HU-symposium DefoGuide HOGESCHOOL UTRECHT Verslag Hogeschool Utrecht (HU) organiseerde samen met de TU Delft en enkele andere partners het (kostenloze) symposium 'DefoGuide: een innovatief model voor deformatiemetingen'. Het gebeuren met meer dan 110 deelnemers (vrijwel 100% mannelijke) was op donderdagmiddag 19 mei 2016 op Nijenoord 1 in Utrecht. De Deformant Bedankt voor uw aandacht 28 I Geo-Info I 2016-3 Het symposium markeerde de afronding van het in 2014 gestarte onderzoek naar een nieuwe analysemethode voor geodetische deformatiemetingen en normeringen. Kennis kon worden gemaakt met het innovatieve analysemodel dat ontwikkeld is in het project: DefoGuide. De bijeenkomst was volgens de persuitnodiging van nu "een vervolg op het succesvolle kick-oïïsymposium 'Omgaan met onzekerheid in de Geodesie' van mei2014". Vol gens de website www.hu-conferenties.nl én volgens het verslag in Geo-Info 2014-4 was het minisymposium met zékerheid op 13 maart 2014 - en met meer dan 80 deelnemers. Welkom Ir. Hiddo Velsink, programmaleider-onderzoeker bij het Kenniscentrum Technologie Innovatie van de HU, was middagvoorzitter. Hij memo- Twee sheets van Martin Kodde van Fugro symboliseerden de overgang van de autoritaire 'deformant' naar gedeelde verantwoordelijkheid. reerde bij de opening de subsidie van pro gramma Maps4Society. Met het symposium werd ook aan de daardoor vereiste kennisdisse minatie gedaan. Dat naast het plaatsen van het eindrapport op internet trouwens. Opleidings manager drs. Yvonne Luiken, bekend van Geo- Info 2016-1, vond deformatiemetingen typisch voor een dichtbebouwde stedelijke omgeving, 'het kennisveld waar we ons als HU op richten'. Signaal en ruis Prof.dr.ir. Ramon Hanssen (TU Delft) sprak over 'Signaal en ruis in geodetische deformatie analyse'. Zijn sheets toonden op diverse 'schalen' deformatiesnelheden van en in Zuid-Holland uit radarsatellietwaarnemingen ('elke week miljarden i:u meetpunten in Nederland'). Inzoomen op de pakweg 300 meetpunten van een gebouw toonde één blauw punt dat zich door de tijd systematisch bewoog te midden van vele rood afgebeelde. 'Signaal of ruis?', zo vroeg 'elk aan wezig hoofd' zich af. Door de data alleen maar te presenteren werd al aan beeldvorming gedaan, zo bleek uit het voorbeeld. Werd naar waarne mingen, signalen of ruis gekeken? 'Wat voedsel is voor de één is bitter gif voor de ander', zo citeerde de prof de Romeinse filosoof Lucretius Uitnodiging voor symposium 2016 met bekend plaatje van minisymposium 2014.

Geo-Info | 2016 | | pagina 30