implementatie Omgevingswet daagt de geo-sector uit ru O CD CC Column Jong Leefomgeving 2016-4 I Geo-Info Met de komst van de Omgevingswet wordt het beleid uit de verschil lende sectoren binnen het omgevingsdomein in samenhang gevormd. De verschillende plannen voor onder andere ruimtelijke ordening, milieu en natuur moeten beter op elkaar afgestemd gaan worden. De integrale afweging die plaats moet vinden met de Omgevingswet is gebaat bij het in samenhang brengen van veel informatie vaak geo-informatie. Een ambitieuze opgave die veel verder gaat dan verzamelen, verwerken en ontsluiten van data. Jong Leefomgeving ziet hierin een grote opgave voor de geo-sector en vraagt zich af: kan de geo-sector deze uitdaging aan? m Veel geo-informatie gaat over de fysieke leefomgeving. Deze geo-informatie geeft een ruimtelijk beeld van wat in het verleden speelde, legt vast wat daadwerkelijk aanwezig is en bakent de omgeving af die we voor ogen hebben in de toe komst. De grote variatie aan vakdisciplines binnen dit domein - denk bijvoorbeeld aan bodem, lucht, water en ruimtelijke ordening - zorgt voor een gedifferentieerde vraag en aanbod van informatie; ieder op zijn manier. Steeds meer werkvelden ontdekken de kracht van geo-informatie. Dit betekent ook dat de vraag naar specifiekere informatie alleen maar toeneemt. Daarnaast groeit de hoeveelheid data enorm, beide ontwikke lingen gaan een groter beroep doen op de geo-sector. De geografische component van de informatie zal een belangrijk onderdeel vormen bij het leggen van onderlinge verbanden. De druk om hier op de juiste manier mee om te gaan en invulling aan te geven, komt te liggen bij de verwerker en beheerder van de betreffende geo-informatie. Dit is op zich logisch, want wie kent de inhoudelijke en technische eisen van de informatie beter dan de verwerker of beheerder zelf? Dient de geo-specialist niet veel meer inhoudelijk betrokken te zijn om de kwaliteit van de informatie te garanderen? En wat betekent dit in de praktijk voor degene die in de geo-sector actief zijn? Welke uitdagingen gaan de beleidmakers tezamen met de geo-specialisten tegenkomen de komende jaren? In het kader van de Omgevingswet wordt het nodige vastgelegd over hoe de verschillende thematische 'informa tiehuizen' of het 'Digitale Stelsel Omgevingswet' ingericht moet gaan worden. Specialisten in het omgevingsdomein vertrouwen erop dat de geo-sector hier op professionele wijze invulling aan gaat geven. Echter, de vraag uit de praktijk loopt vaak voor op wat is vastgelegd in beleid en regelgeving. De taak van de geo-sector is ons inziens daarom breder dan alleen het vullen van de verschillende registraties en informa tiehuizen. De Omgevingswet wordt een speelveld waarin we te maken gaan krijgen met zowel beperkingen als nieuwe uitdagingen. Om tot goed afgewogen beleid te komen, is ter onderbouwing een hoop informatie nodig. Het is mede de taak van de geo-sector om open te staan voor de verschillende sectoren in het domein van de fysieke leefomgeving en te voorzien in hun specifieke vraag en informatiebehoefte. Door de informatie te combineren en daaruit nieuwe informatie te genereren kan geo-informatie een belangrijke meerwaarde zijn voor een betere afweging in de beleidvorming. Het is hiervoor echter nodig om verder te denken dan wat is vastgelegd in standaarden of regelgeving. Het samenbrengen van al die grote hoeveelheden data en het zorgen dat op de correcte manier ontsloten wordt, is al een uitdaging op zich. Uiteindelijk draait het allemaal om de raadpleegbaarheid van de informatie voor hele diverse doel groepen. Naast dat professionals bij verschillende overheden en het bedrijfsleven met de informatie aan de slag gaan, zal de informatie ook laagdrempelig raadpleegbaar moeten zijn voor onder andere burgers en stichtingen. Het risico is dat de eindgebruiker een overkill aan informatie voorgeschoteld krijgt, die wellicht voor hem niet relevant is. Het wordt een grote uitdaging om doelgericht juist die informatie te vergaren en te serveren die voor de variëteit aan eindgebruikers van belang is. Een ander belangrijk aspect in aanloop naar de Omgevingswet is om nu al voor te sorteren op vragen die komen gaan. Afwachten tot een vraag gaat komen of afwach ten tot één en ander is vastgelegd in standaarden, betekent in de praktijk vaak dat je achter de feiten aanloopt. Zaak is om nu al met de verschillende sectoren af te stemmen wat de rol van geo-informatie binnen de verschillende organisaties gaat zijn en waar kansen liggen de informatievoorziening naar een hoger niveau te tillen. Ook binnen de geo-sector ligt de opdracht om aan de slag te gaan met de Omgevingswet en dient aansluiting te worden gezocht bij de implementatie trajecten die lopen binnen de verschillende organisaties. Binnen Netwerk Jong Leefomgeving springen we reeds in op de implementatie van de Omgevingswet door het organi seren van verschillende sessies en bijeenkomsten. Samen met enthousiaste Jonge Professionals uit de verschillende sectoren behartigen we de digitaliseringsaspecten van de Omgevings wet. Samen aan de slag met geo-informatie! Het is tijd om te verbinden! Roel van Wijk Bestuurslid Netwerk Jong Leefomgeving roel.vanwijk@digireg.nl ofbestuur@jongleefomgeving.nl

Geo-Info | 2016 | | pagina 19