GIPOD, informatie zonder lifegomlegging 'Hoe gaat het in Vlaanderen?' Het Generiek InformatiePlatform Openbaar Domein (GIPOD) brengt informatie samen over geplande wegenwerken, omleidingen en andere hinder op het openbaar domein en maakt die vrij beschikbaar. Het GIPOD zal ook als basis dienen om handelaars die met werken voor hun deur geconfronteerd worden, automatisch een premie toe te kennen. Geo-Info I 2016-4 Door Jef Daems Het GIPOD is een project van het agent schap Informatie Vlaanderen. Het principe is eenvoudig: wegbeheerders en nutsbedrij ven geven informatie over geplande werken door aan het GIPOD. Overheidsinstanties zoals gemeentebesturen doen hetzelfde voor manifestaties (markten, kermissen) of andere activiteiten die hinder kunnen veroorzaken. De doelstelling van het GIPOD? Door informatieverstrekking en meer afstemming tussen werken, meer synergie en minder hinder bewerkstellingen. Project- verantwoordelijke Jef Daems: "De kern is een centrale databank waarmee we de uitwis seling van informatie over werken, mani festaties en omleidingen mogelijk maken. Verder hebben we een beveiligde omgeving met twee webportals. Een eerste portal bedient de professionele gebruikers die hun planningstools koppelen aan de centrale databank. Een tweede webportal is bedoeld voor kleinere gemeenten of nutsbedrijven. Zij kunnen daar gegevens manueel invoeren en bijwerken." De correcte invoer en de update van de gegevens over de inname of het gebruik van het openbaar domein, blijft de verantwoordelijkheid van de partners. Informatie Vlaanderen staat alleen in voor het operationele beheer. Early adopters Zowat alle grote Vlaamse nutsbedrijven inclusief Eandis, Infrax, Aquafin, Telenet, Belgacom en Farys zijn intussen gekoppeld. Ook de grote steden Antwerpen en Gent zijn gebruiker van het platform. In 2014 ontving het GIPOD een eGov-award. "Die early adopters vervulden een belangrijke voorbeeldfunctie", zegt Daems. "Het GIPOD werd immers vanaf dit jaar een verplichte tool voor de innames van het openbaar domein. Voor een aantal Omweg, maar wel geregistreerd in GIPOD. Ook de rondjes om de kerk melden in het systeem.

Geo-Info | 2016 | | pagina 26