Overstromingsbeheer in een app We maken vaker en extremere overstromingen mee. De bescherming van kust- en rivierengebieden tegen over stromingen is een reeds lange tijd bestaande taak die steeds belangrijker lijkt te worden. In Duitsland vonden de grootste recente overstromingen plaats door zwakke plekken in rivierdijken en andere verdedigingswerken. Landmeters zijn hierbij nodig als data managers. Hun werk is steeds belangrijker geworden, als gevolg van bijvoorbeeld de vier grote overstromingen langs de Elbe in de afgelopen 13 jaar. De'bevindingen' van deze rampen hebben duidelijk aangetoond dat landmeters kunnen bijdragen als data-experts en managers voor het gehele proces van het verzamelen van data tot het leveren van ruimtelijke gegevens. Door Clemens Kiepke 26 Geo-Info I 2016-4 Tijdens de overstroming van 2013 ontstonden problemen met de verdeling van vrijwilligers die kwamen helpen met het vullen van zandzakken. Op sommige plaatsen waren er teveel, op andere te weinig. Eén van de hoofddoelen voor het maken van de app was het organiseren van de vrijwilligers bij rampen, door het leveren van bruikbare geo-informatie op mobiele apparaten om zo de juiste mensen op het juiste moment op de juiste plaats te krijgen. Om zoveel mogelijk mensen te bereiken is een app ontwikkeld voor iOS en Android, die eenvoudig toegang biedt tot algemene en geografische informatie voor een groot gebied. Met de app is een pilot uitgevoerd in het gebied van het 'Artlenburger Deich- verband' in Lüneburg, Noord-Duitsland. Naar aanleiding van deze succesvolle pilot, kan het ook bij andere organisaties worden ingezet. Ontwikkeling van de app In het pilotgebied waren al veel gegevens beschikbaar. Deze zijn gestructureerd, in kaart gebracht en geanalyseerd om te kijken welk medium het meest geschikt zou zijn om de informatie te leveren. Er werd besloten dat smart- phones het meest geschikt zijn voor de app. De volgende informatie werd gezien als noodzakelijk in het kader van de app: Tonen van het actuele alarmniveau; Kaart van de wijde omgeving en specifieke informatie over de directe omgeving van de waterkering; Nauwkeurige weergave van de kering; Een leidraad voor de bescherming; Positie; Route; Locaties (keringen onderhoudszones) waar hulp nodig is; Registratie van gegevens door en voor de partnerorganisaties van het overstromings beheer; Dataregistratie voor en door opzichters, (beheerders, dijkwachten); Actuele waterniveau; Informatie over het vullen van zandzakken et cetera. Figuur 1 - Startscherm met actueel alarmniveau. Implementatie De app is uiteindelijk relatief groot geworden, ongeveer 50 MB. Dit komt doordat de kernge gevens, de geografische data van de dijken, ook offline beschikbaar moet zijn. Het systeem zou daarom ook nog moeten blijven werken als het mobiele netwerk overbelast raakt tijdens een overstroming. Uitbreiding van mobiele infra structuur en netwerken kan dus ook helpen bij de bescherming tegen overstromingen! Het opstartscherm ziet u in figuur 1. De applicatie bestaat uit de volgende onderdelen: 1. Ruimtelijke data van de directe omgeving van de dijken. De data is afkomstig van DSK (Duitse digitale kaart 1:10.000). Over deze kaart komen lagen met informatie over routes voor hulpdiensten, dijkbeheer onderhoudszones als POI (point of interest) en de vorm, helling en hoogte van de dijk. GoogleMaps is de onderliggende laag die positionering en routeplanning mogelijk maakt. Ij 133fi

Geo-Info | 2016 | | pagina 28