Kartografie voor kaartbeh Het jaarboek van de Stichting Archiefpublicaties van 2016 (Hameleers 2016), dat helemaal aan kartografie gewijd is, bevat ook bijdragen over opleidingen in de kartografie in België en Nederland - daarin wordt geïnventariseerd wat er aan opleidingen bestond en bestaat, op het gebied van de kartografie, van de geschiedenis van de kartografie, van het kaartbeheer en het openleggen en conserveren van kartografische documenten. In dit artikel wordt ingezoomd op wat er aan die kartografische opleidingen relevant is voor kaartbeheerders - niet op het gebied van conservering, kaartbeheer en documentatie, maar op het gebied van a) het vinden van kaarten met de juiste informatie voor de klanten, en b) op het gebied van het kaartgebruik - dus het helpen van de klant bij het interpreteren van die juiste informatie. SI ÏS 34 Geo-Info I 2016-4 Door Ferjan Ormeling De meeste bezoekers van een kaartenverzame ling of archief die een bepaald kartografisch document willen inzien, kunnen onvoldoende aangeven wat ze precies nodig hebben. De beheerder of archivaris moet uit zien te vinden waar het ze om gaat (Koeman 1974). Hetvinden van kaarten met de juiste informatie voor de klant heeft vooral te maken met de resolutie, en die kunnen we onderverdelen in temporele resolutie, topografische resolutie en taxonomische resolutie. Topografische resolutie Met topografische resolutie bedoelen we in feite de schaal: hoe groter de schaal, hoe méér ruimte er is voor de weergave van de verschijnselen en hun kenmerken op het aardoppervlak, en hoe Figuur 1 - Verschil in topografsche resolutie bij schaalverkleining van hetzelfde gebied (van onder, met de klok mee, 1:5.000,1:10.000 en 1:25.000) op stadskaartseries van Rotterdam. minder ze behoeven te worden gegeneraliseerd. Dus een hogere topografische resolutie brengt mee dat er meer detail kan worden getoond, zoals in figuur 1 bij de oevers van de Achterplas bij Rotterdam. Temporele resolutie Met temporele resolutie bedoelen we de mate waarin we het verschijnsel in de tijd kunnen vervolgen. Dat kan ik illustreren met atlaskaarten en met topografsche kaarten. Voor atlaskaarten gaat dat aan de hand van de opeenvolgende edities van de Bosatlas. De UB Utrecht is bezig met een project om alle kaarten uit alle edities van die atlas te scannen en te annoteren en op de website van de UB te plaatsen, en dan blijkt dat we op die website met tussenpozen van één tot drie jaar op die kaarten de hele wereld kunnen bekijken vanaf 1877, toen de eerste editie uitkwam. Daardoor kunnen we in detail historische processen volgen zoals de Europese exploratie en vervolgens opdeling van Afrika als geheel. Het noorden en zuiden krijgen al snel een koloniale kleur, de Sahara zal nog heel lang ongekleurd blijven, totdat op de kaart van 1923 het gebied uiteindelijk Frans wordt ingekleurd. Om de exploratie meer in detail te volgen kunnen we inzoomen, bijvoorbeeld op het Congobekken (zie figuur 2) waarbij eerst door Stanley de loop van de Kongo wordt vastgesteld en daarna rond 1890 door Brazza de loop van de Mobangi of Oebangi als noordelijke zijrivier, en van de Loealaba en andere zuidelijke zijrivieren wordt opgenomen. Een ander voorbeeld is het Noordpoolge bied, waar op de kaart van 1917 het nog niet geëxploreerde gebied wit is gelaten. In het Figuur 2 - Veranderingen in het Kongo-gebied in de Bosatlas van 1877 tot 18g0.

Geo-Info | 2016 | | pagina 36