.4 41 8 isi - TP J 8 V 8 'j s 1 - t S V «'ill Organisatie Cartodag 2016 2016-4 I Geo-Info I 53 1 k J jt J[!l 1 Kaart bosatlas. lingenstromen weer te geven. Een brede vraag want tja, vluchtelingen in Nederland? Ofin de wereld? Met welk doel en middel? Dat stond allemaal vrij, en er zijn een aantal leuke kaarten gemaakt. Deze konden in de gangen van het ITC bewonderd worden, en ook in het afslui tende deel van de middagpresentaties. De Map-Challenge werd ook door twee meestervormgevers aangegaan, die ieder een andere discipline of achtergrond hebben. Tjeerd Tichelaar (Wolters Noordhoff) maakt een kaart vanuit jarenlange klassieke karto- grafische kennis en Frédérik Ruys is juist sterk Wim Feringa (ITC) Jonna Bosch (Nieuwland) Peter Heerink (oud-Defensie) Marijn Bosma (BosmaGrafiek) Niene Boeijen (Maptime Amsterdam) in interactieve kaarten. Helaas hebben we geen grafisch ontwerper gevonden die de challenge aandurfde, maar deelnemer Sven Reulen heeft zijn kaart ook gepresenteerd. Zo waren er drie verschillende invalshoeken. Allen vertellen over de keuzes en het ontwerp proces. Wat is het verschil in inzicht? Dit was zeker bijzonder. Frédérik Ruys kwam tot de conclusie dat een kaart alleen maar verwarrender werkt, wat een prachtige en effectieve kaartloze visualisatie opleverde. Een seminar van en voor kartografen, waarbij de beste keus een visualisatie zonder kaart blijkt. Leerzaam en verfrissend! Tjeerd Tichelaar richtte zich uiteraard op hun eigen doelgroep, namelijk een themabladzijde in de voor scholieren bedoelde Bosatlas. Hierbij werd veel aandacht besteed aan de informatie analyse: kan deze dataset wel gebruikt worden voor een zinvolle migra- tiekaart? De dataset blijkt niet volledig, van sommige landen zijn in geen samenhangende gegevens bekend, landen zijn van naam verandend, hebben een andere grens gekre gen. Vluchtelingen staan soms bekend als statushouder, en soms als aanvraag. Wordt elk jaar dezelfde gegevens genoteerd, of is men opeens van statushouder naar aanvrager verschoven, waar het wel op lijkt. Hoe kan dit dan worden weergegeven? Door combinatie van datasets, generalistatie of opvulling van gaten met andere gegevens en het inzoomen op twee vluchtelijngengroepen levert toch mooie zinvolle kaarten op. Mooi om de ach terliggende gedachtengang te volgen die bij het samenstellen van een schoolatlas horen. Dit is toch een andere tak van sport waarbij rekening moet worden gehouden met een leerdoel, iets dat voor veel kaarten niet geldt. De keus van Sven Reulen viel op een heat map, een leuke manier om grote datasets te tonen, al was er wel discussie of deze dataset hiervoor wel geschikt was. Menno-Jan Kraak toverde nog een extra visualisatie tevoorschijn, een student van ITC had in de zomer een vergelijkbaar onderwerp gevisualiseerd met D3, een leuke afsluiter. Restte voor de borrel nog een zeepkist waarin men een korte mededeling kon doen, wat door velen werd aangegrepen. En afsluitend werd Hans van der Maarel bedankt voor het opzetten van de Cartodag in 2013, waarna de oproep voor medewerking voor volgend jaar volgde, en alvast de datum en plaats bekend werd gemaakt: Cartodag 2017 zal plaatsvin den op 15 maart in Rotterdam, met dank aan Jeroen Vuijk en gemeente Rotterdam. Links Presentaties zijn te vinden op Cartodag.nl Jonna Bosch Foto's zijn van Marga te Woerd. Organisatoren (van links naar rechts)Jonna, Peter, Wim, Niene en Marijn. Borrel.

Geo-Info | 2016 | | pagina 55