Van hun GIN naar MIJNGIN? Twee slimme stellingen van Marianne Linde 46 Geo-Info I 2016-4 De werelden van de digitalisering van de Omgevingswet en van cocreatie/zelf- organisatie kunnen worden verbonden via inhoudelijke thema's (bijvoorbeeld energie en zorg). 3D is de taal van de burgers, maar we hebben nog geen gedeeld beeld van hoe we dit gaan inzetten. Het delen van kennis moet van het begin af aan in gebiedsontwikkeling met 'people of the place' plaatsvinden. der mogelijkheid om in 3D te werken?' kwam er dan ook een gemengd antwoord, maar wel overwegend positief! 'Slimme steden' Marianne Linde (Geodan) startte na de etens- pauze met 'Leuk dat jullie gebleven zijn'. Zij was zo slim supersnel een presentatie te maken over 'Slimme steden. Hoe maken we het eenvoudiger voor inwoners?' Naast open sensordata kwam bij haar inderdaad ook (Prinsjesdag)publiek in beeld. Ze memoreerde drie projecten van onder meer Geodan met samen ruimtelijk ordenen in e-leefomgevingen met kinderen (straks burgers, professionals en politici). De favoriete computer game Minecraft is hét favoriete instrumenteel hulpmiddel en geen kind verzint daarbij een verschil tussen de binnen- en de buitenruimte! Ook de Vrije Universiteit Amsterdam en Buurtperspectief (vvvvvv.buurtperspectief.nl) hielpen in een zoektocht door leerlingen van het IJburg College 2 in Minecraft te laten dromen over de toekomst. In de geest van blockbyblock. org nodigde men scholieren uit om actief en gezamenlijk mee te denken over de toekomst van Zeeburgereiland. Scholieren bouwden blok voor blok hun gedroomde omgeving. De al bestaande omgeving is hiervoor uiteraard eerst nagebouwd in Minecraft. Opmerkelijk was, dat terwijl overal bibliotheken naar de vernieling gaan, juist kinderen binnen en buiten de school bibliotheken bouwden! Leerlingen in klas 3 van SGL Lelystad maakten in opdracht van Rijkswaterstaat een ontwerp voor de toekomstige wadden die worden opgespoten in het Markermeer. Om hun plan nen visueel te maken, hebben ook die leerlin gen gebruik gemaakt van Minecraft. Het beste ontwerp werd beloond met uitzending naar de slotmanifestatie van Het Jaar van de Ruimte. Tij dens die slotmanifestatie op 15 december 2015 toonden de leerlingen in de stand van Geodan en de Vrije Universiteit hun animatie aan de minister van lenM, Melanie Schultz van Haegen. Als derde kwam ook GeocraftNL als serious game, dat zelfs het jeugdjournaal haalde, aan de orde. GeoCraftNL is de Minecraft-server van GeoFort, waarbij heel Nederland in Minecraft staat. Big Data, want het gaat om zo'n 1.000 miljard Minecraftblokjes! In het kader van het Jaar van de Ruimte heeft Geodan de X-, Y- en Z-coördinaten van het Kadaster en Rijkswater staat omgevormd tot een virtueel Nederland in Minecraft. Ze gaf zo in mei al een slimme pre view van het artikel van haar collega's Steven Fruijtier en Henk Scholten in Geo-Info 2016-3. Behalve op de leefomgeving ging mevrouw Linde ook in op de energietransitie van centraal naar decentraal. Ook gaf ze voorbeelden van hoe geo-informatie in de interactie tussen overheid en samenleving veel kan betekenen voor de juiste vragen én voor het voorkomen van onnodige vragen. Slot GIN-voorzitter Peter Hoogwerf ('niet gepland en dus kansloos na zulke presentaties') riep de aanwezigen allereerst op om hun profielen op de website www.geo-info.nl te updaten. Verder memoreerde hij het gehonoreerde 'bid' voor de FIG Working Week 2020. 'U wordt geïnformeerd over alle stappen.' Tot slot meldde hij het pogen van GIN om een vereni ging van de toekomst te worden die ook de jonge generatie aanspreekt. De regiobijeen komst deed dat zeker. Er waren ook jongeren, zij het deels als niet-leden en dus evenmin als potentiële updaters van 'MIJNGIN'. Maar er werd geworven, ook middels balpennen en slinkende stapeltjes Geo-Info's op de tafels! Adri den Boer Eten en leesvoer. Natafelen, leesvoer én GIN-balpennen

Geo-Info | 2016 | | pagina 48