i Tm B Australië schuift op 2016-4 I Geo-Info 9 Irek Roslon, projectleider bij de provincie Groningen, rriet een windmetersensor. Prototype van de GPS-tracker van het Otterstation Nederland. om grote containerschepen door een brug te laten. De kans dat het schip zijwaarts afdrijft, tegen het remmingwerk botst en de brug beschadigt, is groot. De provincie plaatst binnenkort twee windmeters in het buitengebied tussen Zuidbroek en Sappemeer, zodat brugbedienaren via een app tijdig geïnformeerd worden over de windkracht en -richting. Zo kunnen ze indien nodig schepen stil laten leggen. De sensormetingen worden via The Things Network doorgestuurd naar de bedieningspost in Delfzijl. De broncode voor de app is te downloaden via de GitHub-repository van de provincie Groningen. Een ander voorbeeld is van Otterstation Neder land. De stichting ontwikkelde een prototype Links www.thethingsnetwo rk.org www.sodaq.com www. kickstarte r.com www.github.com/ProvincieGroninger www.vriendenvandeotter.nl Willy Bakker is Informatiearchitect bij de provincie Groningen. Zijis bereikbaar via w.m.bakker. tadema@provinciegroningen. nl en op Twitter actief als @friesewoudloper. voor een tracker voor wilde dieren. De eerste testresultaten zijn positief. Otterstation Neder land ontwikkelt het prototype nu verder op basis van de SODAQ ONE. De tracker kan bijvoorbeeld gebruikt worden voor het volgen van otters. Het aantal otters in Nederland neemt toe, maar er is groeiende inteelt. Om vers bloed in te brengen worden er otters uit Oost-Europa uitgezet. Door uitgezette dieren van een zender te voorzien, kan de stichting volgen wat het lot is van de otters. Waar vestigen ze zich? Hoe gaat het met ze? Kun nen ze overleven? Met behulp van het internet der dingen en LoRa wordt waardevolle informatie ver zameld die kan helpen om het voortbestaan van de otterpopulatie in Nederland veilig te stellen. 'Australië wordt 1,8 meter opgeschoven. Niet dat het hele continent verplaatst hoeft te wor den: alleen de gebruikte coördinaten worden aan gepast. Voor plaatsbepalingen op het continent gebruikt het land de Geocentric Datum of Austra lia, een serie ijkpunten in het landschap. Probleem is echter dat het continent op de snelst bewe gende tektonische plaat ter wereld ligt. Daardoor schuift Australië elk jaar zo'n 7 centimeter op ten opzichte van de wereldwijde GPS-coördinaten die met satellieten worden vastgesteld. Dat kan tot allerlei problemen leiden, bijvoorbeeld bij de intro ductie van zelfrijdende auto's. Doordat die uitgaan van de wereldwijde coördinaten, zouden auto's naast de weg terechtkomen: het verschil is inmid dels namelijk al opgelopen tot 1,5 meter. Australië gaat daarom vanaf volgend jaar nieuwe ijkpunten gebruiken op het continent. Er is voor gekozen de Australische ijkpunten 1,8 meter op te schuiven, zodat er tot de komende jaren geen aanpassingen meer nodig zijn. In Nederland werkt het Kadaster met rijksdrie- hoekscoördinaten. Die werden vroeger ook vast gesteld aan de hand van ijkpunten op de grond, met de Onze Lieve Vrouwetoren in Amersfoort als o-punt. Tegenwoordig worden GPS-metingen gebruikt' www.nos.nl, juli 2016. Het Australische onderzoeksbureau AEROmetrex rekende uit hoeveel dat land in 2020 is verplaatst ten opzichte van 2015 en illustreert dat zo.

Geo-Info | 2016 | | pagina 11