omwegen r i- 2016-4 I Geo-Info 25 T-J'' ...Jft 7 ÏÏL? T- -*■ De puzzel compleet doordat alle meldingen in GIPOD te verzamelen zijn. Duidelijke markeringen in werkelijkheid. Op naar de volgende omweg. gemeenten betekende dat een extra kost maar ze kregen er de efficiëntiewinsten wel bij. Bovendien kunnen ze burgers beter informe ren over lokale werken. Daarom blijven we infosessies en opleidingen organiseren om de meerwaarde aan te tonen van het instrument. En ook voor een grote speler als de Vlaamse Vervoersmaatschappij De Lijn is het instru ment belangrijk - denk maar aan de noodzaak om tijdig gepaste omleidingen te voorzien." Samenwerkingsverbanden Het GIPOD leidt ook tot meer synergie, zoals werkopdrachten die gegroepeerd worden om samen uit te voeren. En bij de bekendma king van grote infrastructuurwerken kunnen andere partijen interesse tonen om samen te werken. Potentiële conflicten kunnen vroegtijdig worden gedetecteerd.De lijst voordelen is lang. "Ook grote bouwonderne mingen kunnen er hun voordeel uit halen. Meerjarenplanningen worden op de web portal bekendgemaakt en ons agentschap onderhoudt via het KLIP (Kabel en Leiding Informatie Portaal) goede contacten met aannemers. Bij wegenwerken kunnen signa lisatieverantwoordelijken rechten krijgen om een aantal informatievelden van het GIPOD bij te werken. Zij zijn immers vaak het best op de hoogte van het begin en het einde van de werken, maar de werfinitiatiefnemer blijft wel de eindverantwoordelijke." Navigatiesoftware Het GIPOD is niet uitsluitend bedoeld voor professionele gebruikers. Ook het grote publiek kan informatie raadplegen, onder andere via www.geopunt.be. "De hinder-in- kaartapp toont alle werken en manifestaties die hinder meebrengen op de openbare weg. Er zijn bijvoorbeeld ook services geïntegreerd in een app voor wielertoeristen zodat die op de hoogte zijn van de werken op hun parcours. Momenteel is dat een basisdienst, maar we plannen een doorgedreven samen werking met het Vlaams Verkeerscentrum om zoveel mogelijk grote wegenwerken te integreren in het GIPOD. Ondertussen hebben ontwikkelaars van routeplanners en navigatiesoftware interesse betoond om de beschikbare GIPOD-informatie rechtstreeks te koppelen aan de GPS van je wagen. Dat was niet onze initiële bedoeling, maar het toont mooi aan wat de mogelijkheden zijn." Automatische premie voor handelaars Nog een bijkomende mogelijkheid is het gebruik van GIPOD-data voor het automatisch toekennen van een premie aan handelaars die voor hun deur met werken geconfronteerd worden. GIPOD-data wordt bij deze toepas sing gecombineerd met data uit de Verrijkte Kruispuntbank van Ondernemingen (VKBO). "Zo zullen zelfstandigen die hinder onder vinden vanaf i juli 2017 tijdig en automatisch een compenserende premie ontvangen van 2.000 euro", aldus Jef Daems. Eén en ander bleef bij zelfstandigenorganisatie Unizo niet onopgemerkt. "Het is een goede zaak dat een moderne overheid die over heel wat data beschikt dergelijke premies automatisch toekent, zonder dat de ondernemer zich eerst door een administratief kluwen moet worste len", reageerde topman Karel Van Eetvelt. Jef Daems is werkzaam bij het Agentschap voor Geografische Informatie Vlaanderen en projectverantwoordelijke voor het GIPOD. Jef is bereikbaar via. jef.daems@agiv.be

Geo-Info | 2016 | | pagina 27