De zorgplicht van leveranciers van geo-software Het vertrouwen tussen opdrachtgever en opdrachtnemer bij Geo-ICT-projecten is nu nog vaak gebaseerd op een jarenlange relatie maar dat zal ongetwijfeld gaan veranderen door strengere aanbestedingswetgeving. Bij de beeldvorming over het vertrouwen spelen naar onze mening onderstaande aspecten een rol. Deze aspecten zijn deels ontleend aan de rapportage van de Commissie ICT, ook wel de commissie Elias [i]. 2016-3 I Geo-Info 45 Door Jos Anneveld en Ronald Vroom Gedetailleerde en op handelingen gerichte bestek ken in plaats van functionele bestekken De bestekken waarop wordt gegund zijn vaak erg gedetailleerd opgesteld en geven aan welke handelingen de opdrachtnemer moet verrichten. Dit kan een gevoel van miskenning en frustratie bij de opdrachtnemer veroorzaken (deze zal snel en terecht denken "Ik ben toch de expert?") en kan een rekening voor meerwerk tot gevolg heb ben voor de opdrachtgever ("Het moest toch zo volgens het bestek?"). De problemen die hieruit voortvloeien kunnen worden voorkomen door ICT-projecten functioneel aan te besteden [2], een werkwijze waar ook de Algemene Reken kamer (AR) [3] en Commissie Elias (CE) [4] grote voorstanders van zijn. Wel moet hierbij worden opgemerkt dat AR en CE conclusies trekken over en aanbevelingen doen aan de Rijksoverheid, terwijl Geo-ICT-projecten voornamelijk decen trale overheden (gemeenten) als opdrachtgevers kennen. Maar hierbij past de relativerende opmerking, dat naar onze ervaring de situatie bij de Rijksoverheid niet veel anders is dan bij decen trale overheden. Weliswaar kan de schaalgrootte anders zijn, maar de essentiële aspecten blijven overeind! Creeping scope" Vaak dijen volgens de AR ICT-projecten bij de Rijksoverheid uit door steeds weer nieuwe, poli tieke eisen van de opdrachtgevers en de wens van opdrachtgevers om de nieuwste technologi sche ontwikkelingen in de ICT-projecten te incor poreren. In projectmanagementjargon wordt dit uitdijen "creeping scope" genoemd. Dit kan tot veel meerwerk leiden aangezien de oorspron kelijke opdracht niet in deze wensen en eisen voorzag. Bij Geo-ICT-projecten zullen niet zo vaak politieke ontwikkelingen in het project moeten worden geïncorporeerd. Geo-ICT wordt immers (nog) niet vaak gebruikt bij politiek gevoelige ont wikkelingen, maar betreft meer het beheer en/ of de instandhouding van de openbare ruimte (dat kan wel veranderen, bijvoorbeeld wanneer Geo-ICT wordt ingezet om klimaatverandering te voorspellen en te monitoren). Het gevaar van slechte beheersbaarheid door de wens om de nieuwste technologische ontwikke lingen in het desbetreffende Geo-ICT-project toe te passen geldt echter des te meer. Immers, in de geo-sector geeft het veel status en gezag als men innovatief bezig is. Het gevaar dat een Geo-ICT- project onbeheersbaar wordt doordat men de nieuwste technologische ontwikkelingen in het project wil incorporeren is dan ook levensgroot. De opdrachtnemer van geo-software kan wat betreft innovatie zowel olie op de golven als op het vuur gooien, met andere woorden, hij kan de beheersbaarheid van het Geo-ICT-project en de mate van vertrouwen dempen en versterken en dus enorm beïnvloeden, ook al beslist de opdrachtgever uiteindelijk over de in te zetten innovatie. Organisatorische complexiteit Ook noemt de AR organisatorische complexiteit als oorzaak voor slechte beheersbaarheid van ICT- projecten. Dit gevaar geldt in ruime mate voor de Geo-ICT. We kennen allemaal de voorbeelden dat bestanden moeten worden opgebouwd en bijgehouden door een veelheid aan bronhouders met alle risico's van slechte beheersbaarheid van dien. De opdrachtnemers van geo-software kunnen wel wijzen op complexiteit, maar kunnen deze niet sterk beïnvloeden. Hier zullen met name de opdrachtgevers wijsheid moeten betrachten. Zorg daadwerkelijk voor de belangen van de opdrachtgever Als de opdrachtnemer klakkeloos alle door de opdrachtgever geopperde uitbreidingen accepteert en op alle wensen ingaat is het risico levensgroot aanwezig dat er een sfeer van wantrouwen ontstaat. Zo kan de opdrachtgever geconfronteerd worden met stevige meerkosten, als de opdrachtnemer alles doet wat gevraagd wordt zonder een oprechte dialoog aan te gaan en misschien wel eens "nee" te zeggen. Het is beter om klantgericht te zijn dan "klantgezwicht"! Certificering Certificering is een middel om de deskundigheid van de medewerkers van de opdrachtnemer te waarborgen. Volgens de CE kan certificering een goede rol spelen bij de waarborging van kwaliteit (en dus bij het versterken van het vertrouwen tussen opdrachtgevers en opdrachtnemers van ICT-projecten). De CE bepleit op pagina 147 van haar rapport certificering, omdat volgens de CE de kwaliteit van degenen die in de ICT werken, onder de maat is. Certificering is op zijn beurt gekoppeld aan permanente educatie. De geo-wereld is al lang met het onderwerp

Geo-Info | 2016 | | pagina 47