Landmeter met groma in Leiden 2016-3 I Geo-Info Trein Fugro. het Oekraïnereferendum van de dag ervoor) besteedt Jasper aandacht aan het Rail Track systeem van Fugro waarbij middels een enorm instrumentenpakket aan de voorkant van een locomotief nauwkeurige railinformatie ingewonnen wordt. Vervolgens beschreef Sander Mulder zijn startup Geophy, die als doelstelling heeft om alle commerciële panden ter wereld te beschrijven. Om dat te realiseren is er gebruik gemaakt van BAG-bestanden en heeft men de gegevens verrijkt met informatie uit 10.000 verschillende bronnen. Men wil een platform bieden waarop men gebouwen kan vergelijken. Het linken van data is de grote volgende uitdaging waarvoor het bedrijf staat en daarbij denkt men dan vooral aan de scanners van zelfrijdende auto's. Verder gaf hij als belangrijke tip dat je beter geen data kan leveren dan data die mogelijk fouten kan bevatten. Geophy heeft dan ook veel ervaring Minecraft. opgedaan met het automatisch controleren op mogelijke fouten. Frido Kuijper van TNO gaf enkele voorbeelden van 3Ü-info voor militaire toepassingen zoals in Mali. Daarmee kan omgeving informatie automatisch geanalyseerd worden. Volgens hem is de toekomstige kaart 3D. Nick Noordam had een boeiend verhaal over robotics in combinatie met geo-informatie. Ook hier speelt als grote uitdaging het automatiseren van het hele proces van het herkennen van kenmerken van objecten. Er werd een voorbeeld gegeven over het inspecteren van daken waarbij ook drones ingezet worden. Jacgues Stuart van Tracé ging meer in op de mogelijkheden die men van een detache ringbureau kan verwachten en waar men zich naast werkervaring ook met de persoonlijk ontwikkeling van het individu bezig houdt, zoals bijvoorbeeld het leren promoten van jezelf (het merk IK). Tijdens het afsluitende gesprek met de sprekers werden stellingen besproken die met name over de arbeidsmarkt en de opleiding zelf gingen. Enkele bijzonderheden daaruit: zet in op datakwaliteit als belangrijk onder werp binnen de opleiding en maak tevens meer specialisatie mogelijk. Creativiteit en soft skills zijn belangrijk maar reserveer daar niet te veel tijd voor in de opleiding. Geomatics is een goede naam, dus stop geen tijd in pogin gen om een nieuwe naam te bedenken. Eric Hagemans, redacteur Geo-lnfo. In 2013 al reconstrueerde men castellum Matilo in het Archeologisch Park Matilo te Lei den. Al kreeg de redactie nog niet één self e binnen van de GIN-leden er kwam ook een beeld van een landmeter met een groma! Een echte groma bestaat uit een manshoge stok met hieraan vast een excentrisch geplaatst kruis waaraan touwtjes met een schietlood zijn bevestigd. Hij werd gebruikt om rechte lijnen en haakse hoeken uit te zetten, waarmee dus ook vierkanten en rechthoekige afbakeningen gemaakt konden worden. Materiaal: Gelaserd en gecoat roestvrij staal. Kunstenaar: Pro Arts Design, Edith Gruson en Gerard Hadders. Adri den Boer

Geo-Info | 2016 | | pagina 19