Zijn Belgen en Duitsers gek of wij? SAGEO wil toekomstvisie vakgebied 26 Geo-Info I 2016-3 DHC-bibliotheek weg uit Utrecht Op 2 februari 2016 was SAGEO uitge nodigd in de Special Interest Group Geodesie/Landmeetkunde/Inwinning van Geo Business Nederland. De website www.arbeidsmarktgeo.nl verslaat sinds 3 februari 2016: 'In een levendige discus sie bleek andermaal dat in Nederland een duidelijke toekomstvisie ontbreekt op de ontwikkeling van het vakgebied Geodesie/Landmeetkunde/Inwinning op alle beroepsniveaus en deelgebieden (overheid, juridisch, bouw, infra, onder grond) en de rol van het reguliere en com merciële onderwijs hierbij. SAGEO neemt initiatief om deze visie te ontwikkelen.' Het NCG noemt als een van haar taken: 'Het adviseren van het hoger onderwijs in de geodesie en de geo-informatie vanuit een wetenschappelijk perspectief rekening houdend met de maatschap pelijke behoeften.' Geo-ICT Training Center/ Hogeschool NOVI De website www.geoicttrainingcenter.nl meldt nu nog over hun variant Geo-ICT Geodetisch: "Het huidige curriculum van de hbo geodesie geo-informatica van de Hogeschool Utrecht zit erin verwerkt. Aan de landmeetkundige vakken zoals Geodesie, Waarnemingsrekenen, Fotogram- metrie en Wiskunde worden hoge eisen gesteld. De sector heeft behoefte aan landmeetkundige vakmensen." Geo-ICT training center in Apeldoorn: niét van de regen in de drup. (foto auteur) Artesis Plantijn Hogeschool De website van de Artesis Plantijn Hogeschool in Antwerpen omschrijft haar opleidingen als volgt: 'Landmeten is een afstudeerrichting van de bachelor Vastgoed. De bachelor Vastgoed met afstudeerrichting Landmeten is een polyvalente opleiding tot vastgoeddeskundige met een duidelijke oriëntering naar het landmeten. Naast bouwkundige basisvakken, recht, ruimte lijke ordening, plaatsbeschrijving, expertise en toegepaste informatica staat vooral het opmeten van terreinen en gebouwen centraal. Niet alleen een grondige en praktische studie van topogra fie en geodesie komen aan bod, maar ook wege- nontwerp en landmeetkundige informatica.' Een vervolgpagina gaat in op het profiel van de studenten: "Schuilt er een landmeterexpert in jou? Je zit niet graag een hele dag achter een computer, maar trekt ook al eens graag de buitenlucht in. Zou je graag weten hoeveel geld je woning of je studentenkot waard is? Heb je je al eens afgevraagd waarom je in een bocht op een autostrade niet continu je stuur moet bijdraaien om niet uit de bocht te vliegen? Wil jij weten waarom een indoor-wielerbaan zo schuin ligt? Zou je dat onbebouwd stuk grond in jouw buurt eens een volledig nieuwe bestemming willen geven? Of heb je je ooit gewoon al eens afgevraagd wat die landmeters met hun fluo vestjes en hun driepikkel naast de weg staan te doen?" De opleiding is geaccrediteerd door de Nederlands-Vlaamse Accreditatieorganisatie (NVAO) tot 2025. De website kent een apart onderdeel 'Studenten uit Nederland' met onder meer de informatie dat het collegegeld in België 'aanzienlijk lager is'. Op 11 januari 2016 bracht SAGEO-bestuurder Fred Janssen met Marcel Oostland en Henk Westerbeek (SAGEO/Kadaster) een werkbezoek aan de instelling. Ze spraken met de Tim Bens, lector/vakgroepvoorzitter landmeten, en Johan Verschueren, lector. Ze plaatsten een verslag op hun website en zij constateerden: 1. Op korte afstand van Nederland bevindt zich een goed draaiende opleiding Bachelor Landmeten. 2. Nederlandse studenten zijn welkom en kunnen zich aanmelden. De belangrijkste aanpassing van de opleiding zou dan zijn om het blok "Belgisch recht" in te ruilen voor een blok "Nederlands recht". Dit is mogelijk. Opleidingshoofd Veerle Dockx verklaarde voor deze GI-bijdrage nader: 'Dit blok "Nederlands recht" zal door een Hogeschool in Nederland aangeboden moeten worden. Wijzelf kunnen dit niet aanbieden.' 3. De bereidheid tot versterking van de Belgisch Nederlandse samenwerking is aanwezig. De instroom was nu 50 m/v en de uitstroom (na drie jaar!) nu 15, het zijn jaarlijks wisselende uitstroomaantallen tussen 10-50. Een 'Work Study'-programma voor werkstu denten wordt aangeboden en gaat alleen door bij voldoende animo. 'Voor 2016/2017 zijn er onvoldoende vragen', aldus opleidingshoofd Veerle Dockx. Met dit flextraject Vastgoed Landmeten wordt het mogelijk om studies De vakbibliotheek van de stichting De Hollandse Cirkel is eind april verwij derd uit de 'built environment' van de Hogeschool Utrecht: na een komende verhuizing zou er geen plaats meer voor zijn. Bij de officiële opening van de bibliotheek hoopte stichtingsvoorzitter Herman Quee nog 'dat de aanwezigheid van de boeken gebruik door docenten en dus studenten zou stimuleren' (Geo-I nfo 2012-8, p. 22). De nieuwe toplocatie voor de bibliotheek is de 'Torenkamer' in het oude Geodesiegebouw op Kanaalweg 4 in Delft. Bibliothecaris blijft Wim Vermeulen, oud-docent van de Hogeschool Utrecht.

Geo-Info | 2016 | | pagina 28