kèk. 14 j Geo-Info I 2016-3 iFimgert Figuur 5 - Voorbeeld website gemeente Groningen. Een flexibel systeem in tegenstelling tot de data genoemd in de stremmingsadvertentie. Op deze manier kan data dus bijdragen aan een betere dienstverlening en informatievoor ziening. En uiteraard aan de doelstellingen van Beter Benutten. Het doel van de Ketenanalyse is tweeledig: 1. Testen of de publieksgerichte datastroom de juiste route doorloopt bij het aanmel den en afmelden; 2. Kan elke rol organisatorisch de activiteiten effectief en efficiënt uitvoeren? Tijdens de analyse werd gekeken en gecon troleerd of iedere rol deed en kon doen wat die moest doen en of de data op de gewenste manier uiteindelijk bij de gebruiker terecht kwam. Dus van wegbeheerder tot weggebrui kers. Over het geheel constateerde men dat het aanmeldingsproces prima verliep. De ver schillen waren groot. De data kwam op de gewenste manier terecht in de database van de NDW. Maar de data werd niet altijd even goed ontvangen en verwerkt door de serviceproviders. In 2015 is er hard gewerkt aan verbeteringen. Serviceproviders zijn inmiddels veel beter ingericht om de data beter te kun nen doorgeven, ontvangen en te verwerken. Ook in de keten zijn er aanpassingen door gevoerd. Steeds meer wegbeheerders en serviceproviders zijn positief over dit samen werkingsverband. Integrale planning Bij de Provincie Groningen willen we meer en meer integraal gaan werken. Om dat proces te ondersteunen is de planningsdata van de wegwerkzaamheden intern online gezet op kaart. Door deze informatie te combineren met andere informatie ontstaat er meer inzicht in de komende werkzaamheden aan het areaal van de Provincie. Wanneer er een activiteit in het LTC wordt ingevoerd, vindt er daarna een automatische update plaats van het interne kaartbeeld. Data uit het LTC wordt middels een FME Server verwerkt en getoond in de interne kaartvie- wer. Op deze manier krijgen collega's intern meer inzicht en overzicht. Dit prikkelt betere afstemming intern en met derden. Betere bereikbaarheid Betere bereikbaarheid is dus een samenspel van intern goede afstemming van werkzaamheden tot aan presentatie van informatie op slimme devices. Het optimaliseren en verbeteren van dat proces is op dit moment aan de gang en zal er voor zorgen dat de bereikbaarheid inderdaad steeds beter wordt. Werkzaamheden moeten zelf die bereikbaarheid vergroten, maar ook de informatie over die bereikbaarheid. Een brede toepassing: De data gaat niet alleen naar de NDW. De data wordt ook gebruikt om websites te vullen met verkeersinformatie en om werkzaamheden beter op elkaar af te kunnen stemmen waardoor het voor partijen makkelijker is om synergie te zoeken en te vinden. Ook hulpdiensten kunnen via dezelfde ingevoerde data sneller en een voudiger geïnformeerd worden over komende stremmingen en andere verkeershinder. Bijvoorbeeld de stremmingsdata van de hinder op wegen van de provincie Groningen kan eenvoudig beschikbaar worden gesteld om de website van de gemeente Groningen te vullen en andersom. Een wegwerkzaamhedenkaart kan op deze manier een veel completer plaatje laten zien aan de burgers die informatie zoeken. Met andere woorden: de data bij de NDW kan als bron dienen om automatisch websites van bijvoorbeeld wegbeheerders aan te vullen met informatie die ze zelf niet invoeren. Hierboven een voorbeeld van de wegwerk zaamhedenkaart van de Gemeente Groningen waarin zichtbaar is dat ook data van de Provin ciale Wegen wordt getoond (Ring Oost). Harmen Kampinga is Data- en GIS-specialist bij de Provincie Groningen en bereikbaar via www.linkedin.com/in/kampinga. Arjen de Boer is Technisch Beleidsmedewerker bij de Provincie Groningen en bereikbaar via 050-3164270 of via email: verkeersloket@provinciegroningen.nl.

Geo-Info | 2016 | | pagina 16