Het belang van basisinfor van de Omgevingswet Gemeentelijk GeoBeraad [i] In 2019 wordt de Omgevingswet ingevoerd. De Omgevingswet vereenvoudigt het omgevings- recht door alle verschillende wetten en regelingen die nu bestaan voor ruimte, wonen, infrastructuur, milieu, natuur en water samen te voegen in één wet. Regels op het gebied van omgevingsrecht ('omgevingsregels') worden gebundeld en vereenvoudigd. Eén van de belangrijke voorbereidingen hierop is het ontwikkelen van het Digitaal Stelsel van de Omgevingswet (DSO), waarbij de relatie met basisinformatie ten volle van belang is. En wel in het belang van de dienstverlening aan burgers en bedrijven, de effectiviteit en efficiëntie van de uitvoering van de Omgevingswet, en de verbetering van de kwaliteit van basisinformatie en daarmee ook van andere overheidsprocessen. Voorbeeld van de beperkingen van enkel geografische vastlegging -* 30 Geo-Info I 2016-4 Door Rob Kromwijk De komst van de Omgevingswet betekent dat er veel verandert. Alle informatie over een bepaald gebied moet gebundeld worden vastgelegd en toegankelijk worden gemaakt voor de gebruiker. Zonder basisinformatie (basis- en kernregis traties [2]) is de huidige dienstverlening van de overheid niet meer denkbaar. Het is daarom belangrijk om de informatie die gebruikt worden binnen de praktijk van de Omgevingswet te relateren aan basisgegevens (gegevens in de basis- en kernregistraties). Dat wil zeggen dat de gegevens zoveel mogelijk moeten worden gekoppeld aan een landelijke unieke identificatie (ID) van een object uit een geo-basis- of -kern registratie. De geografische positie is dan die van het object. Dit biedt voordelen boven het geografisch vastleggen (handmatig intekenen op de kaart): Wanneer gegevens kunnen worden gerela teerd aan basisgegevens bevordert dat een samenhangende benadering van de fysieke leefomgeving, een verbeterdoel van de regering met de Omgevingswet [3]. Zo kun je gelijk zien welke andere omgevingsregels er op die plek van toepassing zijn. Bij botsende plannen zijn beide partijen dan tijdig op de hoogte. Sowieso worden omgevingsplannen gepresenteerd op de ondergrond van Basisre gistratie Grootschalige Topografie (BGT) en de Basisregistraties Adressen en Gebouwen (BAG). Door de administratieve codering en de koppeling aan basisgegevens kan het gegeven ook gevonden worden op basis van bepaalde kenmerken (bijvoorbeeld door te zoeken op gebruiksdoel 'winkelfunctie'). De geografische positie beweegt mee bij mutaties, bijvoorbeeld als een pand wordt uit gebouwd. Zo wordt de uitbouw van dit pand ook beschermd, als het pand een beschermd monument is. Gegevens kunnen worden meegeleverd in de uitwisseling in de keten (tussen verschillende overheden en registraties). Zo kunnen bijvoor beeld, indien nodig, gemeentelijke belastingen meteen worden aangepast op basis van informatie uit een vergunningaanvraag, of kan de dienstverlening zich baseren op deze actuele informatie. Slim gebruik van basisgegevens draagt bij aan de integratie van omgevingswetprocessen in zaaksystemen en daarmee aan de snelheid en de kwaliteit van bijvoorbeeld het toekennen/ afwijzen van vergunningen (want je kunt snel ler de benodigde informatie bijeen halen), en In figuur 1 is een tankstation bij Haarlem op de kaart ingetekend (geografisch vastge legd). Het tankstation komt voor in meerdere registraties, in dit geval de Basisregistratie topografie (BRT; de blauwe T), in het HR (het groene winkelmandje), de BAG, de WOZ en (deels) in het Register Risicosituaties Gevaarlijke Stoffen (RRGS; het rode driehoekje). Op basis van de geografische weergave kunnen we niet zeker stellen of het één tank station betreft of meer. En daarmee is niet duidelijk dat omgevingsregels voor ditzelfde object gelden. De verwijzing naar de ID van de BAG in de WOZ, het RRGS en het HR geeft die helderheid wel, zoals de tabel hieronder aangeeft. Een visuele beoordeling in gebie den met een dichtere bebouwing wordt steeds moeilijker, en al helemaal onmogelijk bij de 100.000'en regels die we verwachten in het kader van het omgevingsrecht. 1 Bron 1 Nummer 1 I BAG-verwijzing 1 iTypeAanduiding iNaam lAdresAanduiding 1 RRGS 10591 0392010000001864 LPG Total Servicestation De Liede Amsterdamsevaart 288, 2033AA Haarlem BRT 102723113 tankstation HR 24126356 0392200000001864 4730 benzinestations Servauto inzake De Liede Amsterdamsevaart 288, 2033AA Haarlem WOZ+ 039200001352 0392200000001864 3638 benzinestation Amsterdamsevaart 288, 2033AA Haarlem De BRT is door het ontbreken van een externe sleutel echter niet te relateren.

Geo-Info | 2016 | | pagina 32