Gevaarlijke plek Column 2016-4 I Geo-Info Ik nodig u uit om mee te doen aan een klein experiment. Ga eens rustig met het blad Geo-Info achterover zitten en geef voor uzelf antwoord op de volgende vragen. A: wat is de meest gevaarlijke plaats waar u ooit bent geweest? B: wat is de mooiste plek waar uw bent geweest? En C: wat is de saaiste plek waar u bent geweest? Bent u er al uit? Waarschijnlijk schieten er allerlei flarden van plaatsen door uw hoofd en blijven de gedachten hangen bij een paar plekken die gevaarlijk, mooi of saai zijn. Ik moest bijvoorbeeld bij een gevaarlijk plek direct denken aan mijn verblijf in Kameroen een aantal jaren geleden. In het kader van een projectexcursie reden we door het tropisch regen woud. Voor mij een onvergetelijke ervaring omdat dit mijn eerste kennismaking met het tropisch oerwoud was. In ons excursiegebied waren houthakkers actief. Ze hadden formeel toestemming van de regering om tropisch hardhout uit het bos te halen, maar de lokale bevolking was daar niet zo blij mee. Na ruim een dag rijden door nauwe bospaden konden we niet verder. Een stevige boom versperde ons de weg. Toen we de boom probeerden te verwijderen sprongen er drie mannen met forse kapmessen uit de struiken. Plotseling veranderde voor mij een gewone bosweg in een gevaarlijke plek. Of anders geformuleerd de neutrale ruimte van de bosweg veranderde voor mij plotseling in een zeer emotio nele plaats.... In het Engels wordt dit verschil heel fraai aangeduid met "space versus place'! Onder space verstaan we de neutrale ruimte zoals we die ook vastleggen in onze spatial informa tion systems of ruimtelijke informatiesystemen. Onder place verstaan we de ruimte waaraan we als mens een bepaalde betekenis toekennen. Het verschil tussen space en place is uiteraard niet nieuw en werd al in 1977 door Yi-Fu Tuan in zijn boek Space Place: The Perspective of Experience uitgebreid beschreven. Volgens Tuan is space een abstracte beschrijving van een locatie, terwijl place een locatie is waaraan we als mens een bepaalde emotionele lading toekennen. Een bos perceel van 1000 bij 1000 meter met bomen van 80 jaar oud is een voorbeeld van een space-beschrijving. Een idyllisch bos met romantische paden waar je heerlijk kunt wandelen is een voorbeeld van een place-beschrijving. Binnen ons vakgebied richten we ons tot nu toe vooral op de beschrijving en analyse van space. We streven een formele beschrijving van de ruimte na en slaan die ook op in onze informatieststemen. Prima natuurlijk, maar niet voldoende. In de toekomst dienen we veel meer aandacht aan place-beschrijvingen te schenken. Waarom? Ik zie drie hoofdredenen. Ten eerste nemen we steeds vaker de mens als actor mee in onze ruimtelijke modellering. Hierbij past natuurlijk ook de perceptie van de mens op de ruimte in de vorm van place- beschrijvingen. Dat doen we tot nu toe nog te weinig. Ten tweede verzamelen de burgers zelf zowel passief als actief steeds meer ruimtelijke gegevens. Naast formele bijdragen aan bijvoorbeeld OpenStreetMap gaat het veelal om meningen over plaatsen en persoonlijke beoordeling van de omgeving. Twitter is een voorbeeld van een platform waar bij we vooral percepties over onze omgeving verzamelen. Deze gegevens dienen, na overigens een gedegen screening en analyse, ook een plek te krijgen in onze informatiesyste men. Ten derde klagen we binnen ons vakgebied regelmatig over het onvoldoende benutten van onze informatie door beleidsmakers. We wijten dat dan meestal aan onbegrip en gebrek aan kennis (natuurlijk aan de kant van de beleidsma kers). Zelf denk ik dat de oorzaak dieper ligt. Wij zijn vooral space gericht en zij vooral place-gericht. Beleidsmakers heb ben rekening te houden met plaatsemoties van de burgers. Die zitten niet in onze informatiesystemen. Kortom, een "gevaarlijke plek" dient een plaats te krijgen in onze informatiesystemen. Dit doen we niet door de huidige wijze van werken overboord te zetten. Een formele, op space gerichte beschrijving van de werkelijk heeft nu en in de toekomst zijn waarde. We dienen deze echter aan te vullen met een meer emotionele place-beschrijving. Dus naast een spatial informatiesysteem ook een platial informatiesysteem. Arnold Bregt, Hoogleraar Geo-informatiekunde, Wageningen Universiteit. (amold.bTegt@wuT.nl)

Geo-Info | 2016 | | pagina 23