riTTOPCOrV 2016-3 I Geo-Info 41 iemand bij staat om de veiligheid te waarborgen. Of na het opstellen van het systeem achterwaarts insnijden. En ik meet altijd rond schafttijd. Dan is het rustig op het werk." Werkwijze Joris verricht het uitzetwerk volgens de aangegeven planning. De uitvoerder geeft ongeveer een week van tevoren aan welk gedeelte van het tracé hij uitgezet wil hebben. Joris bekijkt dan of er bijvoorbeeld flatgebouwen en bomen voorkomen in dit gebied. Aan de hand daarvan bepaalt hij of total sta tion of GNSS wordt ingezet. Dan gaat hij naar de desbetref fende locatie. Joris: "De uitzetgegevens heb ik van tevoren in het Topcon-systeem ingevoerd. Ik stel het toestel op en plaats meetspijkers om zo met vaste punten te werken. Het kan na melijk zomaar zijn dat er in de tussentijd een container op het werk wordt geplaatst. Deze werkwijze voorkomt dat ik dan weer opnieuw moet beginnen met opstellen." Aan- en afvoerroute voor het warmtenet tussen afval- en energiecentrale AEB Amsterdam en stadsgedeelte Am sterdam-Noord. Hoogtepunt van het project: de aanleg van een 750 meter lange leiding op 40 mtr diepte onder het Noordzeekanaal. De knikken in het tracé zijn bedoeld om de beweging en de warmte van de stalen leidingen op te vangen. Het project 16 kilometer warmteleiding aanleggen in Amsterdam Noord, van AEB Amsterdam naar de IJdoornlaan. Inclusief een boring van 800 meter onder het drukbevaren Noord zeekanaal door. De mensen van A.Hak zorgen ervoor. Vei lig werken, in een gebied vol bedrijven en druk verkeer op de weg én op het water, krijgt ook hier alle aandacht. Deze mooie opdracht komt van Nuon. Met als eindresul taat stadsverwarming voor zo'n 20 duizend huishoudens. Met de aansluiting op het regionale stadswarmtenet leve ren Nuon, afvalenergiebedrijf AEB Amsterdam en A.Hak een belangrijke bijdrage aan de duurzaamheid van onze hoofdstad. Start: voorjaar 2015 - Gereed: zomer 2016 Inmeten en uitzeften van leidingentracés vraagt om een hybride oplossing De hybride oplossing van Topcon is een combinatie van een compacte GNSS-ontvanger (HiPer SR) met een total station (DS 103). Een groot voordeel hiervan is datje met één druk op de knop kan schakelen tussen een GNSS-me- ting en een total station-meting. Het systeem heeft een werkbereik van 300 meter tussen basis en rover. Het in- meetapparaat is uit te breiden met cloud service voor 24/7 toegang tot alle actuele gegevens van (deelprojec ten. Onder meer Wetterskip Fryslan, Heijmans en Beens Groep maken gebruik van het Topcon hybride systeem. Onvoorziene omstandigheden Naast het reguliere inmeet-en uitzetwerk gebruikt Joris de hybride oplossing ook om de gegevens van de leidingen en lassen te controleren en bij te houden. "Iedere las heeft een controlenummer. Ik vergelijk dit met de gegevens uit het pijp en lasboek. Dit is beschikbaar via mijn Panasonic toughpad. Op die manier leg ik vast dat de las gecertificeerd is." Een foto complementeert de gegevens voor het opleverdossier. Als er bij een proefsleuf duikers en andere onvoorziene kabels en leidingen tevoorschijn komen, legt Joris deze ook vast. Volop mogelijkheden Het Topcon-systeem biedt nog meer functionaliteit dan dat. Joris heeft er wel oren naar om dit in te zetten. "Ik wil meer uit het apparaat halen. Zoals het kunnen monitoren van ver zakkingen en het behalen van de beste nauwkeurigheid. Deze dingen dragen bij aan de service die A.Hak al biedt richting opdrachtgever." Meer weten? Topcon Nederland en de hybride oplossing: www.topconposidoning.nl A.Hak en Project Noorderwarmte: www.ahak.nl/noorderwarmte

Geo-Info | 2016 | | pagina 43