5" Prof. Dr.-Ing. Karl-Friedrich Thöne (1956-2016) In Memoriam Kadaster: Putten zwaartepunt van Nederland GeoFort in het nieuws Ge ofort Herwijnen fiS7< Zwaartepunt van Nederland 2016-4 I Geo-Info 15 Met velen uit de communities van Intergeo, TU Dresden en de Duitse DVW - Gesellschaft für Geodasie, Geoinformation und Landmanage- ment - werd in juli, ook binnen GIN, het plots overlijden van Karl-Friedrich Thöne betreurd. De website www.dvw.de vermeldde op 15 juli het verscheiden zo: ,Tief bestürzt und betrof fen haben wir erfahren, dass der Prasident des In het dagblad De Gelderlander van vrijdag 20 mei 2016 stond de verdeling van de Pro vinciale Cultuursubsidies van Gelderland (pot van 12.500.000). Ondanks de Kraijen- hoffkamer viel GeoFort buiten de boot. Het Geo fort in Herwijnen krijgt geen subsidie. Het had 350.000 euro aangevraagd. Het Ceofort ligt op een forteiland en wil zich ontwikkelen tot een attractie voor speurders, die met cartogra fie en navigatie in de weer kunnen. Volgens de Raad voor Cultuur is het een leuken ver nieuwend science center', maar is het concept 'niet museaal' genoeg. Donderdagavond 9 juni tijdens het jaarlijkse Ecsite (Europese netwerk van science centra en musea) Congres in Graz, Oostenrijk is GeoFort de winnaar geworden van de Children in Museums Award 2016, een prestigieuze internationale prijs! Uit het juryrapport: GeoFort weet de "potentieel droge onderwerpen" waar het zich op richt heel direct, sociaal en leuk over te brengen. "Kinderen leren er al doende, terwijl ze lol hebben. Het is een inspirerende plek en waardige winnaar van de Children in Museums Award." (De Gelderlander, www.geofort.nl en www.geo-lnfo.nl/nleuws/geofort-valt-de-prljzen). DVW e.V., Prof. Dr.-Ing. Karl-Friedrich Thöne kurz vor seinem 60. Geburtstag überraschend verstorben ist. Wir verlieren einen groBen Geodaten, einen feinen Menschen und einen guten Freund. Unser aufrichtiges Mitgefühl gilt seiner Frau und seiner Familie.' We sluiten ons daar graag bij aan. Bestuur en redactie GIN Het Veluwse dorp Putten lijkt dan toch het centrum van het land te zijn. Daar ligt volgens het Kadaster, dat vastgoed en geografische informatie registreert, Nederlands 'zwaarte punt'. Bij hoogwater, tenminste. Een medewerker van het Kadaster noemde zaterdag in deze krant nog een locatie in de gemeente Soest, nabij de grens met de gemeente Zeist, als middelpunt van Nederland, uitgaande van een denkbeeldige rechthoek om het land. Hij baseerde zich op een oude berekening van de voormalige Topografische Dienst van het ministerie van Defensie, waarvoor hij eer der werkzaam was en dat nu organisatorisch onderdeel van het Kadaster is. Voortaan houdt het Kadaster echter voor de eenduidigheid een andere plaatsbepaling aan, liet de afdeling com municatie gisteren weten. Lennard Huisman, geodetisch (landmeetkundig) ingenieur bij het Kadaster, definieert als middel punt „het punt waarop het land zal balanceren als het erop leunt", ook wel het zwaartepunt genoemd. „Die keuze ligt vanuit de landmeet kunde en het coördinatenstelsel dat wordt gehan teerd het meest voor de hand" Voor het vaststellen van het zwaartepunt was Nederland zonder water het uitgangspunt. Bevaarbare waterwegen telden dus niet mee voor de berekening. Huisman bepaalde het bewuste punt met en zonder de droogvallende landsdelen -vooral de wadden- dus bij hoog- en laagwater. Bij hoogwater ligt het zwaartepunt van Nederland in Putten. Waar precies wil Huisman niet zeggen, vanwege de privacy van bewoners en grondeige naren. „Het is in elk geval aan de Voorthuizerstraat. Het punt verschuift zo'n 4 kilometer naar het noor den tot net over de grens met Ermelo wanneer de droogvallende landsdelen worden meegenomen. Daar is dus het zwaartepunt bij eb" Het punt bij hoogwater in Putten ligt 2 a 3 kilome ter van de zwerfkei met ijzeren ring die sinds 1984 Nederlands zwaartepunt zou markeren. Geograaf Frank Storbeck berekende die plek op verzoek van theatermaker Harrie Hageman. Ook voor Storbeck telde alleen het droge land; zee en binnenwateren liet hij eveneens buiten beschouwing. Hagemans zin op de steen luidt: „Til Nederland op aan deze ring en niemand zal het merken." Uit: Jan Kas, Putten lijkt dan toch het centrum van Nederland. Discussie over middelpunt van Nederland lijkt eindelijk beslecht, in: Reformatorisch Dagblad, 2t juli 2016. (De gemeentelijke folder hiernaast is van 2014 en kent nog geen update, red. Geo-Info.)

Geo-Info | 2016 | | pagina 17