Regio West: 'Smart Cities en Geo-Informatie' G N Verslag Alle steden zoeken eigen antwoorden Op 26 mei organiseerde de GIN-regio West een community-bijeenkomst samen met de gemeente Den Haag. Onderwerp was 'Smart Cities en Geo-Informatie'. 44 Geo-Info I 2016-4 Geo-Informatie Nederland Dankzij de samenwerking was de plek de con greslocatie Haagse Lobby op de tiende etage van het Bibliotheekcomplex bij het Stadhuis. Middagvoorzitter Ferry van Lieshout (RPS) kon rond half vijf rond de zestig aanwezigen van binnen en buiten GIN verwelkomen. Hanke Nijman van de gemeente Den Haag. Datverwelkomen kon niet gelden voor twee van de vier geplande sprekers. De inleiders van Platform 31 en Civity uit het programma lieten het afweten, maar Marianne Linde (Geodan) was één slimme vervanger (slim is het nieuwe woord voor 'cool'). Smart Cities is de ver smelting van digitalisering en verstedelijking. 'Slimme technologie en slimme mensen maken de stad aantrekkelijker, duurzamer en leefbaarder', zo wist de regiocommissie. 'Smart The Hague' De Haagse programmamedewerker Smart City Hanke Nijman sprak over'Smart The Hague; de aanpak van de gemeente Den Haag'. De ooievaarsstad wil met haar aanpak een inspirerende voorloper zijn. Toch leek de stad Barcelona haar verder op streek. Ze noemde ook als voorlopers nieuwe steden in China, maar daar wist de zaal van dat die vaak nog bewoners missen. Transities op het gebied van demografie, economie, klimaat en technologie stellen steden voor ingrijpende vraagstukken, zo memoreerde ze. Met het programma zet haar gemeente technologie en innovatie in om maatschappelijke en economische vraag stukken aan te pakken. Zij zag als de aanlei ding voor de Smart City-beweging wat wel de derde industriële revolutie wordt genoemd. Slimme verlichting was een voorbeeld met een digitale infrastructuur van sensoren in netwerken en multifunctionaliteit: voor licht én veiligheid. 3D voor archeologie was prach- met de retorische vraag 'How do we do it?'. tig voor analyse, visualisatie en archivering. En online werd er samen een mooie veldfles uit de 14e eeuw bekeken! E-health probeert er achter te komen hoe technologie de zorgvraag kan faciliteren en er wordt zo een zorgwoning uitgetest. 'Electronic vehicles'was dus ook een hot item. Dat betreft niet alleen de harde infrastructuur van laadpalen, maar ook 'car sharing', zodat er minder parkeer plaatsen nodig zijn. Bij 'social charging' wordt informatie uitgewisseld over wanneer laadpa len vrij zijn en dat is een andere oplossing dan steeds maar weer vergroten van het aantal ervan. 'Alle steden zoeken eigen antwoorden', zo wist ze, al worden er lessen van elkaar soms wat geleerd. 'Wat wil de gebruiker en welk probleem los je op?' zijn de hamvragen in de 'citizen centred aproach'. Veel blijft er hangen in pilots vanwege de hoge kosten van brede invoering. Meeliften met gebiedsontwikke- ling ligt dus voorde hand. 'Fijn is het dat er in de wereld van de geo-informatie al zoveel standaarden zijn en er zoveel is te combineren. *rom pJia? io ►ulcus npFAcjdnit toKnfj up trom 11 t itjrt

Geo-Info | 2016 | | pagina 46