CLGE-General Assemblee Tirana, Verslag Slli *mm cjiwiw k v/ 'Wat langzaam groeit, blijft langer' Het was weer even een ommetje via Wenen, dat qua vliegverkeer fungeert als hub voor vele Europese vluchten naar het zuidwestelijke deel van ons continent. Waar de Nederlandse delegatie eerder te gast was in andere uithoeken van Europa (Malaga, IJsland, Cyprus, Moskou) was het nu de beurt aan gastland Albanië om de verzamelde geodeten van Europa te mogen ontvangen. 34 Geo-Info I 2016-3 Vooropgesteld dat het goed is om telkens een keer op bezoek te gaan bij een van de bij CLGE aangesloten landen, moet het van m'n hart dat de keuze voor Tirana wel een heel bijzondere is. Soms vraag je je af waarom een land met zo'n deplorabele infrastructuur en instabiele politieke structuur überhaupt kandidaat lidmaat schap heeft aangevraagd om deel uit te gaan maken van de Europese eenheid. Het Europese land met de laagste economische activiteit en de daarvan afhankelijke en in straatleven zichtbare levensstandaard. Omgekeerd kun je vaststellen dat de keuze daarvoor ook wel weer logisch is vanuit de ontstane achterstand die decennialang is gevoed door te wedden op verkeerde paarden. Vooral tijdens de tirannieke en monopolistische regeerperiode van dictator Enver Hoxha. Hij was secretaris van de Albanese PvdA en regeringsleider van 1944 tot zijn dood in 1985. Tijdens die periode ging hij verschillende vrijages aan met verschillende communistische ideologieën. Gedurende zijn regeerperiode heerste hij met ijzeren knoet over een sterk onderdrukt volk en is het land van een slagregen in een gestage drup beland. Langzaamaan opkrabbelend naar een niveau waarop men weer wil meedoen met de rest. Vanaf het vliegveld rijden we in een nauwelijks voor die taak berekende taxi naar hoofdstad Tirana. Schokbrekers moeten hier wat strakker afgestemd worden. Onderweg de bordkarton nen revolutiebouw passerend, evenals een aantal afgedankte, desolate, naast het vliegveld CLGE General Assembly "Marine Cadastre" Seminar, 17-19 March 2016, Tirana, Albania. geparkeerde Sukhoj-11 gevechtsvliegtuigen. Vergane glorie die nooit zo mocht heten. Albanië is verder voor de westerse passant een gastvrij land te noemen. Die geldt niet voor de eigen bevolking: opmerkelijk is wel dat het merendeel van de geregistreerde vluchtelingen in Nederland de Albanese nationaliteit heeft. Er zijn dus grenzen aan plaatselijke gastvrijheid, of de economische motieven om elders heil te zoeken zijn sterker dan Blut und Boden. Tijdens een bustour werd door de gastheer gesteld: De enige economie die Albanië gaande houdt, is het onnoemelijk aantal autowasstraten (Lavaz). Om de 500 meter staat er een langs de weg, ogenschijnlijk druk bezet met het wassen van een overjarige Merc. Men is trots op gemotori seerd vervoer. Dertig jaar geleden hadden alleen de partijchefs voertuigen om in de weekends de datsja's te bezoeken. Nu heeft bijna iedereen een auto. Een echte. En die moet gepoetst. Een nog zoekende economie. Dat betekent dat er weinig te doen valt op het gebied van geodesie, landmeten, uitzetten, grondregistratie en alles wat hier in ons land schijnbaar heel gewoon is. Waarom dan toch dit beeldbeves- tigende sfeerbeeld? Ik had het ook kunnen overslaan. Ik denk dat het belangrijk is dat wij ons, in het knusse, aangeharkte landje, realiseren dat we ons op een scharnierpunt in de tijd bevinden: het is tijd om onze verworvenheden te delen met landen als Albanië. Je merkt - ook nu weer, en geheel buiten de reguliere speeltijd tijdens het afwikkelen van de CLGE-agenda - dat er enorme drukverschillen zijn tussen de deelnemende landen. Op economisch vlak, maar zeker ook in de sociale en politieke dimensie. Opvallend was een gesprek met een aantal voormalige USSR- inwoners. Zonder ooit verhuisd te zijn wonen ze nu in de Baltische staten. Hoewel betrokken bij

Geo-Info | 2016 | | pagina 36