Infrastructuurvisie Noord-West-Nederland OPENkaart 7* Deze kaart uit 2014 komt voort uit de Structuurvisie Infrastructuur en Ruimte (SVIR) en duidt hieruit de zogenaamde 'Noordvleugel', te weten regio Amsterdam met daaromheen Utrecht, Almere en Amersfoort. In deze visie formuleert het kabinet doelstellingen en ambities op het gebied van economie, verstedelijking, bereikbaarheid, natuur en recreatie. Voor het hieruit voortvloeiende Rijk-regio programma "Amsterdam-Almere-Markermeer' is deze overzichtskaart opgesteld. 2016-4 I Geo-Info 43 fi a Tjeerd Nijeholt Vroeger vond ik dergelijke kaartjes prachtig, maar nu (door mijn bèta achtergrond?) kan ik deze kaartjes niet meer met een onbevooroordeelde blik zien. Al die afgeronde, schetsmatig aangegeven grenzen; wie heeft die bepaald, en met welke criteria? En ook nog eens zonder labels.Wat zijn 'Stedelijke gebieden.'Gebieden met een concentratie van Ik krijg hier rillingen van. Fuzzy grenzen van fuzzy definities worden in kaart gecombineerd met (hopelijk) wel kloppende puntsymbolen. Niemand kan tegen zo'n kaart iets tegen inbrengen - 't zal kloppen - maar dat lijkt mij eerder een nadeel dan een voordeel. Kartografisch ziet het er verzorgd uit, maar niets is minder waar. Alle kartografische trucjes zijn uit de kast getrokken om te pogen de veelheid aan thema's en symbolen in één view aan te bieden aan de lezer. Visueel komt het zo professioneel over. Althans zo lijkt het in eerste instantie. Want al snel blijkt deze eilandkartografie (alleen Noord-Holland is thematisch voorzien van info) mislukt qua leesbaar heid. De thema's hadden in bijvoorbeeld vier kaar ten (natuur, economie en energie, bereikbaarheid, benamingen) uiteen getrokken moeten worden. Dan was deze kaart ook met andere gebieden te vergelijken. Dan werd dezelfde info leesbaar overge dragen. Dan kon je bijvoorbeeld zien welk gebied nog het meest atypisch of typisch is per thema. Maar voorlopig is deze visie niet meer dan een brij aan arbitrair gekozen symbolen. Winifred Broeder Deze kaart (met de legenda van een aangren zende regio) komt uit het MIRT-projectenboek 2014 en is op hun website - inclusief juiste legenda - als PDF te vinden. Deze kaart verbeeldt alle opgaven op tal van terreinen die er liggen om de interna tionale concurrentiepositie van Noord-Holland, Utrecht en Flevoland te versterken. Wellicht bruikbaar voor kenners van de materie, echter het beeld dat eruit spreekt, is toch vooral dat er héél wat opgaven zijn. Een aantal, zoals het erfgoed, is slechts moeizaam op deze schaal af te lezen. Verder zijn er veel verschillende puntsymbolen die soms weinig voorkomen. Je kunt per symbool achterhalen wat er waar speelt, maar een kaart werkt in zo'n geval niet veel beter dan een tabel. In de Noordzee staat een opsomming van de samenhangende opgaven, die je na wat puzzelen kunt vinden. Ik moet denken aan de oratie van Ferjan Ormeling over beeldvorming van inmid dels 20 jaar geleden, waarin hij het belang van duidelijk kaartmateriaal voor de besluitvorming in detail bespreekt. Zo erg als de voorbeelden die hij toonde, is het niet. Maar dat grafisch verzorgd alléén niet genoeg is om "de ruimtelijke implicaties van een voorstel aan te geven" geeft deze kaart goed weer. Jan-Willem van Aalst De kaartenmakers hebben moedig gepoogd om een veelheid aan thema's in één kaartbeeld te vatten. Het resultaat doet echter nauwelijks een samenhangende visie vermoeden. Door de kluwen van lijntjes, punten en vlakken lijkt het een ratjetoe van toevalligheden. Wie op basis van dit beeld de haalbaarheid van een samenhangend programma van uitvoeringsprojecten moet analyseren, zal waarschijnlijk eerst eens goed moeten slikken. De kleurstelling in de legenda is op zich niet slecht, maar er staan al haast meer pictogrammen in de legenda dan op de kaart, terwijl niet eens alle kaartsymbolen in de legenda staan. Zo worden in de legenda "Mainport Rotterdam" en de Maeslant- kering met eigen iconen genoemd, terwijl die niet op de kaart staan. Voor de rust hadden simpele, consistente stippen met een (in de legenda toegelicht) getal erin volstaan. De dikke paarse lijn die de stedelijke regio Amsterdam-Almere-Utrecht aangeeft voegt weinig toe - je gaat je eerder afvragen waarom Vianen wel bij deze regio hoort maar Alkmaar niet. Kortom, een kaart die niet echt bijdraagt aan vertrouwen in een goed doordachte visie voor de toekomst van deze belangrijke regio.

Geo-Info | 2016 | | pagina 45