Kaartjurken anno 2016 Verslag Kaartjurken kwamen dit voorjaar weer royaal aan de orde. 'Ontsnappingskaartjurken' werden gezien op een Amsterdams museumbezoek en besproken op een studiekring in Enschede. Na de start van een Waterliniemuseum in een ander fort opende GeoFort een museale zaal 'Water als Wapen'. Met eigenaar Willemijn Simon van Leeuwen in een topo-jurk! Tot slot was er nog een derde omslag van een jubileumboek bij een veiling van kaartjurken. 50 Geo-Info I 2016-3 Willemijn Simon van Leeuwen, baron 'Corrie Krayenhoff'en geïnteresseerde kinderen. (foto: Paul van Schelt) In het Van Gogh Museum in Amsterdam was de tentoonstelling "Lichte zeden. Prostitutie in de Franse kunst, 1850-1910" te zien. Van het oudste beroep van de wereld naar het onze, volgens sommigen het op één na oudste beroep, is een kleine stap. Maar op deze tentoonstelling waren er maar weinig raak vlakken tussen beide te vinden. Ze beperkten zich tot een nieuwe wandvullende kaart van Parijs met de locaties waar de dames ooit te bezoeken waren. Ongeveer tegelijkertijd was in het aangren zende Rijksmuseum de tentoonstelling "Cat walk" met een keuze uit hun modecollectie, samengesteld door de fotograaf Erwin Olaf. Geen onderwerp waarbij je raakvlakken met ons vakgebied verwacht. Oude kadasteruni formen worden al in Arnhem tentoongesteld en verder was onze beroepskleding door de jaren heen niet van een museaal karakter. Het was dan ook geheel onverwacht dat de bezoekers op de stoeltjes langs de catwalk een zijden jurk passeerden die gemaakt was uit verknipte pilotenshawls, bedrukt met kaarten uit de tweede wereldoorlog. De piloten van de RAF droegen deze shawls, die aan beide zijden bedrukt waren met kaarten van het vijandelijke gebied waarover ze vlogen, om na een noodlanding hun weg te kunnen vinden. De gebruikte kaartenfrag- menten in deze jurk waren van delen van Burma, Frans-Indochina, Siam, India en China. De jurk is in Nederlandsch-Indië voor eigen gebruik gemaakt door mevrouw J. Terwen- de Loos, waarschijnlijk kort na de Tweede Wereldoorlog, toen er textielschaarste heerste. Het Rijksmuseum heeft ook nog een niet-verknipte originele zijden ontsnappings- kaart van Birma in haar collectie. De piloten moesten zich blijkbaar redden met een kaart op schaal 1:1.000.000 van 194x59 cm. Google leert dat ook in verschillende Nederlandse oorlogsmusea dergelijke kaarten van delen van Europa te vinden zijn. Met daarbij vaak als extraatje een kaart van de Pyreneeën als een gekende vluchtroute. Toevallig hield mevrouw Yvette Hoitink op 16 april jongstle den een lezing over dit onderwerp voor de Studiekring Historische Cartografie (met C en te Enschede). Zie de PowerPoint-presentatie op www.historischecartografie.nl. GeoFort Op zaterdag 16 april is op GeoFort de nieuwe museale zaal 'Water als Wapen' geopend inclusief een Krayenhoffkamer. Een 'Krayen hoff (herself!) trapte met gepast geweld zelf de van oude Franse topografische kaarten gemaakte deur in. 'Met de historische land- meetinstrumenten van het Kadastermuseum, TU Delft en de Hollandse Cirkel laten we zien hoe het inmeten van afstanden en hoogten gebeurde in vroegere tijden, voordat er GPS en andere moderne geotechnieken waren', aldus de webstek van Geofort. Het is de bedoeling dat in het kader van dit thema een lesbrief waterpassen ontwikkeld wordt. Derde omslag '200 jaar kaarten maken in beeld' Naast de twee in de boekbespreking in num mer 2016-2 afgebeelde versies van '200jaar kaarten maken in beeld' is er nog een derde. Die is uitgedeeld (in beperkte oplage) bij een relatie-event, georganiseerd door het Kadas ter. Tijdens dat event stond de modeshow en veiling van kledingstukken, vervaardigd van stoffen met kaartafbeeldingen, centraal. De opbrengst van de veiling was voor de „Microkrediet voor Moeders". Chris Nelis, Joop Gravesteijn en Nico Bakker

Geo-Info | 2016 | | pagina 52