Vinexlocaties en landmeethistorie... Theodoliet met waterpasbaak 42 Geo-Info I 2016-4 Net zoals de in 2000 gestarte Vinexlocatie Stadshagen in Zwolle is ook de Vinexwijk Bangert en Oosterpolder in Hoorn 'volop in ontwikkeling, omdat iedereen er wil wonen'. Toch stagneerde ook daar de gedroomde massale bouw. In 2008 werden door Hoorn straatnamen als Meetketting en Hollandse Cirkel al vastgesteld. Bij de laatste straat mankeert anno 2016 zelfs het bordje nog, zie de Streetviewfoto. De website www.bangertenoosterpolder.net zegt nu echter: 'In mei 2015 sloten de gemeente Hoorn en Deen Vastgoed een koopovereenkomst voor de grond waar een super markt, zorgappartementen en twee winkelblokken worden gebouwd. Tegelijkertijd gingen Deen Vastgoed en woningstichting Het Grootslag akkoord om samen de supermarkt en de seniorenwoningen erboven te bouwen. Het winkelcentrum komt te liggen aan de Hollandse Cirkel De bouw van het winkelcentrum begint in oktober- november van dit jaar. De verwachting is dat het een jaar later, in november 2017, klaar is en in december de eerste winkels open kunnen.' ■I Fabrieksfoto van volgend betonelement met de waterkerende hoogte van de 'nieuwe wal' (www. twitter.com/buro_maan). Toespraakjes Overijssels gedeputeerde Eddy van Hijum en de Zwolse wethouder Ed Anker beperkten zich in hun officiële woorden. (En dat Ed en Eddy 'was nooit afgesproken'.) De CDA-gedeputeerde had als Zwols raadslid al gewerkt aan de scheiding tussen de polder Mastenbroek en hun toekomstwijk Stadshagen en vond de figuurlijke mijlpaal dus mooi. De (sinds 2014) Zwolse CU-wethouder zat toen nog in de 2e Kamer of het college van Almere. Hij vond het uitzichtpunt op de 'nieuwe wal' langs de Hasselterweg een mooie plek voor het monument, precies op de grens van het Nationaal Landschap IJsseldelta en Stadshagen. Waarom de 'nieuwe wal' in de uitnodiging geen geluidswal heette legde hij ook uit. Hij mocht geen dijk heten, omdat dat een wettelijk beschermde term is, maar de wal is wel een reserve-waterkering voor Stadshagen! Overigens besefte hij dat de achter kant van het object met kijkspleten om de polder te bewonderen vanaf de Hasselterweg een vogel hut moest lijken. De geüniformeerde Klaas (van der Wal!) legde uit dat Frederik Stoveken (1314-1378) landmeter van de bisschop van Utrecht was. Hij zorgde voor het unieke rechthoekige patroon van de ontginningspolder. Het 'boegbeeld van de IJs seldelta', Van der Wal dus, veronderstelde gebruik van de 'sleepketting' en memoreerde de stichting van de parochiekerk van Mastenbroek ('hervorm den waren er nog niet, laat staan gereformeer den'). Hij wist dat boeren doorgaans weinig met monumenten hebben, maar poneerde toch ook de stelling: 'Landmeters zouden meer geëerd moeten worden, het waren voorlopers van Kadastermensen!' (Van der Wal is overigens voorzitter van de Advies- en Initiatiefraad Nationaal Landschap IJsseldelta, lokaal AIR genoemd.) Stedenbouwkundige André van der Eijk van het Rotterdamse Bureau MAAN sprak als ontwerper van het monument. Het bleek er één (de eerste en vast de mooiste) uit een reeks betonelementen te zijn die de wal met ook een recreatief fietspad erin echt tot de wijk doet horen. Een volgend exemplaar gaat de waterkerende hoogte in NAP aangeven. Onthulling Hoewel de uitnodiging zei dat de gedeputeerde en de wethouder de onthulling zouden doen, mochten alle aanwezigen eraan deelnemen. Een grote lap zwart landbouwplastic moest dan ook vrijkomen door de verwijdering van veel strobalen. Eronder zat prachtig schoon beton met de reconstructiekaart van de verkaveling van Mastenbroek, een gedegen toelichting, een zitbankje en kijkspleten. Aannemer Schagen zal het betreurd hebben dat er in het levend beton toch een in- en uitwendig vlekje zat, maar graffiti met tegelwijsheden erbij is niet de bedoeling. Slot Al haalde het Kadaster als eerste van de vier partners de vlag van de stok, zij bood via fraaie 'ansichtkaarten' de genodigden, waaronder ook bewoners, een rondleiding aan op 14 juli in het Kadastermuseum! 'GeïnteresseerdIn hetvakvan de landmeter of bent u altijd al nieuwsgierig geweest naar de wereld die achter het Kadas ter schullgaa t? Bewonder de scha tten uit de Kadas tergeschiedenis. Bekijk his torische kaarten, werk met oude meetin strumenten, bekijk litho's, foto's en nog veel meer', aldus de start van de tekst. De krant De Stentor startte zijn verslag met deze tekst: 'Hij was maar een simpele landmeter in dienst van de bisschop van Utrecht. Maar Frederik Stoveken is wel mooi de eerste landmeter in Nederland aan wie een monument is gewijd.' Dat klopt natuurlijk niet, maar hij is wel de oudste. De aandacht voor hem is terecht en de tijdschriftendatabank van de stichting De Hollandse Cirkel leert dat zijn naam van 1886 tot heden nog geen landmeetkundig vakblad haalde! Een tweet van Bureau Maan had het op 23 juni al over 'eerbetoon aan de leegte': de vraag is of dat slaat op de ontginningspolder of op de nog overdadige hoeveelheid bouw grond in Stadshagen.... Adri den Boer Tot en met 5 november is er in het Bagger- museum te Sliedrecht de (aanbevolen) expositie 'Strijd tegen het water'. Te zien is onder meer een E-baak en een tachymeter-theodoliet 'MOM Budapest Te-D1' met plaatje van De Koningh uit Arnhem op een Wild-statief. Ook een antieke Hollandse cirkel uit hun eigen collectie trouwens. Adri den Boer

Geo-Info | 2016 | | pagina 44