Onderweg naar 3D-ondersteuning van de Omgevingswet Column 2016-3 I Geo-Info Ter voorbereiding van deze column lees ik het januari nummer van Geo-Info nog eens door. Ik heb afgesproken om deze keer iets te schrijven over de digitalisering van de Omgevingswet en de rol van 3D-informatie. En dat kan natuurlijk alleen als ik het inspirerende artikel van Jantien Stoter nog eens doorlees. Verder bladerend door die Geo-Info van januari kom ik nog veel meer Omgevingswet tegen. Opvallend is de mix van verwachting en waarschuwing. Dat komt me bekend voor. Ik ben nu precies een jaar ondergedompeld geweest in het proces om overeenstemming te bereiken tussen gemeenten, waterschappen, provincies en het Rijk over een gedragen visie op wat we met elkaar willen bereiken bij de digitale onder steuning van de Omgevingswet. De Omgevingswet kent nieuwe instrumenten en vraagt om een andere wijze van samenwerken. Werkprocessen in de ruimtelijke ordening en fysieke leefomgeving worden in elkaar geschoven en gaan ingrijpend veranderen. Oude oplossin gen werken straks niet meer en moeten losgelaten worden. Nieuwe oplossingen worden nu ontworpen. Dat biedt mogelijkheden en kansen. Stap voor stap ontwikkelen we daar een overheidsbrede visie op. Langzaam vinden we een weg tussen de 'dromen die geen bedrog zijn' en die zo mooi in de column van Esther van Kooten Niekerk en het artikel van Jantien Stoter staan beschreven en de zakelijke rechtvaardiging (Jos Anneveld). Natuurlijk schuwen we daarbij niet om ook uitdagingen aan te gaan. Verderop in het blad lees ik de column van Theo Thewessen over dataficatie, ik lees over synergie met INSPIRE (Bastiaan van Loenen en Michel Grothe) en over het bewaren en ontsluiten van historie (Adri den Boer). Al deze onderwer pen passeren de revue en hebben ook een plaats in de visie op de digitalisering van de Omgevingswet. Het gaat in dit stadium nog om een visie. Wat nu volgt is de fase van plannen en realisatie. Esther van Kooten Niekerk stelt dat de formule tot succes ligt bij mensen: "mensen zoals jij en ik die de verbinding leggen tussen geo-informatie en wensen en ideeën vanuit de samenleving'! Dat is waar, dat is nodig én mensen die vooruitdenken. Stel je voor dat we het niet zouden doen: geen Omge vingswet, geen brede aanpak van 3D-informatie in Nederland. Andere ontwikkelingen staan niet stil. Kinderen groeien op met 3D-games, bedenken plannen voor hele wijken en steden, plannen vakantietrips in 3D-omgevingen van steden en ook de overheid doet zo hier en daar een duit in het 3D-zakje. De gemeente Den Haag werkt nu al met een dynamisch ruimtelijk model om omgevingsvergunningen te toetsen, de Geologische Dienst zou niet kunnen werken zonder 3D-modellen. Stel je dan voor dat je over 10 jaar nog steeds allerlei vergunningen voor één activiteit moet indienen. Dat de overheid (en in haar kielzog de rechtbank) al jouw 3D-informatie eerst platslaat om die aanvragen te kun nen beoordelen en jou vervolgens allerlei extra onderzoeken vraagt te doen omdat die platgeslagen tekeningen alleen basisinformatie bevatten. Het is maar een voorbeeld. Er zijn er vele denkbaar. Wij zouden dat als burgers niet op prijs stellen. Dus gaan we er ook bij de digitalisering van de Omge vingswet vanuit dat de informatie over de fysieke leefom geving in Nederland over 8 jaar niet meer plat is maar 3D. We kunnen ons dan waarschijnlijk niet eens meer voorstellen hoe we 'vroeger' plannen maakten of vergunningen beoor deelden op basis van platgeslagen informatie. Het is zoiets als het leren tekenen en zien van perspectief. Nu niet meer voor te stellen dat men dat ooit niet kon. Zo bezien een logisch uitgangspunt. Zoals ik eerder zei: nu volgt de fase van planning en realisatie. De fase van business cases, afwegingen en realisme. Nu volgen vragen over de realisatie van de baten. Zijn deze te realiseren als we 3D-informatie willekeurig en versnipperd toepassen of moeten we daarvoor vooral een degelijke, gestandaardiseerde aanpak kiezen en 3D-informatie als een fundamenteel uitgangspunt nemen bij de digitalisering van de Omgevingswet? Waarschijnlijk dat laatste. Dat stelt echter wel hele hoge eisen aan de samenwerking tussen allerlei partijen. Standaardisatie doet ook pijn, het betekent soms stappen terug doen en opnieuw investeren. Soms komen de baten niet direct terug bij de investeerder. En dat in een klimaat waarin bestuurders zeer kritisch en terughoudend met informatie- en ICT-projecten omgaan. Willen we echt synergie bereiken tussen technologische ontwikkelingen en de verbeteringen die beoogd worden met de Omgevingswet, dan vraagt dat durf, inzicht en het vermogen om vooruit te denken van alle betrokkenen. Marjan Bevelander Beleidsmedewerker Digitalisering Omgevingswet Ministerie van Infrastructuur en Milieu Marjan.Bevelander@minienm.nl

Geo-Info | 2016 | | pagina 13