Hop, de toekomst in met de BGT Column 2016-4 I Geo-Info Enkele weken geleden tweette ik het al: Gemeente Eindho ven heeft de BGT klaar, en onze BGT is de mooiste van Neder land. Het heeft aardig wat tijd en geld gekost, om nog maar te zwijgen over hoofdbrekens, overtuigingskracht, zweetdruppels, dreigende RSI-klachten, ontploffende databases en beloftes van roze koeken aan ICT-collega's. Maar het eindresultaat mag er dan ook wezen: ruim een miljoen Eindhovense geo-objecten gezellig samen met de objecten van de andere bronhouders in een landelijke database, klaar om gebruikt te worden voor alle doelen die er voor te bedenken zijn. Met een wekelijkse upload van aangepaste objecten, die over niet al te lange tijd vervangen wordt door 'live' mutatie-berichtenverkeer. Terugkijkend op het hele project is het een steile leercurve geweest. Wat wist ik nu van Basisregistraties toen we er aan begonnen? Ja, dat die onderdeel uit maken van een landelijk stelsel, dat een aantal collega's er druk mee zijn, dat je binnen bepaalde tijd moet reageren op mutatiemeldingen en dat het de bedoeling is dat het ons werk vereenvoudigt. Enkelvoudig inwinnen, meervoudig gebruiken. Maar verder? Ik wist niet dat applicaties gebouwd worden terwijl 'de winkel al open is! Ik wist niet dat er heel veel verschillende interpretaties mogelijk zijn van de zinsnede 'de strokenbronhouders gaan vóór. Ik had er geen idee van dat het best lastig is om met 393 gemeenten een gezamenlijk standpunt te bepalen. En wat ik zeker niet wist, is dat er op heel veel verschillende niveaus gepraat wordt over het gebruik van de BGT, maar dat de weg tot de stip aan de horizon nog veel bochten, kruispunten en tussenstops kent. Onverwachte bijvangst van het BGT-project was er ook: de afstemming met collega-bronhouders zorgt er automatisch voor dat je ze beter leert kennen, ook als je eerder niet veel met elkaar te maken had. We kregen een inkijkje in de werkpro cessen van de geo-afdelingen van de Waterschappen, het ministerie van Economische Zaken, de Provincie, onze buurge meenten en in mindere mate ook van Rijkswaterstaat, ProRail en Defensie. Verder bleek het heel nuttig om in het Gemeente lijk Geo Beraad te horen hoe andere gemeenten de landelijke samenwerking ervaren, en ook hoe groot de overeenkomsten en de verschillen zijn. Gemeenten staan uiteindelijk allemaal aan de lat voor hetzelfde takenpakket en veel gemeentelijke taken zijn al datagedreven, maar het scheelt nogal ofje in een grote gemeente met een eigen ingenieursbureau, een middel grote gemeente met een flinke bezuinigingsopdracht, of een kleine gemeente met één geo-goeroe werkt. De rol van het landelijke samenwerkingsverband, SVB-BGT, was onmisbaar. De invoering van de BGT leverde binnen onze eigen organisa tie goede gesprekken op over wat 'gebruikers' nu écht met de basisgeometrie willen en kunnen. Waar ik zelf veel van verwacht, is van de BV Nederland. Straks is de BGT landsdekkend beschikbaar en dan kan ieder een er mee aan de slag. En dan bedoel ik ook écht iedereen: lang leve de open data! De gegevens zijn nu al in te zien en te downloaden vanuit het PDOK-portaal. Ik heb al wat mooie toepassingen voorbij zien komen in relatie tot de omgevings- wet, met 3D-toepassingen van de BGT, met openbare orde en veiligheid, met gebruik in het sociaal domein en natuurlijk de 'killer-toepassing' voor gemeenten: de BGT als basis voor het beheer van de openbare ruimte. Maar volgens mij is er nog veel meer mogelijk. Wat dat allemaal is, laten we, zoals dat hoort bij open data, graag over aan 'the wisdom of the cloud. Creatievelingen van deze wereld, beschouw dit maar als een uitdaging: verras me met mooie toepassingen waarin basisregistraties via linked data met elkaar gecombineerd wor den tot iets heel nieuws, toepassingen waarmee onze planeet een stukje verder geholpen wordt, ga wateroverlast te lijf met de BGT, visualiseer iets waarvan ik het bestaan nog niet eens kende. Arthur C. Clarke zei over de technologische toekomst: "Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic." Het is tijd voor magie! Heidi van der Vloet Coördinator geo-informatie Gemeente Eindhoven h.vd.vloet@eindhoven.nl

Geo-Info | 2016 | | pagina 41