Beter op elkaar bouwen in de bouw O) CU CU Column 2016-3 I Geo-Info 39 Hoe zou jij de cultuur van de geo-informatiesector typeren? Even een kleine steekproef leverde mij het volgende beeld op: Introvert. Dienstverlenend, vanuit de aard van het vakgebied als enabler voor andere vakgebieden Klant voorop blijft lastig, het tot op de millimeter werken aan de mooiste kaart spreekt meer aan dan denken vanuit het gebruik. Saai?! De mensen die er werken zijn ontzettend aardig, bescheiden, en niet altijd het meest communicatief. De bedrijven in de geo- informatiesector behoren tot de zogenaamde tertiaire sector van de economie (commerciële dienstverlening). Waar liggen de kansen voor de sector? Hoe kunnen we van ons wat stoffige imago afkomen en onze kwaliteiten te gelde maken? Afgelopen paar jaar heb ik veel stappen gezet in de bouw wereld. Eerst in een rol als assistant-programmamanager voor de BouwInformatieRaad en sinds ruim een jaar als directeur van de Stichting BIM Loket. In deze stichting werken zes kennisin stellingen waaronder Geonovum met elkaar samen rond de implementatie van open BIM (Bouw Informatie Management) standaarden in de bouw. Dit doet zij in opdracht van de BouwInformatieRaad, een overleg van bedrijven en overheden die de gehele bouwsector vertegenwoordigt. De bouwsector is goed voor ruim 5% van het BBP van Nederland. De bedrijven in deze sector behoren tot de secondaire sector van de economie, de grondstoffenverwerkende industrie. Voor vernieuwing van de sector is ketensamenwerking van groot belang. De bouw wordt steeds complexer en ze moet organisatieoverstijgend samenwerken. Dat is lastig, want de bouw is sterk gefragmen teerd. Dat komt doordat in de bouw projecten in fases zijn opgeknipt (ontwerp, realisatie, beheer en onderhoud), de keten gefragmenteerd is (architect, aannemer, installateur, leverancier, etc.) en er samengewerkt wordt in tijdelijke, opportunistische samenwerkingsverbanden. Het resultaat is een bouwsector met een groot aantal brancheverenigingen (Bouwend Nederland, NL Ingenieurs, BNA, Uneto-VNI, FME voor toeleveranciers, etc.) en een groot aantal kennisinstituten. Daardoor is lastig te orga niseren en te moderniseren. De bouw werkt nog grotendeels hetzelfde als honderden jaren geleden. Daar waar de vliegtuig bouw en de auto-industrie allang vernieuwd zijn met ICT is dit in de bouw nog maar mondjesmaat. Het is wachten op de Über in de bouw. De BouwInformatieRaad stimuleert samen met het BIM Loket de implementatie van BIM in de bouw. Dit is een reddingboei maar ook potentiële springplank voor vernieuwing van de bouw, die vraagt om een verandering van cultuur naar meer samenwerking en transparantie. Hoe is de cultuur in de bouwsector te typeren? Ook hier even een kleine steekproef: Taakgericht, het resultaat staat voorop. Q> CJ Er gebeuren veel dingen dubbel, discussies worden snel politiek. Klant staat ook hier niet voorop, verre van gezien de ca. 10 faalkosten die er nog steeds zijn in projecten, groten deels veroorzaakt door slechte communicatie. Harde wereld ("vechtcontracten"). Zoals een directeur van een bouwbedrijf het vorig jaar omschreef: er zijn veel wedstrijdjes "wie heeft de langste". Bij samenwerking in de bouw gaat het al gauw over macht in plaats van een optimaal proces. De mensen die er werken zijn hardwerkende professionals, autonoom, soms eigenwijs en weinig commu nicatief. Ze zijn net als de "geo's" ontzettend aardig maar niet altijd transparant. Overtuigd van het eigen gelijk, bij weerstand "leggen we het nog een keer uit". De harde taakgerichte cultuur is verklaarbaar vanuit het komen tot een oplevering van een bouwwerk, maar voor samenwerking is meer nodig. Hoe heb jij zelf de cultuur in de bouw ervaren? Je hebt het vast wel eens meegemaakt, bij een verbouwing van je huis bijvoorbeeld: was het op tijd en binnen budget af, zonder gebreken? Lijsten met opleverfouten vinden we normaal, maar dat is het niet! Het is dan ook wel de ultieme uitdaging om in zo'n omgeving samenwerking voor elkaar te krijgen, één van de uitdagingen van het BIM Loket. "Bij deze wedstrijdjes ben jij natuurlijk in het voordeel", constateerde de directeur van het bouwbedrijf, die zich direct na de start van het BIM Loket bij mij had gemeld. Dat klopt, want ze zijn ook weer veel te aardig om dat spel te spelen als ik aan tafel zit. En de grap is juist dat wie de kortste heeft, aan het langste eind trekt. En dat doen we dan uiteindelijk met zijn allen! De geo-sector heeft met zijn dienstverlenende cultuur een hoop te bieden aan de bouw. Samenwerken doen we al heel lang. Onze visie GeoSamen getuigt hoe sterk dit in onze haarvaten zit. Laten we de bouw opschudden met onze kennis en ervaring rond data en informatie. Laten we onze samenwerkingsvaardigheden en de dynamiek in de bouw gebruiken om de laatste stofnesten van ons af te werpen! Jacqueline Meerkerk Directeur JM Management BV. jacqueiine@jmmanagement.nl

Geo-Info | 2016 | | pagina 41