Cartodag 2016 Verslag Woensdag 6 april 2016 vond alweer de vierde Cartodag plaats in het Universitaire Geo-bolwerk ITC te Enschede. De eerste Cartodag die met steun van GIN is georganiseerd; een mooie start (en tevens vervolg) van een hopelijk lange traditie. 2016-4 I Geo-Info I 51 Mapchallenge bekijken. Aansluitend vertelde Jene van de Heide een doorwrocht verhaal over (big) data en privacy en de manier hoe het Kadaster daar mee om gaat. Alles open, aan elkaar te koppelen en met kaarten te delen? Dat luistert nauw, want hoe zit dat ethisch, wat voor keuzes zijn van belang? En hoe zit het met de privacy, als je geanonimiseerde data via allerlei koppelingen toch op een kaart tot naukeurige locaties ofzelf personen kunt leiden? Hoe richt je je data zo in dat die koppeling niet kan? Een zware klus, met ethische vraagstukken, praktische problemen en privacy-gevoelige onderwerpen. Waar uiteraard ook veel juridische kanten aan zitten, een onderwerp waar ICT-juriste Sophia Sipkens meer over vertelde. Want hoe open is Open Data? En het auteursrecht, geldt dat ook voor kaarten? En zo ja, op welk deel dan, het plaatje, of de (cartografisch) aangepaste data? De opening is vanzelfsprekend voor ICA- voorzitter en hoofd van het Geo-lnformation Processing Department van ITC, Menno-Jan Kraak. Aan de hand van de definitie '....the art, science, and technology of making and using maps' schetst hij de veranderingen van kunst naar techniek naar kaartgebruik en vice versa. Een goed begin. Het programma was in twee thema's opge deeld. In de ochtend werd nagedacht, gediscus sieerd en bijgepraat over de ethiek, juridische aspecten en de privacy, om in de middag met de visuele aspecten aan de gang te gaan. Arnold Bregt startte het blok met stellingen over de ethiek die bij het kartografisch werk om de hoek komt kijken. Bij elke stelling kon je aangeven waar jij zelf stond: zou je de opdracht weigeren (rode kaart) of toch nog uitvoeren (groene kaart)? Arnold Bregt. Aankondiging van Keynote speaker Menno-Jan Kraak door presentatrice Niene. Mapchallenge discussie.

Geo-Info | 2016 | | pagina 53