"Graaf een sleuf en je ziet precies welke aardlagen er onder je voeten zitten" Geo-Info I 2016-3 figuur 5). Scholieren in Zaandam richten zich op het energiezuiniger maken van hun omgeving en krijgen daarvoor een virtueel budget. Geocraft toont tijdens het ontwerpen direct welke maat- regelen energie kosten en welke maatregelen energie opleveren en hoeveel. Scholieren kunnen zonnepanelen plaatsen en huizen isoleren. Of een windmolen installeren; dat levert veel op maar kost natuurlijk ook veel geld. Scholieren uit Lelystad bogen zich over de toekomst van de Markermeer. De regering wil dit gebied geschikt maken voor recreatie, energiewinning en alternatieve voedselbron nen. Hoe combineer je die drie doelstellingen? Door plannen van verschillende disciplines in dezelfde virtuele omgeving zichtbaar te ma ken, wordt direct inzichtelijk waar deze plan nen op elkaar ingrijpen. Scholieren ontwierpen in Geocraft verschillende oplossingen en pre senteerden deze aan de minister (zie figuur 6). Betere communicatie en samenwerking Voorheen voerden scholieren dit soort projecten uit met behulp van conventionele methoden. Ze presenteerden hun oplossingen met bouwteke ningen en kaarten of maquettes. Verschillende docenten gaven aan dat het gebruik van Geo craft opvallend betere resultaten en oplossingen opleverde. Door in een virtuele werkelijkheid te werken, werden zowel het probleem als de mogelijke oplossingen voor de leden van het ontwerpteam veel realistischer. Het 3D karakter van Geocraft maakt het mogelijk alles van alle kanten te bekijken. De ontwerpers waren zich beter bewust van de dimensies en proporties en Figuur 5 - Het uiteindelijke, realiseerbare ontwerp voor de herinrichting van de omgeving van het IJburg College (Amsterdam). Tot stand gekomen met medewerking van adviesbureau Buurtperspectief en het SPINlab van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Figuur 6 - Winnend ontwerp voor de Markermeer waarin de functies recreatie, voedselvoorziening en energiewinning zijn geïntegreerd, gemaakt door Technasiasten van de Scholengemeenschap Lelystad. Dit project werd ondersteund door het SPINlab, Vrije Universiteit Amsterdam.

Geo-Info | 2016 | | pagina 8