2016-3 I Geo-Info I 43 Aale Boek stelt en poneert. liggende axioma's werd gehanteerd was over duidelijk: 'Water is flat', was de veronderstelling. Met deze en andere aannames, zoals vastgelegde voorwaarden, bedoeld om de integriteit en logica van de opgeslagen gegevens te bewaken, is van heel Nederland een landschapsmodel opge bouwd. Hiervoor is Nederland verdeeld in 30.000 tegels waarop een enorme rekenkracht (SARA) is losgelaten. Waar anders 18.000 processoruren voor nodig waren is dit m.b.v. van deze supercom puters gereduceerd tot 800 uur. Het hebben van dit model is één, maar het bijhouden en actualiseren ervan is twee. Hoe doe je dat, welke middelen voor mutatiedetec- tie staan ter beschikking? En welk niveau van MarcelBroekhaarin z'n element. ontwikkelde landen. Beeldinterpretatie en kartering waren en zijn belangrijke elementen in deze opleiding. Vandaag echter zoomde Sander in op de Nederlandse situatie waarbij het ging om 3D TOP10 en de inzet van puntenwolken daarbij. Welke beelden ontstaan bij combinatie van de topografische kaart en LiDAR-puntenwolken en wat kunnen we met het fuseren van deze bestan den en welke toepassingsgebieden zouden hierdoor ontstaan? Hij liet aan de hand van een reeks voorbeelden zien dat door de hoogte (de z-coördinaat) in een in intensiteit toenemende kleurenreeks weer te geven er een indruk in 3D van de betreffende terreinsituatie ontstond. Belangrijk aspect daarbij is wel het tijdsaspect: in welke periode is de LiDAR-data ingewonnen en hoe verhoudt dit zich tot de actualiteit van de onderliggende topografische informatie? En wat te doen met de verschillen in modellen (zoals BAG en BGT), die bijvoorbeeld afwijkende definities hebben met betrekking tot de afbeelding van een pand: de één hanteert de verticaalprojectie, de ander geeft de voetafdruk op maaiveldniveau weer. Dat heeft gevolgen bij het combineren van deze data met LiDAR-puntenwolken. Vervolgens liet Sander aan de hand van een paar voorbeel den zien hoe de hoogte van een aantal kruisende topografische lijnen door ruimtelijke interpolatie van naastgelegen 'bekende' hoogtepunten tot stand kan worden gebracht. Dat bij het opstellen van de regels om een terreinmodel op deze wijze te vervaardigen ook een aantal voor de hand Sander Oude Elberink tijdens thuiswedstrijd. Aandachtig luisteren naar de bijdragen.

Geo-Info | 2016 | | pagina 45