MobilityLabel Mobility Wat is het milieulabel van je kantoor waard, als dat kantoor simpel weg op de verkeerde plek staat? Heatmaps voor vestigingsplaatsonderzoek door open geodata Geo-informatie wordt tegenwoordig op allerlei manieren ingezet bij huisvestingsvraagstukken. Maarwat gebeurt er als je ook woon werkverkeer geografisch inzet bij locatie-optimalisaties? De Start-up 'MobilityLabel' bijt zich er in vast, optimaliseert vestigingsplaatsen en minimaliseert onnodige verplaatsingen: kostenbesparing en verduurzaming door slim gebruik van geo-informatie, big data en open data. 12 I Geo-Info I 2016-4 Door Thijs Brentjens en Christiaan Rasch Organisaties zijn tegenwoordig steeds frequenter bezig met huisvestingsvraagstukken. Bijvoor beeld door steeds korter lopende huurcontrac ten, door fusies, centralisaties of bijvoorbeeld de invoering van Het Nieuwe Werken. Bij huis vestingsvraagstukken van bedrijven speelt geo-informatie natuurlijk op allerlei manieren al een rol, denk bijvoorbeeld aan ruimtelijkeplan- nen.nl, BAG-gegevens en sociaal-demografische ontwikkelingen. 'Mobiliteit' is daarbij lang een ondergeschoven kindje gebleven. Bedrijfspan den worden nog te vaak verkocht als 'goed bereikbaar' als het simpelweg dicht bij een snelweg ligt, of er een bushalte op 200 meter afstand is. Terwijl de feitelijke bereikbaarheid sterk afhankelijk is van wie er reist: niet alleen de bestemming maar ook het vertrekpunt bepaalt zo de bereikbaarheid. Voor de één is het OV een goede optie omdat hij dicht bij een station woont, voor de ander is alleen de auto handig. Het vertrekpunt als vertrekpunt MobilityLabel neemt de verplaatsingen als vertrekpunt, te beginnen met het woon-werk- verkeer: waar wonen alle medewerkers van de organisatie, naar welk kantoor reizen ze nu, hoe doen ze dat en hoeveel dagen per week? Daar volgt een duidelijke nulfoto uit in termen van snelste routes, totale jaarlijkse reistijd, reiskosten en -steeds belangrijker- de bijbehorende CO2-uitstoot. Bij de traditionele aanpak worden meestal slechts twee of drie potentiële locaties doorgerekend en vergeleken. Soms zelfs alleen met reistijdentabellen per woonplaats of middels hemelsbrede afstanden. MobilityLabel kiest daarentegen voor een aanpak om in deze fase juist nog geen keuze te maken. Van elke vierkante kilometer wordt doorgerekend wat de mobiliteitsimpact van die plek zou zijn als het bedrijf daar gevestigd zou zijn. De resultaten daarvan worden vervolgens weergegeven in een mobiliteitsheatmap die de aantrekkelijkheid van zo'n gebied als vestigingsplaats weergeeft, Voorbeeld heatmap co2-optimalisatie bij fusie.

Geo-Info | 2016 | | pagina 14