De Aanbestedingswet 2012 Wat betekent dat voor de wereld van geo-informatie? Sinds april 2013 is in Nederland de Aanbestedingswet 2012 (AW2012) van kracht. In 2014 zijn de Europese richtlijnen met betrekking tot aanbesteden aangepast, reden waarom de Aanbestedingswet 2012 in 2016 alweer gewijzigd moest worden. De Nederlandse overheid heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om ook het "flankerend beleid" (het Aanbestedingsbesluit, de Gids Proportionaliteit en het Aanbestedings Reglement Werken) te wijzigen. Als alles is gegaan zoals gepland zijn de nieuwe wet en het flankerend beleid per 1 juli 2016 in werking getreden. Wat is er dan veranderd voor u, werkzaam bij een aanbestedende dienst, leverancier of dienstverlener op het gebied van geo-informatie? De volgens ons voor u belangrijkste veranderingen hebben we op een rij gezet. 4 Geo-Info I 2016-4 Door Jos Anneveld en Ronald Vroom Nieuwe procedures voor aanbestedingen met een innovatief karakter In de gewijzigde AW2012 [1] (er is dus geen nieuwe aanbestedingswet) zijn twee nieuwe procedures opgenomen met als doel om innovatiever te kunnen aanbesteden. Daar bedoelen we mee dat er meer ruimte is voor dialoog tussen de markt en de aanbestedende dienst, vanzelfsprekend binnen de beginselen van het aanbestedingsrecht (non discriminatie, gelijkheid, transparantie, objectiviteit en proportionaliteit). Mededingingsprocedure met onderhandeling (MMO) Als eerste is er de "mededingingsprocedure met onderhandeling". Deze procedure komt in de plaats van de "onderhandelingsprocedure met aankondiging". De MMO kan worden toegepast voor opdrachten met een ontwerp- of innovatief karakter waar gebruik van de oude procedure in een veel beperkter aantal gevallen mogelijk was. De nieuwe procedure start met een publicatie op TenderNed, er wordt al dan niet na selectie ingeschreven, en over de inschrijvingen wordt onderhandeld. Er mag daarbij niet worden onder handeld over de gunningscriteria (bijvoorbeeld na de onderhandeling "aanpasbaarheid" als gunnings criterium introduceren) en de minimumeisen. Innovatiepartnerschap (IP) Het IP is bedoeld voor innovatieve trajecten waarbij de innovatie en de aankoop (conform de vooraf bekendgemaakte minimumeisen en maximum- kosten) van de resulterende oplossing in een keer worden aanbesteed. De procedure kan volgens de wet worden toegepast "..voor een overheidsopdracht die is gericht op de ontwikkeling en aanschaf van een innovatief product of werk of een innovatieve dienst welke niet reeds op de markt beschikbaar is." De procedure zorgt ervoor (althans, daar gaat de wetgever van uit) dat met deze procedure wordt voorkomen dat een onderhands gegund innovatietraject (met een opdrachtwaarde onder de drempel) tot gevolg heeft dat de resulterende oplossing (met een opdracht boven de drempel waarde) zonder marktwerking bij de partij terecht komt die het innovatietraject heeft uitgevoerd. Voor de aanbestedende dienst voorkomt deze procedure dat er wellicht twee keer aanbesteed moet worden, maar ook dat marktpartijen niet inschrijven op een oplossing die het resultaat is van het door een andere partij uitgevoerd innovatietraject. De procedure van het IP start met een publicatie op TenderNed. In de aanbestedingsstukken moet in ieder geval informatie over de minimumeisen, de gunningscriteria en intellectuele eigendom worden opgenomen. Deze informatie moet zodanig zijn dat ondernemers in staat zijn te bepa len wat de aard en strekking van de gevraagde oplossing zijn en te beslissen over deelneming aan de procedure. Vervolgens worden al dan niet na selectie door een aantal ondernemers eerste inschrijvingen uitgebracht. De aanbestedende dienst onderhandelt vervolgens over deze en volgende inschrijvingen (maar niet over de gunningscriteria en de minimumeisen) om zo de inschrijvingen te verbeteren. Er kunnen dan inschrijvers afvallen (mits dat in de aanbestedings stukken is vermeld) tot het aantal overblijft dat de aanbestedende dienst in de aanbestedingsstukken heeft geformuleerd. Deze inschrijvers brengen een definitieve inschrijving uit waarover niet meer wordt onderhandeld. Met de inschrijver(s) die de winnende inschrijving heeft dan wel hebben uitgebracht sluit de aanbestedende dienst dan het IP Nu is het in het dagelijks spraakgebruik niet altijd duidelijk wat met 'innovatie' wordt bedoeld. De wet brengt hier ook geen duidelijkheid in, het wachten is dan ook op de eerste jurisprudentie uit de lidstaten of interpretatie door het Hof van Jus titie van de Unie. Dat geldt ook voor de uitvoering van de MMO-procedure: in de wet is wel een stap penplan opgenomen, maar de exacte uitvoering ervan kan op vele manieren worden gedaan. Het voorgaande geldt onverkort voor producten van overheidsdiensten op het gebied van geo- informatie. Veel overheidsdiensten vinden zichzelf innovatief op het gebied van geo-informatie, maar het is maar helemaal de vraag of zij dit wel zijn in de zin van de wet. Het is dan ook zaak dat aanbe stedende diensten goed beslagen ten ijs komen wanneer zij besluiten aan te besteden volgens een procedure met een innovatief karakter. In een aantal gevallen zal professioneel advies nodig zijn! EMVI als enige gunningscriterium Tot nu kende de AW2012 twee gunningscriteria: "Laagste prijs" en "Economisch Meest Voordelige Inschrijving (EMVI)". Bij gebruik van EMVI konden

Geo-Info | 2016 | | pagina 6