Conclusies Reactie GeoBusiness Nederland 2016-3 I Geo-Info 47 nodige. De artikelen 4 en 5 gaan over deskundig heid. In artikel 4 staat dat de leden de ontwik kelingen in technologie, wetgeving en (vastge legde) normen zullen volgen, en hun kennis en vaardigheden op tenminste het vereiste niveau houden. Artikel 5 zegt dat de leden een opdracht uitsluitend zullen aanvaarden indien en voor zover zij over voldoende deskundigheid kunnen beschikken om deze opdracht uit te voeren. Artikel 6 gaat over kwaliteit en geeft aan dat de leden een systeem voor kwaliteitsbeheersing hanteren, volgens dit system handelen, hun pres taties toetsen aan gestelde doelen en normen, bij voorbaat zorgvuldig en gecontroleerd werken, en bij eventuele afwijkingen of fouten voor zo spoedig mogelijk herstel zorgen. Goed opdrachtgeverschap Over goed opdrachtgeverschap wordt in de twee sets gedragsregels niets gezegd. Dit is ook wel begrijpelijk, omdat de gedragsregels de leden van GeoBusiness Nederland betreffen en dus voornamelijk de opdrachtnemers en niet de opdrachtgevers als doelgroep hebben. Zorgplicht Over zorgplicht wordt in de gedragsregels niets specifiek gezegd. Natuurlijk zijn er wel items uit het voorgaande te vatten onder zorgplicht, mocht deze spelen in de verhouding tussen opdrachtgever en opdrachtnemer in een bepaalde casus. Goed opdrachtnemerschap houdt immers in, dat invulling wordt gegeven aan de zorgplicht. Ook al is er niets over de zorgplicht in de gedrags regels terug te vinden, het zal duidelijk zijn dat de gedragsregels pas zin hebben als naleving is gewaarborgd. Artikel 9 van de gedragsregels bij het Huishoudelijk Reglement geeft aan dat op de naleving van deze gedragsregels wordt toegezien door het bestuur van GeoBusiness Nederland en de door de vereniging aangewezen gremia. Bij niet naleving staan aan het bestuur sancties ter beschikking die nader zijn geformuleerd in de Statuten en het Huishoudelijk Reglement. Voornoemde procedure hoeft niet per definitie objectief te zijn. Bijvoorbeeld als een bedrijf zowel belanghebbende is als in het bestuur zit van GeoBusiness Nederland, kan het ingevolge artikel 9 over zichzelf oordelen en zo'n oordeel zou weleens te mild kunnen uitvallen. Anderzijds zou het bestuur met een te mild oordeel met vuur spelen, omdat het bestuur daarmee de goede naam van de vereniging op het spel zou zetten; bovendien bestaat het bestuur uit vertegenwoor digers van meer bedrijven. Ookis het mogelijk dat het bestuur niet geneigd is om streng tegen een willekeurig (niet bestuurs-)lid op te treden, dat immers zijn lidmaatschap van GeoBusiness Nederland kan opzeggen. Dan verliest de vereni ging contributie-inkomsten. Goed opdrachtnemerschap Om een goed opdrachtnemer te kunnen zijn en goed te kunnen voldoen aan de zorgplicht, is het van belang dat de opdrachtgever een "goed opdrachtgever" is. Het zou mooi zijn als ook de opdrachtgevers over een gedragscode ter zake beschikken, of als zij zouden meedoen in de gedragscode van de opdrachtnemer. De opdrachtgevers voor geo-software zijn vaak gemeenten, en deze zijn verenigd in de VNG. De VNG kent wel een gedragscode maar die zegt niets specifieks op het gebied van ICT. Deze gedragscode is niet zonder interpretatie toe pasbaar om de opdrachtgever te sturen zodanig te handelen, dat de leverancier aan zijn zorgplicht op het gebied van Geo-ICT kan voldoen. Voor de definiëring van zowel zorgplicht als goed opdrachtgever- en opdrachtnemerschap, is het van belang dat vertegenwoordigers van opdracht gevers en opdrachtnemers met elkaar overleggen. Dit