maart 2016 2016-3 I Geo-Info 35 de CLGE-agenda zijn zij toch ook vooral uit op acceptatie van hun verworven vrijheden. En het langzaamaan laten groeien van de relaties, want wat langzaam groeit blijft langer. Ze maken er geen geheim van om naast de vakinhoudelijke discussies ook te spreken over hun persoonlijke bezorgdheid. Hoe duurzaam is de in relatieve vrijheid opgebouwde vrije economie in hun land? Bezorgdheid overheerst. Over thuis, maar ook in gedachten bij een van de landen die niet aanwezig was: Oekraïne. Over de machtswellust van een der deelnemende en hun bedreigende landen. Daarover praten is veelzeggender dan over de lancering van de laatste Galileo satelliet. Kennelijk zitten gesprekken daarover hoger in het register en voelen derhalve ook natuurlijker aan. Zo'n GA is ook een voertuig voor het maken van verbindingen. Liefst duurzaam. In lijn daarmee zal het ons moeite kosten om onze eigen belangen opnieuw te taxeren. Misschien moeten we eerst eens geven, voordat we nemen. Aan de openingswoorden van de uitgenodigde Minister of Innovation and Public Administration, Milena Harito heeft het niet gelegen. Zij heette de hier verenigde geodeten van harte welkom en gaf in een kort overzicht aan ons mee waar wij als vakgebied qua ontwikkelingen nu staan en waar we met behulp daarvan zouden moe ten uitkomen. Goed dat dat soort visionairs daar, in dat land, een invloedrijke rol vervult: er is nog zoveel te doen. Nog een lange weg te gaan, daar ter plekke, en in onze bijdrage daarin! Na de inspirerende openingswoorden werd de CLGE-agenda afgewerkt: business as usual: een inmiddels saai en monotoon patroon volgend. Zelden verrassend en in het midden latend waar het feitelijk om zou moeten gaan. Een toevallige passant zou een aandachtig luisterende groep mensen kunnen zien, de blik gericht op laptop, tablet of smartphone. Ook hier: een lange weg te gaan nog! We hoorden presentaties aan vanuit de deelnemende landen die noch innoverend waren, noch aanspoorden tot actie. We dronken een glas, deden een plas en alles bleef zoals het was. Nouja: een paar highlights dan toch wel: Joep Cromp- voets hield een wervend en aanstekelijk betoog over Euro SDR (spatial data research). Niet alleen de inhoud was boeiend, maar ook de wijze waarop dit voor het voetlicht kwam. Een lichtend voor beeld hoe we de inhoud van de aqenda moeten vullen: met qloedvolle betoqen die erqens over gaan, of die oproepen tot actie; niet langer dat geneuzel in de marge. Het is al moeilijkgenoeg voor deelnemers om in een niet-moedertaal de aandacht erbij te houden tijdens zo'n lange zit tingsdag. Meer cabaret, meer reuring lijkt me het advies! Net als de bijdrage van Alina Hrisku over de ESA en GSA initiatieven: to the point en in een schamele tien minuten werd het publiek een stuk wijzer gemaakt. De rest citeer ik maar niet, want de essentie is me - zelfs na herlezing van mijn aantekeningen - grotendeels ontgaan. De General Assemblee is op vrijdag. Op zaterdag is er - voorafgaand aan het social event, deze keer een tour naar het Albaanse berggebied (Herbergen met hoefijzers) - een reeks workshops. Hierin worden in het eerste deel de afgelopen conferentiedag geëvalueerd en samenge vat en nieuwe thema's met elkaar gedeeld. Marine Cadastre, ELF (European Location Network) en GNNS met discussies over wat wel en niet is toegestaan in de diverse deelnemende landen. De tour naar het berggebied bevestigde de staat waarin de Albaanse economie verkeert. Als toerist kun je voor een paar schamele Euro's kiezen voor sinds 1945 afgedankt legermateriaal. Duitse hel men met kogelgaten. Gasmaskers voor paarden. Bajonetten. Of, couleure locale: een vilten petje met daarop afgebeeld de tweekoppige Albanese leeuw, een paar gebreide sokken maatje 26 met dito logo of flinterdunne, geslagen koperen bordjes met dezelfde leeuwen en voorzien van gestileerde letters aan de bovenzijde: Tirana. Ook na deze bijeenkomst blijft een belangrijk onderwerp knagen. Niet alleen bij mij, weet ik inmiddels. Hoe verder met CLGE? We kabbelen voort, we bezoeken een uithoek. Maar is iedereen zich bewust van de onderlinge verschillen? Negeren we dat of gaan we ermee aan de slag? GIN heeft een duidelijke missie: we gaan voor verbindingen. Op inhoud en op relatieniveau. Vanuit CLGE-perspectief: wij concentreren ons op de bijzaken. In de volgende editie (Riga, september 2016) zul len we daar eens verder onderzoek naar plegen. Roelof Keppel, redacteur Geo-Info.

Geo-Info | 2016 | | pagina 37