardloopwedstrijd die in het kader van de publieksdag werd georganiseerd. De weg was af en het informatiecentrum zou de woensdag erop sluiten. Maar wanneer de weg geopend zou worden was onbekend. Er bleek meer grondwater omhoog te komen dan vooraf was berekend en dat moest worden weggepompt om de deels verdiepte weg droog te houden. De laatste hobbel zo bleek, want op 18 december ging de A4 volgens planning open voor het verkeer. Uit de dynamische kaart blijkt dat de automobilist de weg vrijwel direct weet te vinden en ook is goed te zien dat er meer verkeer in noordelijke dan in zuidelijk richting gaat. Ook erg mooi is het patroon dat wordt getoond, als een kloppend hart zien we drukte komen en gaan. De spitsen haal je er zo uit. En het patroon is in het weekeinde duidelijk anders. Ook erg leuk vind ik het meelopende klokje. Wat ik jammer vind is dat de interface geen mogelijkheid biedt de data preciezer te verkennen. Een tijds lijn boven de afspeellijn zou al veel helpen. Maar ook het kunnen klikken door de tijd met een bepaalde interval (een uur, een dag) zou de interpretatie van de gegevens beduidend beter mogelijk maken. Deze Benchmark Kwaliteit Geodata heeft tot doel om de inrichting en het proces rond de kwaliteit van geodata bij organisaties te meten, te vergelijken en te verbeteren. Het hogere doel is te zorgen voor een struc turele betere datakwaliteit op basis waarvan de organisatie haar analyses, planvorming en beslissingen kan baseren. Het doel is om na de zomer de benchmark als product klaar te hebben voor gebruik waarmee organisaties direct kunnen starten met deelname. Dit houdt in dat deelnemers gefaciliteerd worden bij het verwerken en invullen van de inventarisaties om vervolgens de resultaten in vergelijking met andere organisaties te bespreken. De uitkomsten en de besprekingen leiden tot het advies voor verbeteringen. Om de kracht van benchmarken uit te nutten is het wenselijk met regelmaat de benchmark uit te voeren. Dat levert de deelnemende organisatie zowel een meetbaar leer-en verbe tertraject op door de vergelijking met andere organisaties, alsook de absolute voortgang van de eigen organisatie. De Benchmark Kwaliteit Geodata is mede gebaseerd op de ervaringen uit de Benchmark Geo van Nexpri. De combinatie van de jaren ervaring van Nexpri met de Benchmark Geo, de kennis en expertise op het gebied van kwaliteit van ruimtelijke data van Alterra (het Expertisecentrum Kwaliteit van Ruimtelijke data) en het brede netwerk van Ruimteschep per heeft geleid tot deze nieuwe Benchmark. Over Alterra Alterra is hét kennisinstituut voor de groene leefomgeving. Alterra maakt deel uit van Wageningen University Research centre en levert expertise op het gebied van de groene ruimte en het duurzaam maatschappelijk gebruik ervan: kennis van water, natuur, bio diversiteit, klimaat, landschap, bos, ecologie, milieu, bodem, landschap, land- en ruimtege- bruik, stedelijk groen, recreatie etc. Het werken met geo-data, geo-informatie en remote sensing maakt een belangrijk onderdeel van ons werk uit. Over Ruimteschepper Ruimteschepper - specialist in geo-kennis kunde - is een projecten- en adviesorga nisatie. Als kennisnetwerkbedrijf wordt de collectieve intelligentie van vele tientallen aangesloten zelfstandige en ondernemende geo-professionals voor opdrachten ingezet. Ruimteschepper is een betrokken partner voor haar opdrachtgevers en verbindt vraag en aanbod binnen het gehele geo-domein. Daarbij worden tevens kennisproducten en opleidingsdiensten geboden. Nexpri helpt haar opdrachtgevers met het opstellen en invoeren van visie, strategie en beleid voor de geo-informatievoorziening en het geo-informatiemanagement. Nexpri slaat een brug tussen geo-technologie en de gebruikers in de verschillende domeinen. Door ruimtelijke informatievraagstukken en informatiebehoeften te inventariseren en te vertalen naar concrete toepassingen.

Geo-Info | 2016 | | pagina 39