Interactieve Klimaateffectatlas: GIS zonder GIS - :J|» fwrll'^l Een startpunt voor het verkennen van adaptatiemaatregelen Dat het klimaat verandert mag inmiddels duidelijk zijn, maar waar leidt dat precies tot problemen? Het meest herkenbare effect van klimaatverandering is de zeespiegelstijging, maar er verandert meer: het wordt heter, de kans op droge perioden neemt toe en er is vaker sprake van hevige neerslag. Dit is althans het geval in Nederland. De effecten van klimaatverandering zijn echter overal anders: in Bangladesh is men bijvoorbeeld ook geïnteresseerd in het effect van klimaatverandering op de paden van cyclonen, het verschuiven van de moessonperiode in verband met de rijstoogst en het effect op riviererosie. 38 I Geo-Info I 2016-2 Door Arjen Koekoek Klimaatverandering grijpt in op heel veel verschillende processen. Wat deze processen delen is dat ze allemaal ruimtelijk van aard zijn. Toch ontbreekt vaak een overzicht: de kaarten zijn gefragmenteerd over verschillende institu ten. Een interactieve Klimaateffectatlas is een middel om de bestaande klimaatgegevens voor een gebied overzichtelijk bij elkaar te brengen en zo te verkennen waar problemen en kansen liggen. Op dit moment wordt er in het kader van het Deltaplan in Bangladesh [i] een interactieve Klimaateffectatlas opgesteld om de effecten voor Bangladesh in kaart te brengen. Om meer inzicht te krijgen in de verschillende processen wordt in de Klimaateffectatlas onderscheid gemaakt naar verschillende niveaus (zie figuur i). De primaire effecten zijn de drijvende kracht achter klimaatverandering: de veranderende patronen van neerslag, temperatuur en wind. Maar dat zegt nog niet wat dit voor een gebied betekent. Om dit in beeld te brengen moet de combinatie worden gemaakt met de kenmerken van het gebied: de secundaire effecten. Reliëf, bodemtypen en verharding bepalen waar extra neerslag tot wateroverlast of overstromingen kan leiden. Naast overstromingen vanuit de zee en rivieren is men in Bangladesh ook beducht op flash floods. Deze treden vaak onverwacht en zeer lokaal op, door hevige regenval in de naburige bergen in India. Als eenmaal bekend is waar deze flash floods optreden, zegt dit nog niet of dit ook tot problemen leidt. Dit hangt af van kwetsbare functies die zich in het gebied bevinden. Dit zijn de zogenoemde tertiaire effecten. Daarbij is het aspect tijd ook van belang. Flash floods blijken vooral schade lijk in de korte periode vlak voor de oogst van de Boro-rijst (zie figuur2). In gebieden waar verzilting optreedt door zeespiegelstijging zijn vooral plekken met de armste agrarische aafipauen ic gebied x Junctie O Figuur 1 - De verschillende niveaus van klimaatverandering.

Geo-Info | 2016 | | pagina 40