Reactie i Geo-Info nr. 3 Op: Adri den Boer, Hogere Nederlandstalige opleidingen Geodesie, in: Geo-Info 2016-3 Eigen observatie m.b.t. de opleiding Landmeetkunde op de hogescholen in België: 28 Geo-Info I 2016-4 Na het lezen van het informatieve artikel. zeker in combinatie met de column van NODE van Corné, Jelle, Sietske Sjors, waarin o.m. de opleidingssituatie voor Landmeetkunde wordt weergegeven die in Vlaanderen bestaat op de hogescholen (waarschijnlijk omdat die in het Nederlands worden gegeven en relatief dichtbij zijn voor potentiële Nederlandse studenten) kom ik voor de volledigheid met de volgende reactie. Van 2009 - 2013 ben ik lid geweest van de visita tiecommissie voor de opleidingen Bouwkunde (in Nederland: Civiele Techniek) en Landmeten in Vlaanderen voor de VLHORA (Vlaamse Hogescholen Raad - nu opgegaan in de VLUHR, Vlaamse Universiteiten en Hogescholen Raad). Er zijn zes hogescholen in Vlaanderen met een opleiding Bouwkunde, waarvan drie hogescho len vroeger een zelfstandige master-opleiding Landmeetkunde hadden; wegens het geringe aantal studenten zijn die in het leerjaar 2013-2014 omgevormd in een afstudeervariant master Landmeetkunde binnen de opleiding master Bouwkunde. Al deze opleidingen vallen binnen de faculteit Industriële Ingenieurswetenschappen op de hogescholen. Dat is anders dan de faculteiten Ingenieurswetenschappen aan de universiteiten: op de hogescholen bestaat een éénjarige master opleiding en op de universiteiten een tweejarige master opleiding. Men maakt in België dan ook onderscheid tussen een Industrieel Ingenieur en een Universitair Ingenieur. Alle opleidingen (zowel op de hogescholen, als op de universitei ten) kennen een driejarige bachelor opleiding, voorafgaande aan een masteropleiding. Voor de landmeetkunde bestaat in België geen tweejarige masteropleiding op een universiteit. De landmeetkunde opleidingen aan de hoge scholen in Vlaanderen zijn aan de: "Artesis-Plantijn Hogeschool" met alleen een bachelor opleiding in Antwerpen; "Hogeschool De Nayer" in Sint-Katelijne- Waver bij Mechelen "Hogeschool Gent" in Gent "Katholieke Hogeschool St Lieven" eveneens in Gent*). opleiding Bouwkunde met een master afstu deervariant Landmeetkunde, na een bachelor Bouwkunde met een minor Landmeetkunde De hogescholen zijn, sinds 2003 per decreet, verplicht, om binnen 10 jaar, naast het geven van onderwijs, ook onderzoek uit te voeren in het betreffende vakgebied dat tevens deel uit moet maken van het te geven onderwijs. (Voor 2003 werd op de hogescholen geen onderzoek uitgevoerd, maar alleen onderwijs gegeven, vaak door docenten van "eigen kweek".) De minor Landmeetkunde in de bachelor Bouwkunde op de hogescholen in Vlaande ren omvat ongeveer V3 studiejaar. Met de daaropvolgende masteropleiding van i jaar ontstaat een opleiding Landmeetkunde van 1V3 jaar. M.i. zijn enkele van de kernbegrippen van een opleiding: persoonlijke ontwikkeling met nieuwsgierigheid naar innovatie, naar manieren van onderzoek en naar theorie ontwikkeling, met een drang naar vernieuwing, met maatschappelijke betrokkenheid en met de ontwikkeling van toepassingen binnen en buiten het eigen vakgebied en dat alles met borging van kwaliteit en integriteit. In de Vlaamse bachelor opleidingen wordt voldoende gedoceerd in de algemene vakken zoals wiskunde, natuurkunde, mechanica, statistiek, ICT, enz. Toch heb ik me tijdens de visitatie verschillende malen afgevraagd of zo'n korte opleiding Land meetkunde (1V3 jaar) wel het predicaat 'academisch' zou moeten hebben om aan genoemde kernwaarden te kunnen voldoen: in een academische opleiding Land meetkunde moeten toch zowel de technieken van het landmeten als ook het acade mische gehalte voldoende vorming genieten? Hoewel dit vraagstuk in de visitatiecommissie wel ter sprake is gekomen, is hierover geen advies gegeven aan de VLUR, omdat dit niet tot de taak van de visitatiecommis sie behoorde. Bovendien zijn zowel de hogescholen als de beleidsmakers in Vlaande ren zich terdege hiervan bewust. De visitatiecommissie heeft in haar werk nadruk kelijk toegezien op deze wijziging en geconsta teerd dat het landschap op de hogescholen in de periode 2003 - 2013, danig was hertekend, zowel voor de beleidsmakers als voor de docen ten. Het referentiekader voor de visitatie bevatte daardoor begrippen als academisering, interna tionalisering en flexibilisering, die duidelijk aan de orde kwamen tijdens het visitatiebezoek. Onderdeel van de cultuurwijziging, die vermeld decreet teweeg bracht, is het aantrekken van universitair afgestudeerde en gepromoveerde docenten door de hogescholen, om met name het onderzoek en onderwijs op academische wijze uit te voeren en te begeleiden. Daarnaast moeten de hogescholen met een masteropleiding een associatieverdrag met een Universiteit aangaan. De Hogeschool Gent heeft dat associatieverdrag gesloten met de Universiteit Gent; de hogescholen De Nayer en St. Lieven hebben beiden een associatieverdrag met de Katholieke Universiteit Leuven. Voorts is er op de Universiteit Gent ook een deelopleiding bachelor - afstudeerrichting Landmeetkunde: 'De academische opleiding Landmeetkunde aan de Universiteit Gent schenkt bijzondere aandacht aan diverse aspecten van de geomatica, het vastgoed en de geografie.' Voor zover de opleidingen in Duitsland betreft (waar de voertaal overigens geen Nederlands, maar Duits is), laat ik prof.dr. Reiner Rummel graag aan het woord met wat hij daarover heeft gezegd in het interview, dat ik begin dit jaar samen met dr.ir. Herman Quee mocht hebben in het kader van het DHC project 'Meesters van Weleer': "In Duitsland heb je een gedeelte bij de geodesie dat in Nederland in Wageningen zit: de ruilverkaveling en planologie. (In München, waar Rummel was aangesteld, was daarvoor prof. Holger Magel, oud-FIG vice-president, aangesteld.) Nu ziet men dat dit vakgebied, meer dan ooit, te maken heeft met 'Global Change', dus met mega- cities, met verpaupering, met de vlucht van het platte land naar steden, met energie beleid, waar men grote leidingen moet leggen, over een dichtbevolkt gebied; in al deze onderwerpen heeft de planologische en juridische geodesie een belangrijke rol. Terwijl het vakgebied van Rummel meer en meer met

Geo-Info | 2016 | | pagina 30