Werkgroep Inventarisatie Geodet Stichting De Hollandse Cirkel De stichting De Hollandse Cirkel heeft een permanente Werkgroep Inventarisatie Geodetisch Instrumenteel Erfgoed (IGIE). Vanaf maart 2016 heeft deze een nieuwe projectleider. Vrij nieuw is ook een Keuze-Commissie Geodetisch Erfgoed. Geo-Info I 2016-2 Door Rob Ruitenbeek IGIE-leden Pieter van Leijsen en Paul van Schelt bezig met inventarisatie van de particuliere collectie Kieboom (op website C.P.K.). Om het ontstaan van de werkgroep IGIE in het juiste perspectief te plaatsen moeten eerst een paar kleine stapjes terug in de tijd worden gezet. De Werkgroep Geschiedenis der Geode sie kan als voorloper van de stichting De Hol landse Cirkel worden beschouwd. De stichting is op initiatief van de Nederlandse Commissie voor Geodesie (NCG)opgericht op 16 juni 1998. Op 12 juli 1999 verschijnt het Projectplan "Inventarisatie Instrumenteel Geodetisch Erfgoed". Hierin staat onder meer: "De stichting De Hollandse Cirkel ziet de bevordering van de zorg voor het geodetisch erfgoed als één van haar pri maire takenEn verder: "Het instrumenteel erfgoed behoeft daarbij de eerste aandacht." De start van de inventarisaties had plaats in het najaar van 1999. Deze inventarisaties werden uitgevoerd door een inmiddels gevormde werkgroep onder de bezielende leiding van Jan Schut. Deze werkgroep "Inventarisatie Geode tisch Instrumenteel Erfgoed" werd gemakshalve de werkgroep IGIE genoemd. Zij bestond des tijds uit ongeveer 10 personen en deze groep vrijwilligers heeft bijzonder veel werk verzet. Het was natuurlijk van het grootste belang dat de resultaten van al die inventarisaties ook zichtbaar werden gemaakt. In november 2000 is daartoe door de heren Grotendorst en Schut een begin gemaakt met het opzetten van een database 'IGIE'. Die database was uiteindelijk mede de basis voor het opzetten van een eigen website van de stichting De Hollandse Cirkel in 2001. Op die website kun je thema tisch zoeken met behulp van de zoekvelden categorie, merk of maker, naam van de col lectie en jaartal. Je kunt ook vrij zoeken in de database door een zoekterm in te voeren en desgewenst is het ook mogelijk om met een wildcard te zoeken. Vanaf2006 Toen ik in 2006 het stokje overnam van Jan Schut als projectleider van de werkgroep IGIE stonden er ongeveer 2000 items op deze website. Inmiddels is dat uitgegroeid tot een aantal van ruim 3000. Op dit moment worden er nog steeds inventarisaties uitgevoerd al zal het duidelijk zijn dat het aantal steeds kleiner wordt. Maar we houden ons nog steeds aanbevolen voor meldingen dat zich ergens in Nederland een voor ons onbekende collectie bevindt. De bedrijven en instellingen waar iets te registreren viel, zijn inmiddels allemaal wel afgegraasd, maar veel particulieren blijken nog over verborgen schatten te beschikken. Een recent voorbeeld daarvan is de collectie van de heer Kieboom, die uit meer dan 300 prach tige stukken bestaat. Wie van ons zou niet in vervoering raken bij het aantreffen van zo'n mooie verzameling! En zo zijn er al vele bijzon dere pareltjes aangetroffen. Op dit moment wordt geschat dat er zich nog ongeveer 1000 ongeregistreerde instrumenten ergens in den lande moeten bevinden. de Gesch iedenis der Geodesie

Geo-Info | 2016 | | pagina 8