Reden voor ongerustheid? Column 2016-3 I Geo-Info Kaarten zijn statisch. Ze laten zien hoe een stukje van de wereld er op een bepaald moment uitzag. De variatie is in alle opzichten onbegrensd - maar hierop komt het toch neer. De wereld om ons heen is niet statisch. Sterker nog: die verandert iedere seconde. Door ingrijpen van de mens, door de werking van de natuur. Door de stand van de zon, wolken, regen en wind ziet de wereld er in elk geval voortdurend anders uit. We denken daar meestal niet diep over na, zo gewoon is het. In de wisselwerking tussen de dynamische wereld en een statische kaart doet zich iets geweldigs voor. We kunnen reizen door de tijd. De mogelijkheid ontstaat om je een gefun deerde voorstelling te maken van de inrichting van een stad, het verloop van een rivier, het aanzien van de horizon wat dan ook. Door juist de omgeving die je goed kent te bekijken op een kaart van vroeger, zie je als het ware de werking van de tijd - en de gevolgen daarvan. Toepassing van digitale technieken geeft deze mogelijk heid tot tijdreizen een geheel nieuwe dimensie. Wie kaarten van dezelfde plek uit verschillende perioden min of meer over elkaar kan laten 'bewegen' ziet het voortschrijden van de tijd en de gevolgen daarvan voor de inrichting van het landschap. Een aansprekend mooi voorbeeld daarvan is te zien op www.topotijdreis.nl. Deze bijzondere applicatie is gemaakt door het Kadaster in 2015, ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan. Vanuit een kaart van Nederland kan op topotijdreis worden ingezoomd, bijna tot op het niveau van huizen en straten. En vervolgens kun je dan door middel van een schuif over een tijdbalk het moment van 'opname' veranderen. Zozie je bijvoorbeeld dat de landelijke buurt waar Vincent van Gogh omstreeks 1882 woonde, aan de rand van de stad, tussen Den Haag en Voorburg, enkele jaren later door de opstuwende, stedelijke bebouwing geheel van karakter is veranderd en onherkenbaar geworden is. Al dit moois is niets minder dan geweldig. Wie zich de tijd herinnert waarin ons 'slechts' papieren kaarten ter beschikking stonden, zal daaraan misschien met nostalgie of zelfs heim wee terugdenken. Maar de mogelijkheden die wij nu onder handbereik hebben zijn zodanig snel, actueel en grenzeloos dat zij alleen maar met groot enthousiasme kunnen worden begroet. Is de wereld dan echt alleen maar beter aan het worden en is er niets meer te wensen over? Natuurlijk niet. Wie zich verdiept in het aanbod van digitale kaarten en andere inter actieve vormen van geografische informatie verheugt zich al spoedig over de rijkdom en veelzijdigheid - maar wat ook opvalt is: versnippering. Het lijkt erop dat tal van initiatieven naast elkaar bestaan en dat van meerdere zijden gepoogd wordt structuren aan te brengen en producten te laten bloeien - maar net zo goed is mijn indruk dat er op dit punt niet, of nog niet voldoende, wordt samengewerkt. Naar de redenen hiervoor kan worden gegist, maar enkele liggen voor de hand. Economische redenen, bijvoor beeld: met een bepaald product wordt gewoon beoogd geld te verdienen, en dat doet men gewoonlijk niet voor een ander. Of redenen van 'representatieve' aard: met de eigen collectie wordt de eigen reputatie en kwaliteit onder de aandacht gebracht. Of redenen van technische aard: lang niet overal is de infrastructuur of expertise identiek van aard en kwaliteit, wat samenwerking op z'n zachtst gezegd niet vanzelfsprekend maakt. En de regie dan overkoepelend, geïntegreerd, nationaal Of die er is weet ik gewoon niet. Uiteraard zijn er de initiatieven van Digitaal Erfgoed Nederland maar die vergen nog een vervolg. Er is HisGis,GeoPlaza Ik laat er enkele ongenoemd opdat in reactie op deze column ook daaraan nog de nodige aandacht kan worden besteed. De 'Nationale Strategie Digitaal Erfgoed' ten slotte is een impuls vanuit het Ministerie van OCenW, voor samenwerking en verdeling van verantwoordelijkheden op landelijke schaal. Dit heeft wel de aandacht getrokken - maar is het genoeg? Het voert te ver om er hier en nu diep op in te gaan, maar in dit belangwekkende document komt het woord 'kaarten' niet voor. De komende tijd wil ik graag vaststellen dat dit geen reden voor ongerustheid is. Van mijn bevindingen houd ik u op de hoogte. Reinder Storm Conservator Cartografie, Geografie en Reizen Bijzondere Collecties, Universiteit van Amsterdam r.storm@uva.nl

Geo-Info | 2016 | | pagina 33