Verslag 20 Geo-Info I 2016-4 konden de leerlingen met de app en hun eigen mobieltje de straat op om hun wijk te gaan verkennen en data te vergaren. Zo kon den ze zelf bijvoorbeeld gevaarlijke, mooie, lelijke, zorgwekkende situaties lokaliseren, hiervan foto's maken en hun bevindingen registreren. Na een college over de collector- app zijn de leerlingen het schoolplein opge gaan om de app te testen alvorens men echt aan de slag ging voor de Geoweek. Patrick Blom, directeur bij Digireg B.V. Bert Albers, communicatieadviseur bij de gemeente Venray Willem Vrouwenvelder, docent bij het Raay- landcollege Wethouder Lucien Peeters Patrick Blom, Bert Albers, en Willem Vrouwenvelder De leerlingen hebben tijdens de Geoweek op twee momenten data vergaard om een goede spreiding en een compleet beeld van de wijk te krijgen. De verzamelde gegevens zijn nader hand gedownload en beschikbaar gesteld in shapefiles. De leerlingen hebben hierna per groepje een leefbaarheidskaart gemaakt die later is gebruikt in hun onderzoek. Om de leerlingen een beeld te geven van de verschillende componenten en de bewer kingen in een kaart is er voor gekozen om de verzamelde gegevens met GIS-software te bewerken tot een daadwerkelijke kaart. De leerlingen hebben van een medewerker van Digireg BV in één lesblok geleerd hoe GIS- software werkt en wat je ermee kunt doen. Zo is in de klas per groep met behulp van een specifieke beschrijving voor dit project een kaart gemaakt. De data is ingeladen, gevisuali seerd en opgemaakt en vervolgens geëxpor teerd. De kaart is gebruikt in de eindpresenta ties en in het verslag. Slot Door leerlingen gebruik te laten maken van hun eigen mobiel is geprobeerd om het werk veld van GIS/Geo beter onder de aandacht te brengen van de leerlingen. Dit in combinatie met een moderne manier van lesgeven heeft geresulteerd in een mooi project waarbij leerlingen zeer zelfstandig kennis hebben gemaakt met het lezen van je eigen leefomge ving en het oplossen van de problemen. Het is daarbij erg interessant om de problemen binnen de wijk te ervaren vanuit het perspec tief van de leerlingen en de oplossingen die zij daarvoor aanreiken. De leerlingen hebben uiteraard hun bevindin gen gepresenteerd. Wat waren de opvallende knelpunten aangaande leefbaarheid? Te weinig groen en te weinig prullenbakken aan de randen van het centrum scoorden het hoogst in Venray-Centrum. Het nieuwe park midden in het centrum op het Gouden Leeuwplein en een speelse kikker die als een soort Holle Bolle Gijs afval inslikt zijn de aan gedragen oplossingen. Het hondenpoepzakje mét brokje bedacht een groep voor de wijk Veltum vanwege de hondenpoep problema tiek. Hondenpoep opruimen wordt hierdoor leuker voor hond en baasje. Een andere groep wil de 'vergeten' natuurspeeltuin in de wijk Landweert weer in ere herstellen. Winnaars naar GeoFort Het werk van de Raaylandleerlingen en hun presentaties werden door een jury beoordeeld bestaande uit onder andere wethouder Lucien Peeters en enkele ambtenaren die actief zijn in de wijken. Peeters reikte de prijzen uit aan het winnende groepje van de havo- en vwo-klas. Deze winnende groepjes gaan naar GeoFort in Herwijnen, onlangs. Wethouder Peeters toonde zich aangenaam verrast door de creati viteit en de kwaliteit van het werk. Hij nodigde de groepjes uit om hun bevindingen ook in de wijk zelf te presenteren. Als u nog vragen heeft met betrekking tot dit artikel dan kunt u contact opnemen met de gemeente Venray, Digireg B.V. of het Raayland college.

Geo-Info | 2016 | | pagina 22