Beter onderweg in Groningen met datagestuurd rijden liip ft*. We willen allemaal op tijd op onze bestemming zijn. Zo min mogelijk vertraging onderweg is wel zo plezierig. Maar hoe weet u nu op tijd of u moet omrijden of dat u een vertraging onderweg oploopt? Diverse partijen in Nederland verzamelen data omtrent wegwerkzaamheden en combineren dat tot informatie voor de weggebruiker. Middels websites en devices wordt dan inzichtelijk gemaakt of u wel op tijd op uw bestemming kunt zijn. Bij de Provincie Groningen laten we zien hoe dit hele proces in zijn werk gaat. 12 Geo-Info I 2016-3 Door Harmen Kampinga en Arjen de Boer Wegwerkzaamheden Actueel Actuele wegwerkzaamheden is een onderdeel van het Landelijk Programma Beter Benutten van het ministerie van Infrastructuur en Milieu (lenM). lenM wil samen met de wegbeheerders met dit programma de bereikbaarheid verbe teren in Nederland. Dat Beter Benutten moet vooral gerealiseerd worden door: Verbeteren van bestaande wegen; Meer keuze en service bieden aan de reiziger; Meer goederenvervoer over water; Samen met het bedrijfsleven 'Slim Werken Slim Reizen' mogelijk maken. Juist om die reiziger meer keuze en service te bieden was een kwaliteitsimpuls noodzakelijk. Dit begint bij de inzet van meer accurate en actuele data. Intelligente technieken en diensten stellen informatieleveranciers in staat om die data te gebruiken voor communicatie over wegwerkzaamheden via apps en navigatiesyste men. Op die manier wordt een verbetering van de bereikbaarheid beoogt. Maar voordat die data bij de informatieleve ranciers is en in uw auto, vinden er belangrijke stappen plaats in het hele proces van data ver zamelen. De data wordt centraal opgeslagen bij de Nationale Databank Wegverkeersgegevens (NDW) en wordt aangeleverd door voornamelijk wegbeheerders en aannemers via een meldsys teem. De NDW vervult hiermee een loketfunctie voor het verzamelen en verspreiden van actuele gegevens van wegwerkzaamheden. Maar wat is nu de NDW en waar staat ze voor? NDW staat voor Nationale Databank Weg verkeersgegevens. In de NDW werken 19 overheden samen aan het inwinnen, opslaan en distribueren van wegverkeersgegevens. De gegevens worden ingezet voor effectief verkeersmanagement, gerichte verkeersinfor matie en treffende verkeerskundige analyses. Doel van dit alles is een betere bereikbaar heid, minder files, meer verkeersveiligheid en minder uitstoot van schadelijke stoffen. De data die bij de NDW terechtkomen worden op allerlei manieren verzameld, bijvoorbeeld: Deelnemende overheden via hun meld systemen; Lussen in het asfalt; Camera's langs de wegen; Systemen in de voertuigen. Werkwijze Provincie Groningen Ook de Provincie Groningen levert haar data via een meldsysteem, te weten LTC (Local Traffic Con trol), aan de NDW aan. De Provincie Groningen administreert alle wegwerkzaamheden die enige hinder kunnen veroorzaken in dit meldsysteem. Het maakt daarbij niet uit of de hinder ontstaat uit onderhoudswerkzaamheden aan de weg, Webbeheerders Aannemers Meldsysteem X Meldsystemen van wegbeheerders NDW- databank o Webgebruikers <vta apps, radio. nayiQatiesystemen etc) Aanbieders van verkeersi nf ormatie en wegbeheerders Figuur 1 - Schema Wegwerkzaamheden Actueel.

Geo-Info | 2016 | | pagina 14