Even voorstellen 44 Geo-Info I 2016-3 detail (LoD) wil je in het eindproduct terugzien? Momenteel lopen hiernaar onderzoeken waar bij de 2D-BGT en de puntenwolken uit AHN3 gebruikt zullen gaan worden, waardoor er met slimmere algoritmes en slimmere combina ties steeds beter gemodelleerde en actueler 3D-informatie beschikbaar komt. Hierna nam Marcel Broekhaar ons mee in een virtuele tour door Zwolle, waar de dag tevo ren Willy en Maxi nog te bewonderen waren geweest en daarbij in een strak van te voren geregisseerde stadswandeling figureerden. OokMarcel ontkwam niet aan een stukje Zwolle- promotie door de aanwezigen te vragen: 'Who of you thinks Zwolle is a nice town?', wetende dat het merendeel hierbij de hand zou opsteken. Om de vragen te beantwoorden die bij een dergelijke stadstour spelen, denk aan bereik baarheid, veiligheid, communicatie, groepsdy namiek en parkeren, is data nodig. Veel data. Marcel schetste kort zijn roots: werkzaam voor de afdeling onderzoek en informatie bij de gemeente Zwolle, waar ondersteunend aan de bedrijfsvoeringprocessen gewerkt wordt met toegepaste statistiek en GIS-systemen. Door het inzetten van deze middelen tijdens het (mede-)voorbereiden van de stadstour tij dens Koningsdag vatte hij het als volgt samen: 'Better events with (Big) Data'. Wil je inzicht hebben dan moet je gebruik maken van bestaande en nog in te winnen datasets en deze slim combineren tot informa tie. Deze leiden uiteindelijk tot maatwerkoplos singen. Om daar te komen moet je regelmatig buiten de bestaande kaders denken. Dat pro ces van 'ontdekken' kun je versnellen door zogenaamde hackathons te organiseren. Hierbij ontstaan de fraaiste antwoorden op vragen die nog maar nauwelijks gesteld zijn en uiteindelijk wel van belang zijn om zicht te krijgen op de werkelijkheid. Zo is er in een hackathon geëxperimenteerd met de vraag: welke mensen in onze gemeente hebben zorg en aandacht nodig en waar zitten ze? De zoektocht in zo'n proces is interessanter dan het bereiken van het einddoel. Je hebt er wel een aantal betrokken en enthousiaste mensen bij nodig en dan zie je dat je gezamenlijk ergens uitkomt. In dit geval is men er met behulp van deze hackathon in geslaagd om betere verbindingen te leggen tussen vraag en aanbod. Dat leidt meestal tot het verbinden van al aanwezige kennisbanken en deze combinatie inzetten op de vraagkant. Over de inmiddels verzamelde data op Koningsdag (waar waren de concentraties, hoe verging het de hulpdiensten, welke bewegin gen kunnen we monitoren?) zal binnenkort een vervolg hackathon komen. Marcel kon in zijn slotzin een glimlach niet onderdrukken: het is plezier en door wat wij doen maken we Zwolle een betere plaats om in te leven, te wonen en te werken. De derde spreker was Aale Boek, van Antea Group, die ons meenam in zijn Smart M.apps. Overigens is dit een productnaam waarmee de leverancier deze en soortgelijke oplossingen in de markt zet. Als betrokkene bij ruimtelijk beheer in met name stedelijk gebied gaf hij aan de hand van een praktijkcase aan waarmee je bestuurders kunt interesseren voor ruimtelijke vraagstukken. Hiervoor werd een Engelstalig filmpje getoond met daarin weergegeven een vraagstuk uit een gemeente in het noorden van het land. Door een goede combinatie van data, ICT en informatie en dat toegankelijk weer te geven in een overzich telijk dashboard zijn besluitvormingsprocessen aanzienlijk eenvoudiger geworden. Uiteraard stelt dat wel eisen aan het verzamelen van de juiste bouwblokken. Aale gebruikte daarbij het voorbeeld van het bouwen van een dinosauriër met LEGO-blokken door zijn zoontje. Uit die hele doos bouwblokken moet je wel de juiste pakken om tot het gewenste eindresultaat te komen. In zijn werkelijkheid gaat het om het verzamelen van bouwblokken die geschikt zijn voorgebruik richting verschillende doelgroepen: bestuurders, beheerders openbare ruimte, technici en bewo ners. Kernvraag bij combinatie en presentatie van data is altijd: wat is de betrouwbaarheid, de nauwkeurigheid, de actualiteit, de volledigheid en juistheid? Na afloop konden de aanwezigen nog even bijpraten. We danken het ITC voor de genoten gastvrijheid en het 'vrijhouden' van de GIN-kas voor de versnaperingen! NB: De presentaties van deze GIN-meeting zijn te vinden op de GIN-website www.geo-info.nl/over-gin/regios/regio-oost Roelof Keppel, redacteur Geo-lnfo. Mag ik mij even voorstel len? Mijn naam is Boukje Vreman en ik zal per 1 juni de rol van community manager binnen GIN op mij nemen. Na jarenlang in verschil lende communicatiefunc ties gewerkt te hebben, ben ik in januari dit jaar mijn eigen bedrijf, Beecause Communi catie Projecten, begonnen. Met mijn bedrijf zorg ik ervoor dat de communicatiedoelstel lingen van mijn klanten op creatieve, efficiënte en economische wijze gehaald worden. Ik ben dol op alles dat met communicatie te maken heeft. Of het nu gaat om het uitzetten van een communicatiestrategie, copywriting of com- munity management, mijn hart gaat er sneller van kloppen. Op de kaart De 'geo-wereld' is mij niet vreemd: Ik ben een aantal jaren werkzaam geweest als eindredac teur bij de vaktijdschriften GIM en Hydro Inter national, waar ik met veel plezier en inzet heb gewerkt aan het vergoten van de zichtbaarheid van deze twee magazines en het opbouwen van een trouw en actief ledenbestand. Ik vind het een prachtige uitdaging om, na GIM- en Hydro International, ook GIN op eenzelfde manier op de kaart te zetten en om een geëngageerde community op te bouwen, waar geo-professionals elkaar kunnen ontmoeten en inspireren, kennis opdoen en informatie delen. Bouw mee! Een community bouwen gaat echter niet van zelf. Daarom doe ik een beroep op jou! Bouw mee aan het succes van onze GIN-community en help de vereniging groeien! Jij bent GIN. Heb je daarom suggesties of barst je van de creatieve ideeën? Wil je dat we meer evene menten organiseren? Wil je zelf iets bijdragen? Deel het! Dat kan uiteraard via onze portal, of gewoon door mij een mailtje te sturen via boukje.vreman@geo-info.nl. Ik kijk ernaar uit om je te ontmoeten. Online op het forum, of offline tijdens een van de GIN-bijeenkomsten. Tot binnenkort! Boukje Vreman

Geo-Info | 2016 | | pagina 46