Routekaart voor de Giro d'Italia HEJkaart Kaarten zie je plotseling in groten getale in alle media als er grote sportevenementen zijn, zoals de Olympische Spelen, de Tour de France en de Giro d'Italia. Ze verschijnen in allerlei gedaanten. Al of niet in een huisstijl van een krant; als serie; of met een verwijzing naar de huisstijl van het evenement. Wat vindt Open Kaart van één voorbeeld daarvan: de Giro, die dit jaar in Nederland van start ging? De Gelderlander toonde een interessante routekaart. De stijl ervan verwijst duidelijk naar kaarten van de officiële Giro-website (www.touretappe.nl/giro-2016-parcours/). 2016-3 I Geo-Info 49 Tjeerd Nijeholt Een vrij droog kaartje, zonder te veel poespas, maar wel zeer geslaagd. Genoeg topografie dit keer, zodat de lokale doelgroep van de Gelderlander kan bepalen waar zij wil staan. Functionele details dus. Gekleurd, maar niet met zulke verzadigde kleuren als de route zelf. De visuele hiërarchie is dus prima. Wel zijn het aantal elementen die de kaart een eigen (De Gelderlander) of specifieke (Giro) huisstijl geven beperkt. Voor één zo'n kaart en met een beperkte cartografische redactie is dat geen pro bleem: de soberheid én nette vormgeving (niet te kleine labels, genoeg witruimte, rust) van de kaart schreeuwen je niet tegemoet, zoals bij sommige overzichtskaarten van de hele ronde. Ook goed dat kleurenblinden en mensen met wat minder gevoel voor associatieve kleuren (ter bevestiging) ook een startsymbool en een finishsymbool krijgen, te zien bij de groen en rode bebouwde-kombordjes van Arnhem en Nijmegen. Jan-Willem van Aalst Deze routekaart is (zo beweert de maker) samengesteld op basis van OpenStreetMap-data. Dat betekent dat jij en ik mede invloed hebben op de kwaliteit van de inhoud van de achtergrond kaart. Dat was tien jaar geleden nog ondenkbaar! ARNHEM 1 Mooie ontwikkeling dus. Tegelijkertijd zie je wat er gebeurt als kaartenmakers zonder lokale kennis dergelijke data gaan visualiseren: toponiemen van relevante woonplaatsen zoals Wageningen, Lienden, Elst, Beuningen, Grave en Cuijk ontbre ken, terwijl daaraan vastgegroeide gehuchtjes zoals Velp (bij Grave), Puiflijk (bij Druten) en Aalst (bij Lienden) weer wèl vermeld staan. Gênant! Het hoogtekaartje van de route eronder is een sympathieke toevoeging, maar omdat we zo wei nig hoogteverschil in Nederland hebben, had die hoogte wel wat opgerekt mogen worden - er zit tenslotte genoeg witruimte tussen de hoofdkaart en de hoogtekaart eronder. Verder qua vormge ving prima keuzes gemaakt; deze kaart mag als voorbeeld in de galerie van mooie cartografie. Winifred Broeder Het kaartje van de tweede etappe van de Giro biedt goed overzicht door de lichte kleurstelling van de topografie en de er krachtig uit springende routelijn. Ook is de topografische informatie goed gegeneraliseerd, wat best knap is daar de topogra fie uit OSM afkomstig is. Ik twijfelde daar zelfs even aan, want het kaartbeeld heeft wel iets weg van de 1:250.000 kaart van het Kadaster. Maar het lijkt toch te kloppen want de spoorwegovergangen, op het spoor aangegeven met een stipje, lijken mij typisch informatie uit OSM. De route-informatie lijkt later aan de kaart te zijn toegevoegd. Zo staan er een paar plaatsnamen onder de routelijn en de schaal, weergegeven met een schaalgetal, kan niet kloppen. Althans niet in de te downloaden jpeg of op het beeldscherm. Een schaalstokje was dus beter geweest. Verder vind ik de relatie tussen routekaart en hoogtepro fiel wat mager. Veel plaatsen op de lijn komen niet voor in de kaart en het is daardoor minder mak kelijk een precieze afstand op de route te linken aan een locatie in de kaart. Het toevoegen van een paar corresponderende punten op de routelijn in de kaart zouden dat zeker vergemakkelijken.

Geo-Info | 2016 | | pagina 51