Aanleg stadswarmtenet Amsterdam-Noord vraagt om een modern systeem A.Hak investeert in nieuwe Topcon inmeetapparatuur voor project Noorderwarmte Wie is A.Hak? 40 Geo-Info I 2016-3 A.Hak ontwerpt, bouwt en onderhoudt infrastructuur voor transport en distribu- J tie van olie, gas, water en elektriciteit. Voorbeelden van projecten in Nederland I» zijn de Noord-Zuid route voor Gasunie en diverse onshoreprojecten voor de NAM. ICII^Vi Familiebedrijf A.Hak bestaat uit de divisies Pipelines Facilities, Distribution Networks, Products Services en Renewable Energy. Samen leveren ze producten en diensten in elke productie- en levensfase van bestaande en nieuwe infrastructuren. A.Hak bestaat meer dan 50 jaar en telt wereldwijd meer dan 2.500 medewerkers. Het bedrijf A.Hak doet dagelijks inmeet- en uitzetwerk voor leidingentracés. Dat kan een lastige opgave zijn. Door hoge flats of bomen bijvoorbeeld. Of de landmeter staat in een sleuf en blijkt de juiste gegevens niet bij de hand te hebben. Geavanceerde apparatuur voorkomt dit. Voor de aanleg van warmtetransportleidingen in Amsterdam-Noord heeft dit in ternationaal opererende bedrijf geïnvesteerd in de nieuwste Topcon-apparatuur. Groot project Landmeter/uitzetter/tekenaar Joris Struyk van de firma A.Hak is in zijn nopjes. Van huisaansluitingen, het wat kleinere werk, mag hij nu meewerken aan de aanleg van warmteleidingen voor Project Noorderwarmte. En het mooie is: dit gebeurt met moderne inmeetapparatuur. Joris: "Tijdens mijn stages heb ik voornamelijk gewerkt met GNSS. Dat is in een dichtbebouwd gebied als Amsterdam niet altijd handig. Eerder heb ik gepro beerd om er een total station 'doorheen' te krijgen. Met dit project waren de mogelijkheden er en is het gelukt." Snel opstellen Joris gebruikt sinds oktober 2015 de Topcon hybride oplos sing. Wanneer ingehuurde landmeters met een verouderd toestel op het project bezig zijn, ziet hij duidelijk de verschil len. "Het Topcon-systeem is in veel minder handelingen op te stellen. Binnen vijf minuten ben ik aan het meten. Het enige dat me in eerste instantie meer tijd kostte was het scannen van de locatie en de juiste inschatting maken om het systeem slim neer te zetten." Obstakels omzeilen Op het project zijn geen vaste punten voor het total station. Joris: "Ik bepaal mijn werkwijze aan de hand van de beschik bare informatie over het tracé en de actuele situatie op het werk. Obstakels als kranen, containers of hekwerken komen veel voor op een project als dit. Het omzeilen hiervan kost wat meer tijd maar hier heb ik inmiddels oplossingen voor. Zoals tijdelijk een hekwerk openzetten, natuurlijk wel alleen als hier De aanleg van een warmtetransportleiding is een strakke logistieke operatie waarbij gravers, buizenleggers en lassers snel en efficiënt hun werk moeten kunnen uitvoeren. Een belangrijke taak is hierbij weggelegd voor de landmeter. Joris Struyk, A.Hak: "Met de hybride Topcon-oplossing komen het monitoren van verzakkingen en het behalen van de beste nauwkeu righeid binnen handbereik."

Geo-Info | 2016 | | pagina 42