schijnt overigens ook te gebeuren. Nu er niets specifieks is geregeld vormt de algemene omschrijving van zorgplicht van de opdrachtnemer in het Burgerlijk Wetboek (BW) 7:401 het aanknopingspunt bij discussies over de zorgplicht, en het betreffende artikel 7:401 met bij behorende jurisprudentie biedt ook mogelijkheden om de zorgplicht in en buiten rechte af te dwingen. Wanneer een opdrachtnemer dan ook nog lid is van GeoBusiness Nederland lijken de twee sets gedragsregels daarvan toepasselijk (hier wordt herhaald dat volgens zeggen van het Bureau van GeoBusiness Nederland alleen de set van 16 november2010geldig is). Hieruit zijn meer expliciete normen voor goed ondernemerschap, en de zorgplicht voor de opdrachtnemer van geo-software te destilleren. Bij goede invulling van de zorgplicht zal het vertrouwen tussen leverancier en gebruiker van geo-software in de nieuwe aanbestedingssituatie verder toenemen. Aanbevelingen Het verdient aanbeveling dat GeoBusiness Neder land werkt met één set gedragsregels in plaats van twee zoals nu onder andere uit de eigen site van GeoBusiness Nederland lijkt. Binnen deze ene set moeten dan wel alle aspecten van goed opdracht nemerschap en de zorgplicht worden afgedekt. GeoBusiness Nederland geeft desgevraagd aan dat hier aan gewerkt wordt hetgeen wij van harte toejuichen. Dat dit een traject is dat niet alleen veel tijd en energie kost is realiseren wij ons daarbij terdege. Er zijn (nog) geen normen voor goed opdracht geverschap voor geo-software. Het verdient GeoBusiness Nederland heeft met veel interesse kennis genomen van de analyse van de gedragsregels die gehanteerd worden door de vereniging. Jos Anneveld was als bestuurslid en vicevoorzitter zelf nauw betrokken bij de totstandkoming van de huidige regels, dus hij weet als geen ander dat dit een complex onder werp is. Wij zijn het eens met de conclusie dat GeoBusiness Nederland moet streven naar één set van gedragsregels. Dat bete kent niet dat dit nu niet goed is vastge legd. Een lid van GeoBusiness Nederland onderschrijft de statuten van de vereni ging en het Huishoudelijk Reglement. Aan dit reglement zijn gedragsregels gekoppeld die in de ALV van november 2010 zijn aangescherpt. Belangrijk is de naleving van regels die je als leden van een vereniging met elkaar opstelt. Hierin controleren de leden elkaar en hierop wordt toegezien vanuit het bestuur. De statuten voorzien erin dat dit een transparant proces is en dat het bestuur integer handelt. Een goede afstemming tussen opdrachtgever en leverancier is niet eenzijdig. GeoBusiness Nederland hecht dan ook veel waarde aan goede overlegstructuren tussen beide partijen. Tegenover een goede en integere opdrachtnemersrol van leveranciers staat het professionele opdrachtgever schap van de overheid in haar positie als grootste opdrachtgever van het geo-bedrijfsleven. GeoBusiness Neder land streeft daarom naar een goede samenwerking en afspraken tussen alle partijen, waardoor een eerlijke en transparante markt ontstaat. In deze setting is professioneel opdrachtgever schap gewenst en zorgplicht van de leverancier vanzelfsprekend. aanbeveling dat deze wel op korte termijn worden gemaakt, in aanvulling op aanbevelingen van de AR en de CE en in afstemming tussen opdrachtgevers en opdrachtnemers. Zowel voor de definiëring van goed opdracht geverschap, als goed opdrachtnemerschap en zorgplicht is het van belang dat opdrachtgevers en opdrachtnemers hiervoor van tevoren met elkaar overleggen en dat ook bij de uitvoering van projecten blijven doen.

Geo-Info | 2016 | | pagina 49