Klare taal Sytske Postma Zo las ik onlangs in het NRC de column van Japke-d. Bouma over jeukwoorden. Woorden als co-creatie, een stip aan de horizon, oplijnen en waarde creëren. Woorden die ons allemaal wel eens ontglippen, omdat ze goed klinken in het gesprek dat we voeren. Ik moest vreselijk lachen om de column, maar dat ging vooral om de manier waarop Japke er de draak mee stak. Gelukkig dat het daardoor grappig werd, want anders was het eigenlijk heel droevig. Waarom krijgen we jeuk van dergelijke woorden? Bij mij zit de irritatie erin als ze inhoudsloos worden gebruikt. Het zijn 'feel-good'-woorden. 'Verbinden' klinkt gewoonweg mooi, vooral als we niet weten hoe we dat aanpakken. En 'samen waarde creëren, alsof we de rest van de dag zinloze zaken doen. En soms kom ik tegen dat iemand zoveel van deze ronkende, sussende woorden gebruikt, dat ik niet meer begrijp wat de boodschap is. Ofdat ik betwijfel of die er ook is. In de geosector liggen de jeukwoorden ook op de loer. Hoe vaak ik niet heb gehoord dat de geosector zich moet verbinden met andere sectoren. Of dat er veranderopgaven zijn -zoals de Omgevingswet- die we samen moeten oppakken. Ook in deze Geo-Info heb ik ze gezien, niets menselijks is onze auteurs vreemd. Maar laten we erop gaan letten, dat we de boodschap niet verpakken in afleidende taal. Klare taal, die moeten we spreken. Duidelijk, begrijpelijk en met inhoud. Volgens mij hebben we deze mooie woorden niet nodig, omdat met geo zoveel mooie dingen gedaan worden, dat die voor zichzelf spreken. Dat willen we ook in deze editie van Geo-Info weer doen. Dus in plaats van het jeukwoord 'alles is locatie' te bezigen, te vertellen hoe sensortechnologie in combinatie met 'the internet of things' kan leiden tot efficiënte inrichting en gebruik van openbare ruimte. 'De kracht van geo' laten zien in de manier waarop combinatie van open geodata bedrijven kan helpen optimale vestigingslocaties te vinden. Of hoe door 'samenwerken' data van verschillende partijen over werkzaamheden aan openbare werken, omleidingen en manifestaties (kermis, markt) voor gebruikers beschikbaar wordt gemaakt. Niet alleen om te informeren, maar om juist door informatie te delen activiteiten af te stemmen en daarmee de hinder voor burgers te verminderen. En dat een overstromingsapp geen 'gadget' meer is, maar een middel om efficiënt hulp te organiseren ingeval van een dreigende ramp. Ook de artikelen over het belang van basisinformatie voor de uitvoering van de Omgevingswet en Kartografie voor kaartbeheerders, gericht op het vinden en interpreteren van de juiste informatie voor de klant, vind ik getuigen van klare taal. Maar genoeg hierover. 'Klare taal' of jeukwoorden', het gaat om het verhaal, de inhoud. En als die reactie oproept, dan is die in ieder geval verstaan! Update je profiel op de website door rechtsbovenin in te loggen. Word nog beter vindbaar op de website en zorg dat je voor jou relevante informatie ontvangt. 2016-4 I Geo-Info

Geo-Info | 2016 | | pagina 3